به گزارش پارس نیوز، محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز پنجشنبه در آئین بزرگداشت سردار شهید فعال و شهدای نیروی انتظامی استان فارس اظهار داشت: «جامعه و ملت ایران اسلامی امروزه با هر سلیقه، گرایش و باوری که زندگی می‌کنند امنیت و پیشرفت مادی و معنوی خود را مدیون شهدا و امام شهدا هستند.» 

او با بیان این ‌که لازم نیست تا همه مردم انقلابی بوده و باورهای انقلابی داشته باشند، افزود: «تنها مقداری انصاف کفایت می‌کند تا انسان سر تعظیم در مقابل شهدا و خانواده‌های شهدا فرود آورد. اگر کمی به اطراف نگاه کنیم متوجه دخالت قدرت‌های در منطقه خاورمیانه می‌شوید. آن‌ها گروه‌های تروریستی را مسلح کرده و به‌جان این منطقه انداخته‌اند. اگر به کشورهای پیشرفته اروپایی، جنوب شرق آسیا و قاره آمریکا توجه کنید متوجه می‌شوید که آتش ناامنی و تلفات در این کشورها بیشتر از جمهوری اسلامی است.» 

قالیباف ادامه داد: «ما در محیط، شهر و کشوری امن زندگی می‌کنیم، این امنیت را بدون شک مدیون شهدا هستیم. به عنوان نمونه می‌توان به شهدای نیروی انتظامی این استان شهیدپرور به خصوص «شهید بیات» و  «شهید فعال» که توفیق آشنایی نزدیک در دوره خدمت نیروی انتظامی با این شهید عزیز را داشتم اشاره کرد. چند روزی از مسئولیت فرماندهی ایشان در استان قزوین نگذشته بود که با وقوع زلزله در منطقه الموت این عزیز درراه خدمت به مردم شهید شد.» 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: «امروز در مجلس بزرگداشت شهدا با افتخار می‌گویم که بهترین دوران خدمت من پس از دوران دفاع مقدس، زمانی بود که با عزیزان در نیروی انتظامی مشغول به فعالیت شدم. صادقانه می‌گویم روزی که قصد ورود به این مجموعه را داشتم، دارای چنین ذهنیتی نبودم و ذهنم در فضای این موضوعات جولان می‌داد که چه خواهد شد؟ اما پس از چند ماه مشاهده کردم در محیطی قرار دارم که می‌توانم بگویم برای خدمت و کار کردن به مردم بهترین است.» 

او ادامه داد: « روزی که آنجا پا گذاشتم ناامنی‌ها در شرق کشور به اوج خود رسیده بود، من مردد بودم آیا نیروی انتظامی پای کار امنیت کشور هستند و می‌توانیم مانند دوران دفاع مقدس که پشت خاکریزها مقابل دشمن بایستیم و بجنگیم؟ آیا این بچه‌ها اهل این‌گونه جنگیدن هستند؟ تصورم خلاف این موضوع بود اما چند ماه بعد که در کنار این عزیزان در کوه‌ها، بیابان‌ها بودیم متوجه شدم که مثل همان رزمنده‌های دوران دفاع مقدس تا پای جان می‌جنگند.» 

قالیباف افزود: «من به این نیروها افتخار می‌کردم چرا که نیروی انتظامی از سربازان تا فرماندهان‌ همگی پای کار بودند. آن روز متوجه شدم که تا چه اندازه این نیرو مظلوم است که نمی‌تواند این ظرفیت را به افکار عمومی منتقل کند. این نیرو مظلوم است چون هیچ‌کسی سختی‌های این مجموعه را نمی‌تواند حس کند.» 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که امنیت لازمه زندگی فردی و جمعی ما است، ادامه داد: «اگر امنیت نباشد هیچ‌چیزی در زندگی در دور مادی و معنوی مستقر نخواهد شد، به‌ویژه زمانی که ناامنی در حوزه امنیت ملی و اجتماعی قرار گیرد.» 

