به گزارش پارس ، کیهان به نقل ازروزنامه « گلوب اند میل» ، « جان برد» در نامه ای سرگشاده به مردم ایران از موضع هفته پیش خود درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران عذرخواهی کرد.
« برد» پس از پیروزی حجت الاسلام والمسلمین دکتر « حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری ایران، مشارکت و نتیجه ۱۴ ژوئن را به دلیل آنچه که او « آزاد نبودن فضای سیاسی ایران» خوانده بود، « بی معنی» دانست. !
وی در نامه خود اینگونه نوشت: کانادا به صداهای آنهایی که داخل ایران به امید و آینده روشن تر در انتخابات ریاست جمهوری ایران رأی دادند گوش می دهد. تنها مردم ایران می توانند مفهوم انتخابات را تعیین کنند. من به آنها تبریک می گویم.
وزیرخارجه کانادا در نامه سرگشاده خود که روز جمعه منتشر شد؛ حضور چشمگیر مردم در پای صندوق های رأی را تحسین کرد و به آنها تبریک گفت و متعهد شد که صدای همه مردم ایران، چه آنها که رأی داده و چه آنها که رأی نداده اند را بشنود.
« برد» در بخشی از نامه خود از رئیس جمهور منتخب ایران و همچنین رهبر ایران خواست تا حقوق مردم ایران را رعایت کنند و همچنین از مقامات ایرانی نیز درخواست کرد در مذاکرات هسته ای با جامعه بین المللی همکاری کنند.
بنابراین گزارش وزیرخارجه کانادا پس از انتقادات گسترده سریع ایرانیان مقیم کانادا از ادعاهای هفته گذشته وی مبنی بر بی معنی خواندن انتخابات در ایران، ناچار به عقب نشینی شد و انتخاب رئیس جمهور جدید را به مردم ایران تبریک گفت.
« پاول دوار» ، یکی از اعضای پارلمان کانادا نیز اظهارات اولیه وزیرخارجه این کشور مبنی بر بی معنی بودن انتخابات ایران را توهین آمیز خواند و در ادامه خواستار تغییر در ادبیات وی شده بود.
گفتنی است؛ جان برد وزیر خارجه کانادا که عملکرد دستگاه تحت مسئولیتش مانع انجام را ی گیری از دهها هزار ایرانی مقیم این کشور در انتخابات ریاست جمهوری ایران شده است. در حالی در نامه سرگشاده خود مدعی شده است که فقط مردم ایران هستند که معنا و محتوای انتخابات را تعیین می کنند که جمهوری اسلامی در عمر ۳۵ ساله خود به گونه میانگین شاهد برگزاری یک انتخابات در هر سال بوده است که در اروپا نیز جمهوری اسلامی به عنوان آزادترین کشور در منطقه شناخته می شود، در حالیکه برخی کشورهای خاورمیانه ای با مستبدترین حکومت ها، متحد نظامی و سیاسی آمریکا، کانادا، انگلیس و فرانسه به شمار می روند.
در همین حال، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که عقب نشینی دولت کانادا از مواضع منفی علیه ایران نقطه مثبتی در روابط ایران و کشورهای غربی است گفت: غربی ها باید بدانند آنچه که در مردم سالاری دینی ما اتفاق می افتد کاملا مبتنی بر اصول دموکراتیک بوده و اگر این کشورها به این واقعیت پی ببرند قطعا دلیلی برای مخدوش شدن روابط وجود ندارد.
سید « حسین نقوی حسینی» در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران با بیان این مطلب که امیدواریم دولت های غربی در مواجهه با واقعیات جمهوری اسلامی ایران از اشتباهات گذشته خود درس بگیرند تاکید کرد: غربی ها باید بدانند آن چه که در مردم سالاری دینی ما اتفاق می افتد کاملا مبتنی بر اصول دموکراتیک بوده و حق تعیین سرنوشت با ملت است و مردم هر شخصی را که انتخاب کنند منتخب ملت محسوب می شود.