سیدمهدی فرشادان در گفت وگو با پارس نیوز اظهار کرد: کلیات طرح بانکداری اسلامی در صحن علنی مجلس دهم به تصویب رسیده اما بررسی آن ناتمام مانده حدود سه هفته قبل در مجلس کلیات اصلاح نظام بانکداری جمهوری اسلامی در کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد و مدیران ارشد بانک مرکزی تصویب شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: این طرح با هدف اصلاح و ساماندهی و چالاکی شبکه بانکی در دستور کار قرار گرفته و طی ماههای آینده مباحث مربوط به این طرح نهایی شده و در مجلس تصویب می شود.

نماینده مردم سنندج در مجلس یازدهم با بیان اینکه در حال حاضر نرخ سودهای بانکی و نحوه ارایه تسهیلات دهی برخی بانک ها بیشترین شکایت های واصله به مجلس است، افزود: مطالبه ما از بانک مرکزی نظارت بیشتر بر عملکرد شبکه بانکی و برخورد با تخلفات در این حوزه است.

فرشادان با تاکید بر اینکه نرخ سود تسهیلات باید کاهش یابد، تصریح کرد: مهم ترین مانع بر سر راه تحقق شعار سال در شرایط فعلی نحوه حمایت از واحدهای تولیدی است که به طور حتم با نرخ سود بالا در ارایه تسهیلات به هیچ وجه محقق نخواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بانک مرکزی در یکی دو سال اخیر عملکرد رو به رشدی داشته و تحولات مثبتی را رقم زده است، گفت: تعیین تکلیف نرخ سود بانکی و تسهیل گری در بحث ارایه تسهیلات، موضوع مهمی است که در مجلس یازدهم پیگیری خواهد شد.

فرشادان با تاکید بر اینکه اهلیت سنجی در ارایه تسهیلات به واحدهای تولیدی باید بیش از پیش مدنظر باشد، افزود: برخی بانک ها با سخت گیری مانعی برای رونق کشور شده اند، از اینرو انتظار داریم بانک مرکزی چرایی این نوع مانع تراشی ها را بررسی و در جهت رفع آنها پیشنهاداتی را ارایه کند.

وی ادامه داد: انتظار ما از بانک مرکزی ساماندهی وضعیت تولید همانند وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر است، از اینرو لازم است برنامه های مدونی در این حوزه داشته باشد. این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: مجلس با فوریت لایحه بانکداری اسلامی را بررسی و مصوب خواهد کرد تا اگر موانع قانونی پیش پای بانک ها برای عمل به وظایف نیز وجود دارد برطرف شود.