طرح تامین کالاهای اساسی با هدف کمک به معیشت مردم در دستورکار مجلس یازدهم قرارگفته و به گفته نمایندگان تا پایان آبان ماه سال جاری نهایی خواهد شد. این یارانه به صورت کارت اعتباری توزیع و امکان نقدشوندگی ندارد و یارانه‌ بگیران می‌توانند از طریق فروشگاه‌های تعیین شده دولت تنها‌ کالای اساسی خود را خریداری کنند.

 

علیرضا شهبازی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این زمینه گفت: طرح تامین کالاهای اساسی به ۶۰ میلیون نفر تعلق و پس از تصویب نهایی تا چند ماه آینده به صورت کارت اعتبار ی توزیع می‌گردد.

شهبازی، درباره آخرین وضعیت طرح تأمین کالاهای اساسی ویژه اقشار آسیب‌پذیر در گفت و گو با پارس نیوز عنوان کرد : 30 هزارمیلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح تامین و 60  میلیون نفر تحت پوشش قرارمی‌گیرند.

وی افزود: یارانه کالا 20 میلیون نفر از کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی یا کشاورز و روستایی هستند مبلغ 120 هزار تومان و 40 میلیون نفردیگر مبلغ 60 هزارتومان است.

نماینده مردم نهاوند درباره نحوه دسترسی مردم به این یارانه اظهار داشت: طرح تامین کالای اساسی به ویژه اقشار آسیب‌پذیر به صورت کارت الکترونیکی است. پس از مصوبه نهایی دولت فروشگاه‌های مورد نظر را اعلام می‌کند تا مردم بتوانند کالا اساسی موردنیاز خود را خریداری کنند چراکه این کارت امکان نقدشوندگی نخواهد داشت.

شهبازی درباره زمان اجرایی این طرح تصریح کرد: شرایط به گونه‌ای است که مردم تحت فشار تحریم و گرانی‌ها قرار دارند به همین خاطر برآنیم تا هرچه زودتر یارانه کالا را اجرایی و به مردم به ویژه اقشار آسیب دیده کمک کنیم.