به گزارش پارس نیوز، 

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در نشست هم اندیشی با تعدادی از روزنامه نگاران و نویسندگان عراقی در محل سفارت ایران در بغداد، گفت: جریان‌های مخالف دوستی و برادری میان ایران و عراق، تبلیغ می‌کنند که ایران فقط از گروه‌های شیعه و نیز الحشد الشعبی حمایت می‌کند در حالی که این امر کاملا بر خلاف واقع است و این دوستی و ارتباط خوب و متقابل، مختص شیعیان و الحشد الشعبی نیست.

 

وی افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران، برقراری، حفظ و ارتقای ارتباط خوب، برادرانه و همکاری نزدیک با همه گروه‌ها و اقوام عراق بعنوان یک کشور همسایه با مشترکات فراوان تاریخی و فرهنگی و نیز ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک است. بر این اساس با شیعیان، اهل سنت و کرد‌ها و سایر قومیت‌ها و اقلیت‌ها در عراق ارتباط بسیار خوبی داریم.

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: فهم رفتار و نگاه جمهوری اسلامی بشکل واقعی و فارغ از القائات رسانه‌ها و محافل مغرض، ضروری است. اگر در نظر بگیریم که ماهیت انقلاب اسلامی چه بوده است، آن وقت بهتر می‌توانیم به عمق و اهداف طرح دشمنان در اختلاف افکنی و دور کردن ملت‌های منطقه از یکدیگر پی ببریم.

 

وی گفت: انقلاب اسلامی یک پدیده نوظهور بود که مدافع واقعی مستضعفان و مسلمانان است، اما دشمنان سعی کردند آن را انقلابی شیعی معرفی و آن را در اذهان کشور‌های منطقه از جمله در عراق تخریب کنند.

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: دشمنان، چون دیدند جمهوری اسلامی مدافع واقعی مستضعفان، همه مسلمانان و فلسطین است و سر سازش در برابر مستکبران ندارد، از روز نخست دنبال ایران هراسی رفتند و هر روز آن را تشدید کردند. 

وی گفت: آنچه جمهوری اسلامی ایران از عراق می‌خواهد و نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی هم همین است، عراقی مستقل، امن، یکپارچه و متحد میان گروه‌ها و اقوام مختلف است.

 

مسجدی افزود: روشن است که ایران بعنوان همسایه‌ای که ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد می‌خواهد این کشور امن، یکپارچه، قوی، با صلح و رفاه و پیشرفت باشد و شیعه و سنی و کرد عراقی در برابر هم قرار نگیرند و البته این کشور، همسایه و برادر خوبی هم برای ایران باشد.

 

وی تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران دفاع از مردم عراق، استقلال و تمامیت ارضی این کشور است و هر کس غیر از این القا کند خلاف واقع گفته است. نباید به تبلیغات سنگین کسانی که خواهان دوستی دو کشور نیستند، توجه کرد باید دید واقعیت‌ها چیست.

 

مسجدی افزود: سیاست ایران از روز نخست پس از سقوط دیکتاتوری صدام و تشکیل شورای حکومتی همین بود و در آنجا نیز از حضور همه اقوام و نه فقط شیعیان حمایت کردیم. در جنگ علیه داعش نیز به همه مردم عراق و ارتش این کشور کمک کردیم و این حمایت و کمک‌ها محدود به طیف خاصی نبود.

 

وی اضافه کرد: بسیاری از شخصیت‌های شیعه و کرد در زمان معارضه و دوره حکومت صدام، در ایران زندگی کرده اند و طبیعی است بیشتر به ایران علاقمند باشند و علاقمندی ایران هم به آنان طبیعی است، اما معنای این امر این نیست که ما فقط با شیعیان و کرد‌ها در ارتباط دوستانه هستیم، امروز دیدار‌ها و رفت و آمد ما با برادران و شخصیت‌های اهل سنت عراق بیشتر از شیعیان است ما بر اساس سیاست اصولی که گفتم با همه اقوام عراق روابط برادرانه و دوستانه داریم، اما دشمنان دو کشور در تبلیغات سعی می‌کنند بخشی از آن را برجسته و از آن سواستفاده‌های فرقه گرایانه کنند.

 

سفیر ایران گفت: می‌گویند برخی مسوولان عراقی تابع ایران هستند، کسی در عراق تابع ایران نیست بله بسیاری از مسوولان دوستدار جمهوری اسلامی هستند، چون چیز بدی از ایران و سیاست هایش ندیده اند بنابر این طبیعی است که ایران را دوست و به آن اعتماد داشته باشند.

 

مسجدی گفت: من نیز بعنوان سفیر ایران در بغداد از صمیم قلب می‌گویم که عاشق عراق و مردم عراق هستم، مردمی که آنگونه خالصانه به زائران امام حسین (ع) در اربعین خدمت می‌کنند، آیا من باید بعنوان یک ایرانی که عاشق عراق هستم، مورد ملامت واقع شوم.

