علی کریمی‌فیروزجائی در گفت و گو با پارس نیوز ضمن انتقاد به  تصمیم آموزش و پرورش مبنی بر بازگشایی مدارس، اظهار کرد: این تصمیم درست نبود، ضمن اینکه وزارتخانه از مدتها قبل اعلام کرده بود، بسته به وضعیت مناطق که سفید و زرد و قرمز است، آموزشها ترکیبی خواهد بود و در مناطق سفید، کلاس ها به صورت حضوری برگزاری می شود و در مناطق زرد، به شکل حضوری و غیرحضوری با رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی و در مناطق قرمز هم قرار بود، کلاس ها به شکل حضوری برگزار نشود، منتها در آخر هفته گذشته، آموزش و پرورش اعلام کرد که مدارس در تمامی نقاط کشور و در هر وضعیتی تشکیل خواهد شد، این مسئله منطقی و درست نبود، برهمین اساس اعضای کمیسیون آموزش سوالاتی را مطرح کردند و روز سه شنبه، وزیر آموزش و پرورش در این کمیسیون حضور یافت و پاسخگوی سوالات نمایندگان بود، حاجی میرزایی ضمن تعدیل مواضع قبلی خود عنوان کرد، این مسئله را به شورای مدارس هر منطقه و مراکز آموزشی واگذار کرده اند و آنها خود در مورد شیوه تدریس و برگزاری کلاسها تصمیم می گیرند.

این نماینده مجلس با اشاره به انتظارات نمایندگان کمیسیون از وزارت آموزش و پرورش و دولت گفت: انتظارمان این بود که زیرساختهای لازم برای برگزاری کلاسهای غیرحضوری و ازجمله تقویت و اصلاح شبکه شاد فراهم می شد، اکنون 5 ماه است، نسبت به راه اندازی شاد اقدام کرده اند و تاکنون باید مشکلات فنی این شبکه را شناسایی می کردند و تولید محتوایی لازم را انجام می دادند. همچنین ضرورت داشت برای تامین اینترنت رایگان و پرسرعت در مناطق روستایی و بخش زیادی از مناطق شهری که در این زمینه دچار مشکل اند، گامهایی بردارند. از سوی دیگر باید مساعدت های لازم به منظور تامین گوشی هوشمند برای آن 2 تا 3 میلیون نفری که بضاعت مالی ندارند، انجام می گرفت و این موارد، انتظاراتی است که برآورده نشد و وزارت آموزش و پرورش فرصت سوزی کرده است. به هر ترتیب جلسه روز سه شنبه اتمام حجتی بر وزیر آموزش و پرورش بود تا بتواند در مدت کوتاهی این مقدمات را فراهم کند تا در نخستین روز مهرماه خانوادهها و معلمان سردرگم و بلاتکلیف نباشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از اتمام حجت اعضای این کمیسیون با حاجی میرزایی خبر داد و گفت: بعید می دانم که استیضاح وزیر آموزش و پرورش در این شرایط  انجام بگیرد و اصلا این موضوع به صلاح نیست. این را هم در نظر داشته باشید که هدف ما بازگرداندن آرامش و ثبات به دستگاه تعلیم و تربیت کشور است. 

کریمی‌فیروزجائی با اشاره به طرح ها و برنامه های کمیسیون آموزش بیان کرد: مهمترین مسئله که در حال حاضر دغدغه ماست، ساماندهی و مهندسی نیروی انسانی آموزش و پرورش است. مقام معظم رهبری صراحتا اعلام فرمودند که غیر از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، مجلس باید برنامه ریزی هایی را انجام بدهد که هیچ نیروی دیگر به غیر از این دو مدخل، وارد آموزش و پرورش نشود. بنابراین ما باید متناسب با جمعیت دانش آموزی برای 5 تا 20 سال آینده برنامه ریزی کنیم تا نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش در بستر دو دانشگاهی که رهبری مطرح کرده اند، تربیت شوند. از سوی دیگر سند تحول بنیادین در حدود یک دهه است که ابلاغ شده و به هر دلیلی مسئولین آموزش و پرورش یا دولتهای مختلف اراده لازم را برای اجرای این سند نداشته اند و بعضا اتفاق افتاده که جریانات رقیبِ سند تحول یعنی طرفداران 2030 برای آموزش و پرورش قدعلم کرده اند و حتی سرنخ هایی داریم که درحال پیاده سازی سند 2030 بوده اند که برگرفته از آموزههای غربی و به نوعی مولد تفکر سکولار و لیبرالیست است و بنا داریم مطابق دغدغه مقام معظم رهبری، موضوع سند تحول بنیادین را پیگیری کنیم. از دیگر اولویت های ما، توجه به مطالبات و خواسته های به حق فرهنگیان است که بخشی از آن در قالب اجرای نظام جامع رتبه بندی است و امیدواریم دولت هم همراهی لازم را داشته باشد تا نظام رتبه بندی به شکل کامل و جامع اجرایی شود.