به گزارش پارس نیوز، 

سفیر جدید آمریکا در اتحادیه اروپا می‌گوید سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای حفظ برجام کارایی نخواهد داشت.

«گوردون سُندلند»، سفیر جدید آمریکا در اتحادیه اروپا در گفتگو با شبکه «یورونیوز» گفت: «آمریکا با رویکرد اتحادیه اروپا در برخورد با ایران و راهکارهای آن برای حفظ برجام پس از خروج واشنگتن از این توافق‌نامه، موافق نیست». 

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در این‌باره مدعی شد: «سازوکار ویژه آنها (اتحادیه اروپا) برای مقابله با تحریمهای آتی (علیه ایران) به یک دلیل ساده کارایی ندارد و آن اینکه این سازوکار هیچ سودی برای بیشتر شرکتها ندارد. آنها یک انتخاب دارند، می‌توانند با آمریکا روابط تجاری داشته باشند یا با ایران، اما نمی‌توانند همزمان با هردو رابطه تجاری داشته باشند».

پیش از این پایگاه اینترنتی «بروکسل تایمز» در مطلبی نوشت: ایران و اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند به رغم خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تجارت با هم ادامه دهند. آنها به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران اخیرا سازوکاری برای حفظ کانال‌های پرداخت خارج از سیستم بانکی معرفی کردند، اما این برنامه نیز ممکن است هدف تحریم ها قرار بگیرد.

این پایگاه خبری در خصوص ابهام درباره سازوکار ویژه اتحادیه اروپا به نقل از یک منبع آگاه در بانک مرکزی اروپا تصریح کرد: مقامات اروپا تاکنون هیچ رایزنی رسمی با این بانک درباره طرحی که به سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای حفظ برجام معروف شده، انجام نداده‌اند.

پس از نشست وزیران طرفهای برجام در 24 سپتامبر سال جاری در نیویورک، شرکت‌کنندگان از جمله نمایندگان کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه از ابتکار اتحادیه اروپا موسوم به «نهادهای واسط مالی» (spv) یا سازوکار ویژه برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات ایران به خصوص در بخش نفت و انرژی استقبال کردند.

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست این نشست را به عهده داشت ضمن ابراز خوش‌بینی از نتایج این جلسه، معتقد بود که سازوکار جدید در ماه نوامبر برای اجرا آماده خواهد شد. همچنین سخنگوی بخش خدمات‌رسانی خارجی اروپا نیز بر مراحل اجرایی شدن این طرح تاکید کرد.