 

وی افزود: بعنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق بار دیگر تاکید می‌کنم تهران مدافع همه ملت عراق از قومیت‌ها و مذاهب مختلف از روستا‌های سنجار در شمال تا فاو در جنوب است. 

مسجدی گفت: جریان‌های مغرض القا می‌کنند که ایران در کنار اهل سنت نیست، اما همه می‌دانند که برای جمهوری اسلامی ایران حمایت از اسلام و مقدسات اسلامی مانند قدس اهمیت دارد. اگر ایران کمک و حمایتی کرده به همه عراقی‌ها بوده است.

سفیر ایران در بغداد در پاسخ به سوال یکی از حاضران گفت: در جریان تشکیل دولت جدید نیز توصیه برادرانه ما این بود که شیعیان با هم اختلاف پیدا نکنند، اهل سنت هم با هم باشند و کرد‌ها نیز در کنار هم قرار داشته باشند و با همکاری و توافق کار‌ها را پیش ببرند، و ما امیدوارم با توافق، مشکلات حل شود.

 

مسجدی افزود: موضع ما همواره این بوده است و توصیه هم کرده ایم که بهتر است همه احزاب عراقی با هم بر سر مسائل مختلف از جمله انتخاب نخست وزیر، تشکیل دولت و تکمیل کابینه توافق کنند، چون این امر سبب تشکیل و تکمیل زودتر دولت و فراهم شدن زمینه برای حل مشکلات عراق می‌شود.

 

سفیر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: ضعف رسانه‌ای و نیز عدم حضور کافی در فضای مجازی سبب شده است که دشمنان با تبلیغات خود روی افکار ملت‌ها تاثیر بگذارند و بویژه میان دو ملت ایران و عراق، اختلاف افکنی و ایجاد شبهه کنند.

وی در بخش دیگری از این نشست تاکید کرد: دولت و ملت عراق باید مراقب باشند که آمریکا اینجا جای پای دوباره پیدا نکند.

 

سفیر ایران گفت: آمریکا هزاران نیروی نظامی در عراق دارد و این سوال مطرح است که چرا به کشورشان برنمی گردند.

 

مسجدی افزود: آن‌ها دنبال ایجاد پایگاه هستند و با کرد‌های عراق مذاکره می‌کنند که پایگاه دایمی ایجاد کنند، اما هیچکس حرف از دخالت آمریکا در عراق نمیزند و با تبلیغات دروغ دایم می‌گویند ایران دخالت می‌کند.

 

وی گفت: در مورد بحث دخالت این سوال پیش می‌آید که حضور هزاران نیروی نظامی آمریکا در عراق اگر دخالت نیست پس چیست. درحالی که همه می‌دانند دخالت هم فقط در بعد نظامی مطرح نیست در حوزه‌های دیگر هم هست.

 

وی پرسید: این که آمریکا به عراق فشار می‌آورد که نباید از ایران برق و گاز بخرید، دخالت در امور عراق نیست؟ هیچکس به واشنگتن نمی‌گوید که این موضوع چه ارتباطی به شما دارد، ایران و عراق دو کشور همسایه هستند، عراق متقاضی خرید برق و گاز ماست و ما هم می‌فروشیم شما چرا باید دخالت و اعمال فشار کنید.

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: البته عراق به این حرف‌ها و فشار‌ها توجهی ندارد و تصمیم ملی و مستقل خود را می‌گیرد، اما باید بدانیم که اگر به آمریکا رو داده شود فردا برای نوع مصرف چای شهروندان عراقی هم می‌خواهد تعیین تکلیف کند. 

وی گفت: آمریکایی‌ها در همه چیز عراق دخالت می‌کنند بعد با فرافکنی ایران را متهم به دخالت می‌کنند.

 

سفیر ایران گفت: عراق کشوری مستقل است و ما به تصمیم‌های دولت و ملت عراق احترام و از رسانه‌ها و شخصیت‌های عراقی هم توقعی جز این نداریم که فقط هر جا که دیدند موضع ایران در قبال عراق، واقعا حق است از آن دفاع کنند و در برابر تبلیغات دشمنان بایستند ما انتظار دیگری نداریم.

 

فعالان و کارشناسان حاضر در این نشست نیز ضمن بیان نقطه نظرات خود در خصوص مسائل مختلف عراق، روابط دو جانبه و منطقه خواستار حمایت بیش از پیش جمهوری اسلامی ایران از وحدت و استقلال عراق، روند دموکراسی در این کشور و نیز حمایت از عراق در بخش رسانه، آموزش و نیز مبارزه با افراط گرایی شدند.