محمد عبدالهی کارشناس مسائل سیاسی - درحالیکه ترامپ و کلیت دولت امریکا از جنگ با ایران احتراز دارد، و نتوانسته حکومت سعودی را هم برای جنگ با ایران به یقین برساند، طی ماه گذشته چند خرده اتفاق در منطقه به وقوع پیوسته که هر یک از آنها برای متهم کردن ایران و برافروختن یک جنگ بهانه های خوبی است.

(درست مثل واقعه 11 سپتامبر) انفجارهای مهیب نفتکشها در بندر فجیره امارات گزینه اول بود و اینک حمله به سفارت آمریکا در عراق. جالب آنکه کارکنان امریکایی سفارت قبل از انفجار از سفارت بیرون رفته اند و فقط کارکنان عراقی به کام مرگ رفته اند. برای دانستن اینکه چه کسی پشت پرده این «خرده جنایتها» است فقط کافی است بدانیم چه کسی از جنگ افروزی بین ایران با امریکا یا هر کشور دیگری بیشترین سود را میبرد؟! قطعا اسرائیل.

شاهد عینی برای تحریک ایران به جنگ توسط اسرائیل، حمله موشکی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه در روزهای اخیر است. موضوعی که البته در سوریه مکرر اتفاق میفتد و هدف آن به ستوه آوردن و تحقیر سوریه ضعیف شده در اثر جنگهای داخلی و کشاندن ایران به یک جنگ زودهنگام است.

ترامپ و هسته اصلی دولت آمریکا از جنگ مستقیم دیگری در جهان احتراز دارد. چه ایران چه ونزوئلا و ... اما این اسرائیل و عاملان اسرائیلی دولت آمریکا هستند که تلاش می‌کنند این تاجر پیر را به جنگ سوق دهند.

اسرائیل به شدت از بشارت رهبر انقلاب مبنی بر نابودی این رژیم قبل از سال 2040 به هراس افتاده و مصر است قبل از این تاریخ، اگر بتواند جمهوری اسلامی را از بین ببرد و آمریکا نیز طبق بشارت دیگری از رهبر انقلاب «نه جنگ میشود، نه مذاکره می‌کنیم» با همه این خرده کاتالیزورهای تحریک به جنگ، وارد جنگ نخواهد شد.