او با اشاره به دیدارش با مقام معظم رهبری در زمان فرماندهی‌اش تصریح کرد: «این موضوع را با دقت گوش دهید تا قدر رهبری و زندگی در نظام ولایی را بدانید. در یکی از ملاقات‌هایی که با رهبر معظم انقلاب داشتم، ایشان فرمودند: فلانی حواست در برقراری امنیت برای مردم باشد. به این نکته توجه کن که امنیت برای مردم به عهده نیروی انتظامی است. امنیت مانند خورشیدی است که به هنگام وقتی طلوع بر همه بندگان می‌تابد. چه افرادی که شب تا صبح عبادت خدا را به‌جا آورده و از خستگی خوابیده‌اند و چه افرادی که شب تا صبح معصیت خدا را کردند. خورشید بر همه آن‌ها می‌تابد.» 

او افزود: «مقام معظم رهبری فرمودند شما در نیروی انتظامی در امنیت باید مانند خورشید باشید و بدون آنکه بدانید این افراد با چه سلیقه، گرایش، دین و مذهبی هستند باید از امنیت و عدالت به‌طور مساوی برخوردار شوند به‌جز افرادی که مجرم هستند و جرمی مرتکب شدند که با آن‌ها براساس قانون باید برخورد کنید. ایشان در ادامه فرمودند که در اجرای قانون دقت کنید، اگر کسی جرمی مرتکب شده باید در چارچوب قانون با او برخورد شود.

سایه خطای پدری بر سر پسر و فرزندانش که روز بعد به مدرسه می‌روند نباشد تا احساس سرشکستگی کنند. اگر پدری خطایی کرده است چرا فرزندش در مدرسه باید آسیب ببیند؟» 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: «پیش از برجام سخن و نقد در عموم جامعه بسیار بود مبنی بر این‌که ما با آمریکا حرف نمی‌زنیم یا چرا مذاکره نمی‌کنیم. بارها مطرح شد که آمریکایی‌ها صداقت در عملشان وجود ندارد. پس از مدتی مشاهده کردید قراردادی را که جوامع بین‌المللی امضا کردند و به تصویب سازمان شورای امنیت رسید چگونه آمریکا آن را زیر پا گذاشت.» 

قالیباف ادامه داد: «باید متوجه فرمایش رهبر معظم انقلاب باشیم که می‌فرمایند هزینه ایستادگی در برابر ظلم به‌مراتب کمتر از هزینه مذاکره با ظالم است. برخی دائما می‌گفتند ما به سمت جنگ می‌رویم اما در مقابل ایشان فرمودند مطمئن باشید نه جنگی اتفاق خواهد افتاد و نه مذاکره خواهیم کرد. به چند ماه قبل بازگردیم و نگاهی به امروز کنیم. ما در مقابل تجاوز امریکا ایستادیم. یکی از درس‌هایی که از این موضوع آموختیم آن بود کشور باید با دسترسی به آخرین تکنولوژی‌های دنیا پیشرفت و ترقی کند.» 

او افزود: «با توجه به سیستم موشکی که این مأموریت را انجام داد مشاهده کردید کشورهایی در دنیا که جزو قدرت‌های بزرگ نظامی محسوب می شوند همگی شوکه شدند چراکه تصور نداشتند  ایرانی‌ها به این سمت از قدرت تکنولوژی حرکت کرده باشند تا بتوانند تکنولوژی آمریکا را بزنند.» 

قالیباف با تاکید بر این ‌که ما جنگ‌طلب نیستیم، تصریح کرد: «ما جنگ‌طلب نیستیم اما از خود دفاع می‌کنیم. توجه کنید به هنگام ایستادگی مقابل دشمن، تا چه اندازه هزینه‌مان کمتر شد. بدانید کشور در هر حوزه‌ای نیازمند به پیشرفت و ترقی است. ای‌کاش در حوزه مسائل اقتصادی که امروز کشور آسیب جدی دیده و مردم بار فشار سختی‌ها را می‌کشند، به رشد برسیم.» 

