احسان خاندوزی در گفت وگو با پارس نیوز اظهار کرد: در سالهای اخیر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور، مورد توجه مردم، رسانه ها، کارشناسان و سیاست گذاران قرار گرفته است که تقریبا دو برابر استاندارد جهانی بوده و عدم عرضه بخشی از املاک ساخته شده سبب ایجاد اخلال در بازار مسکن شده است. به همین علت ساماندهی این املاک و تلاش برای عرضه آنها به بازار به عنوان ابزاری برای بهبود وضعیت بازار مسکن مورد تاکید قرار گرفته و از طرفی نباید فراموش کرد که بهترین و کاراترین ابزار برای این منظور، مالیات بر خانه های خالی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: بعد از افزایش نرخ بی رویه در بازار مسکن ، مجلس یازدهم طرح مالیات برخانه های خالی را اصلاح کرد تا راه حلی برای مهار  افزایش قیمت و از بین  رفتن  حباب بازار مسکن باشد. این طرح هم می تواند بر افزایش درآمدهای مالیاتی دولت در شرایط فعلی کمک کند و هم سوداگری در این بازار را کاهش دهد. با دریافت مالیات از این املاک، سود کسانی که با هدف بهره برداری از افزایش قیمت مسکن املاک را عرضه نمی کنند کاهش می یابد و این موضوع می‌تواند به افزایش عرضه مسکن و کاهش سوداگری در این بازار منجر شود.

خاندوزی در خصوص شیوه جمع‌آوری اطلاعات املاک گفت: در مصوبه کمیسیون سعی شد که عدم ارائه اطلاعات جرم انگاری شده و دستگاه‌ها به همکاری موظف شوند و از طرفی، مدیر و کارکنان دستگاه‌هایی که از در اختیار گذاشتن اطلاعات امتناع ورزند به محکومیت‌های درجه ۶ محکوم شوند. جمع آوری اطلاعات هم از طریق اشتراک گذاری اطلاعات دستگاه‌های مربوطه و هم از طریق خوداظهاری مردم است. یک ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون، وزارت راه و شهرسازی مهلت دارد که سامانه را برای خود اظهاری مردم فراهم کند و بعد از شروع خود اظهاری، مردم نیز دو ماه فرصت دارند که اطلاعاتشان را ثبت کنند و احتمالاً در اواسط پاییز مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی می شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، با بیان اینکه مالیات بر خانه‌های خالی معاملات غیررسمی و قولنامه‌ای را کاهش می دهد، اظهار کرد: با این اقدام هراس ایجاد شده و سبب می شود که فعالان اقتصادی، معاملات و مبادلات را به صورت رسمی انجام دهند. از سوی دیگر بر این نکته هم باید تاکید داشت که اجرای همزمان قانون مالیات بر خانه های خالی و تصویب و اجرای لایحه مالیات بر عایدی سرمایه می تواند به بازار مسکن کمک کند، چون این بازار مانند سایر بازارها و کالاها نیست که اگر عرضه زیاد شود، نرخ آن کاهش یابد و می‌تواند به راحتی اسیر سوداگری شود.