به گزارش پارس ، به نقل ازفارس، « باتن» در این گفت وگو البته از پاسخ دادن به سوالاتی در مورد مخالفت دولت نروژ با شهرک سازی های اسرائیل و همچنین درخواست برای تغییر ساختار شورای امنیت، خودداری کرد.

در ادامه پاسخ وی را می خوانیم.

وضعیت این روزهای نروژ، چگونه است؟

نروژ برای رشد و زندگی کشور خوبی است. اما ۱۰۰ سال پیش اینطور نبود. ما کشور فقیری بودیم. به وجود آوردن رفاه فعلی زمان برده است، چرا که ما آن را خشت به خشت بنا کردیم و نه به یکباره. ما این را منطقاً امکان پذیر می دانیم. امور باید رشد یافته و تقویت شوند. نقطه ضعف ما، که من آن را اینطور می نامم، این است که ما به این وضعیت خو گرفته و عادت کرده ایم. ما سیستمی خوب، منظم و امن، نرخ اشتغال بالا و میزان بیکاری پایین داریم. همه کودکان باید به مدارس راهنمایی و دبیرستان بروند و بلافاصله پس از آن جذب بازار کار می شوند.

همچنین تفاوت میان فقیر و غنی در کشور ما پایین است و قدرت خرید تمامی مردم معقول و خوب است. در هر صورت مردم باز هم می خواهند که وضعیت را بهتر کنند. تصویر نروژ هم اکنون اینگونه است.

چرا نروژی ها می خواهند دولت خود را تغییر دهند؟

جناح راست سعی در این دارد که به مردم تصویری باز هم بهتر ارائه دهد. این جناح قصد دارد مالیات کمتری از مردم گرفته و بودجه دولتی کمتری دریافت کند تا رفاه را برای همه به وجود بیاورد، اما سال های زیادی است که ما در وضعیت خوبی بوده ایم، چنانکه بسیاری معتقدند که مسئله رفاه اجتماعی دیگر ربطی به اینکه چه حزبی کشور را اداره کند، ندارد.

پس به روی کار آمدن راست گرایان تفاوتی در اوضاع نروژ ندارد؟

برخی بر این باورند که با بر سر کار آمدن راست گرایان اوضاع بهتر از این هم می شود، چرا که دیگر به خاطر نمی آورند که سیاست (در گذشته دور این کشور) چگونه بود. علاوه بر این جناح راست، مبانی فکری سیاست خود را به ساختار سوسیال دموکراسی نزدیک نموده است، چنانکه مردم فکر می کنند این جناح، سیاست خود را تغییر داده و کمتر خطرناک محسوب می شود. دقیقا به همان شکلی که جناح راست در سوئد عمل کرد. ما آنان را به شیوه ای دیگر به چالش می کشیم، شیوه ای که سوسیال دموکرات ها در سوئد علیه میانه روها از آن استفاده کردند اما اینکه ما سعی داریم که رای دهندگان را متقاعد سازیم که سیاست ما بهترین است و کمتر آزاردهنده می باشد، باید سعی کرد و دید که مردم تا چه حد این را باور دارند. انتخابات ۹ سپتامبر برگزار می شود پس ما هنوز برای تغییر اوضاع جناح راست فرصت داریم و قصد داریم که چنین کاری نیز بکنیم.

چشم انداز اقتصادی اروپا را در سال ۲۰۱۳ چگونه می بینید؟ فکر می کنید که چرا نروژی ها از پیوستن نروژ به یورو خودداری می کنند؟

بحث بر سر تغییر واحد پول نروژ به یورو، اینجا در نروژ کاملا به پایان رسیده است. دولت اعلام کرده که در این زمینه جایی برای بحث وجود ندارد. بیشتر به این خاطر است که طبق روال فعلی همه چیز به خوبی پیش می رود. ما در حال حاضر به بازار اتحادیه اروپا، از طریق EEA (توافقنامه اقتصادی اتحادیه اروپا) دسترسی داریم. این خود کمک می کند تا ما ساختارهای مشابه بیشتر و بیشتری داشته باشیم. اما همچنین باعث می شود که این بحث بیشتر مطرح شود چرا که بسیاری می ترسند از اینکه ممکن است ما به عدم اطمینان بیشتری دچار شویم. چرا که ما از بسیاری جهات ساختارهای بهتر و مناسب تری نسبت به دیگر کشورها داریم. پس این مسئله هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی دارد. اما همه از اینکه بیشتر کشورهای اروپا به ساختار بهتری دست یابند، خوشحالند. در اینجا موضوع اتحاد و بالا بردن سطح امنیت هر روزه مردم مطرح است.

به نظر شما، مالیات بیشتر، رفاه بیشتری به دنبال دارد؟ این معادله درستی است؟

ما می بینیم که سیاست اقتصادی کنونی مان به خوبی جوابگو است. همچنین مالیاتی که در جامعه ما از مردم اخذ می شود، میزان بالایی است که باعث ایجاد رفاه همگانی می شود. سیستم ما در زمینه های مرخصی استعلاجی، بازنشستگی، خدمات بهداشتی و درمانی و آموزش همگانی، ساختاری کارآمد دارد. تمام این ها منتج به سیاستی می شود که افراد با توجه به توانایی خود به رشد آن کمک کرده و هنگامی که به کمک نیاز دارند، این سیستم از آنها حمایت می کند.