 او افزود: «دو سال قبل دغدغه مردم تنها کار بود اما یک‌مرتبه مباحث گرانی و این مشکلات آن‌قدر بر آن‌ها فشار آورد که موضوع بیکاری را فراموش کردند. آیا ما نمی‌توانیم در عرصه اقتصادی ترقی کنیم؟ ما نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم؟ بدون شک می‌توانیم. فقط مهم آن است که ضعف‌ها و چالش‌های مدیریتی در برخی از قسمت‌ها، به شکل ناکارآمدی اشباع شده در آمده است. در حوزه اقتصادی ناکارآمدی اشباع‌شده داریم، و باید آن را حل کنیم.» 

قالیباف افزود: «مشکل دیگر نداشتن باور است. تکنولوژی ما توانست پهباد آمریکایی متجاوز را زمین‌گیر کند. این تکنولوژی را کشورهای دیگر هم ممکن است داشته باشند اما هنگامی‌که آمریکا به کشور آن‌ها تجاوز می‌کند، به جهت آنکه حرمتشان را حفظ کنند به‌قول‌معروف «شتر دیدی ندیدی» رفتار می‌کنند. اگر هم قصد گفتن سخنی را داشته باشند، جرات و باور این‌که باید مقابل ظلم و متجاوز بایستد را ندارند.» 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «این باوری که خدا باماست و کدخدا کاره‌ای نیست بسیار مهم است. باید بدانیم که منطبق بر سنت‌های الهی باید حرکت کنیم و بدون شک عقلانیت، تدبیر و درایت لازمه حرکت‌های انقلابی است. دقت کنید این سیستم را جوانان ساخته و استفاده کردند چراکه به سه جوان فرصت داده شد تا حرکتی انجام دهند.» 

قالیباف ادامه داد: «اقتصاد هم این‌گونه است، ما در اقتصاد باید به تولیدکنندگان خود، جوانان، مردم و تمام این کشور اعتماد کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌هایمان در حوزه منابع انسانی پیشرفت کنیم. چرا از این ظرفیت استفاده نمی‌کنیم و دست تمنا مقابل دشمن دراز می‌کنیم؟ من به‌عنوان یک خدمتگزار در این مجلس شهدا می‌گویم، با توجه به همین شرایط سخت قادر هستیم با برنامه پنج‌ساله‌ای وضعیت اقتصادی کشور را به نقطه آرامش برسانیم.» 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: « با استفاده از پیشکسوتان و جوانانی که امروز با مدیریت نسل چهارم و تکنولوژی‌های دانش‌بنیان مسلح هستند، می‌توان راه چند ده ساله را یک‌ساله طی کرد. باید این فرصت را در اختیار افراد قرار داد.» 

وی افزود: «اختلافات و سلیقه‌های مختلف سیاسی وجود دارد اما برای تمام گروه‌های سیاسی انقلاب ایران مهم‌تر است. امروز هم موضوع اقتصاد برای همه مهم است. بدون شک دولت باید گام اول را بردارد چراکه او مسئولیت مستقیمی در این زمینه دارد.» 

قالیباف در پایان گفت: «اگر نمی‌خواهیم مدیون و شرمنده امام راحل، شهدا و خانواده شهدا در آخرت باشیم باید خدمت‌گزار خوبی برای مردم باشیم و در این مسیر گام برداریم. دشمن امروز دقیقا به نقطه‌ضعف ما یعنی اقتصاد فشار آورده است. آن‌ها می‌دانند که حوزه نظامی و حوزه فرهنگی از نقاط قوت ماست بنابراین فشار‌شان را بر ضعیف‌ترین بخش کشور یعنی اقتصاد وارد کرده‌اند. ما باید اقتصاد را در اولویت قرار دهیم و این مشکلات را حل کنیم.»

IMG_20190801_221642_851

IMG_20190801_221646_757

IMG_20190801_221643_772

IMG_20190801_221652_680

IMG_20190801_221650_327