سید مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس نهم در گفتگو با «پارس»، درباره حضور عباس آخوندی در فهرست کاندیداهای شهرداری تهران، گفت: کارنامه و عملکرد او مشخص و مشهود است.

وی در جایگاه دولت که از امکانات و اختیارات لازم برخوردار بود و تا حدودی هم می‌توانست سلیقه‌های شخصی خود را اعمال کند نتوانست موفق ظاهر شود از این رو چگونه می‌خواهد سازمان و تشکیلاتی که به صورت مستقیم و در خط مقدم، خدمت‌رسانی به مردم قرار دارد را مدیریت کند.

ناکارآمدی آخوندی برای همگان اثبات شده است اما در جایگاه شهرداری تهران به چه منفعتی خواهد رسید که به صورت جدی آن را دنبال می‌کند خود جای ابهام و اما و اگر دارد.

وی افزود: از سوی دیگر، 21 عضو شورای شهر هریک مطالبات و خواسته‌هایی دارند، چگونه می‌خواهد به خواسته‌های آن‌ها پاسخ دهد؛ آخوندی نتوانست به رئیس‌جمهور پاسخ و انتظارات او را برآورده کند، چگونه می‌خواهد به اعضای شورای شهر تهران پاسخ دهد؟!

نماینده سابق مجلس به انتقاد از روحیه و نحوه مدیریت عباس آخوندی پرداخت و تصریح کرد: او مردمی نیست و با اشخاص و افراد متکبرانه برخورد می‌کند. این در حالی است، فردی که می‌خواهد در مسند شهرداری تهران قرار گیرد باید مردمی، توانمند و پرکار باشد و او هیچ‌کدام از این ویژگی‌ها را ندارد.

هاشمی در پاسخ به این سؤال «چرا مسئولان سابق که در دوره تصدی آن‌ها شاهد بروز مشکلات و ناکارآمدهای بودیم، به جای پاسخگویی در حیات امن قرار می‌گیرند و به دنبال مسئولیت جدید هستند؟»، اظهار داشت: ناکارآمدی آخوندی برای همگان اثبات شده است اما در جایگاه شهرداری تهران به چه منفعتی خواهد رسید که به صورت جدی آن را دنبال می‌کند خود جای ابهام و اما و اگر دارد.

وی اضافه کرد: افکار عمومی، رسانه‌های داخلی و حتی رسانه‌های همفکر با دولت از عملکرد آخوندی در وزارت راه گلایه دارند اما شاهد و ناظر آن هستیم که رسانه‌های خارجی و معاند از او حمایت می‌کنند!

رئیس کمیسیون عمران مجلس نهم می‌گوید: با تفکر و اخلاقی که آخوندی دارد فکر نمی‌کنم شورای شهر تهران بتواند با او برنامه‌ها و امور شهر را به پیش ببرد؛ شهرداری تهران هم جای نیروهای ورشکسته و ناکارآمد نیست. متأسفانه شاهدیم افرادی که ناکارآمد بوند در مناصب بالای شهرداری قرار گرفته‌اند و هم اکنون مشغول به فعالیت هستند، نباید شورای شهر پیش از این اجازه دهد این افراد در مدیریت شهری صاحب کرسی و موقعیت شوند.

متأسفانه شاهدیم افرادی که ناکارآمد بوند در مناصب بالای شهرداری قرار گرفته‌اند و هم اکنون مشغول به فعالیت هستند، نباید شورای شهر پیش از این اجازه دهد این افراد در مدیریت شهری صاحب کرسی و موقعیت شوند.

هاشمی با تاکید اینکه مدیریت شهری نباید به پاتوق سیاسی افراد ناکارآمد تبدیل شود، اظهار داشت: افرادی باید در آنجا حضور پیدا کنند که از جان و دل برای مردم خدمت کنند، فعالیت سیاسی در شهرداری اصلاً جواب نمی‌دهد، بنابراین شهرداری تهران نیاز به فردی فراجناحی و پرانرژی دارد.

وی در پاسخ به این سؤال «آیا انتخاب سومین شهردار تأثیری در انتخابات آینده شورای تهران نخواهد گذاشت؟»، گفت: حتماً بی‌تأثیر نیست. بخشی از امور دست خود اعضاء شورا است و بخش دیگر هم در اختیار آن‌ها نیست. بالاخره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از سوی مجلس مطرح و به تصویب رسید، اگر تصویب نمی‌شد وضعیت موجود شهر با مدیریت «افشانی» استمرار داشت اما این دلیل نمی‌شود تا شورا تصمیمات درست و اصولی اتخاذ نکند و از سوی دیگر هم مدیریت کنونی شهر باید به قانون تمکین کند؛ حتماً اقدامات و تصمیمات آن‌ها می‌تواند تأثیر مثبت یا منفی در انتخابات آینده داشته باشد.