به گزارش پارس نیوز، 

علی‌اصغر زارعی در هفدهمین نشست "شنبه‌های انقلاب" با موضوع "فناوری اطلاعات و فضای مجازی" با بیان اینکه اعتماد به نیروهای مومن و معتقد در دوران دفاع مقدس باعث برطرف شدن بسیاری از محدودیتها شد، اظهار کرد: در دروان دفاع مقدس با طراحی الگوریتم رمز و مودم که توسط نیروهای جوان و مومن با استانداردهای خودمان، انجام شد علاوه بر کسب اطلاعات سری دشمن بعثی بسیاری از اطلاعات محرمانه نظامی حفظ شد و دشمن نتوانست در بسیاری از موارد در طول جنگ به اطلاعات مهم نظامی کشور دست پیدا کند.

جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: در طول جنگ به‌وسیله سیستم‌های طراحی شده توسط نیروهای داخلی توانستیم اطلاعات کسب شده از دشمن را به دوستان خود که در عمق خاک دشمن حضور داشتند، ارسال کنیم.

زارعی با اشاره به اشرافیت اطلاعاتی بر روی تحرکات دشمن بعثی یادآور شد: میزان حجم کمک‌های خارجی به صدام مخصوصاً سلاح‌های شیمیایی به حدی بود که برای نابودی تمام رزمندگان کفایت می‌کرد اما اشراف اطلاعاتی باعث می‌شد قبل از آنکه عراق دست به حمله شیمیایی بزند با رمزگشایی از پیام‌های نظامی دشمن به زمان و مکان حمله دست پیدا می‌کردیم و با مطلع کردن یگانهای نظامی خودی میزان تلفات به شدت کاهش پیدا می‌کرد.

وی درباره پیشرفتهای مخابراتی و راداری در طول جنگ خاطرنشان کرد: با غنیمت گرفتن تعدادی رادار که توسط فرانسه به عراق داده شده بود، بوسیله خلاقیت نیروهای مومن و آموزش کمی که به دانشجویان داده شد به سرعت این رادارها به‌کارگیری شدند.

جانشین سازمان پدافندغیرعامل کشور با بیان اینکه در ابتدا عده‌ای با گمان اینکه این تجهیزات غنیمت گرفته شده قابل استفاده نیستند و دشمن قصد فریب ما را دارد و به پیشرفتهای مخابراتی جنگ باور نداشتند، گفت: این جماعت پس از مشاهده اینکه در عمل چه کارهای بزرگی انجام شده است و این اقدامات چه تاثیری بر روی نتیجه عملیاتها دارد و تا عمق 32 کیلومتر در خاک دشمن به اطلاعات سرنوشت‌سازی دست پیدا کرده‌ایم به این پیشرفتها ایمان پیدا کردند.

وی افزود: ما در جنگ توانستیم با تجهیرات مخابراتی که از دشمن به غنیمت گرفته شد و خلاقیت و نوآوری نیروهای متعهد و متخصص، واحدهای راداری رازی را احداث کنیم.

وی با بیان خاطره‌‌ای از حضور مقام معظم رهبری در سایت جنگال که در آن دوره رئیس‌جمهور بودند، متذکر شد: در اواخر جنگ در سال 66 مقام معظم رهبری از یکی از سایت‌های جنگال بازدید کردند و با توجه به گزارشات و حجم پیشرفتهای خیره‌کننده در این حوزه خطاب به رزمندگان گفتند: "‌ایمان و خلاقیت شما جوانان تمام محدودیت‌ها را از بین خواهد برد."

زارعی افزود: پس از پایان جنگ برخی از نیروهای نظامی درخواست خرید رمزکننده از خارج کشور داشتند که مقام معظم رهبری با توجه به ذهنیتی که از اقدامات و پیشرفتهای جنگ الکترونیکی در کشور را داشتند با این درخواست مخالفت کردند.

وی درباره شرایط امروز کشور گفت: کشور و انقلاب همچنان به آن روحیه جهادی و خلاقانه نیازمنداست و مشکلات امروز کشور ناشی از اعتماد به خارج و رویگردانی از نیروهای داخلی و عدم استفاده از تجربیات شیرین و عبرت‌آموز جنگ است.

جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از اشتباهات بزرگ ما خرید مودم از خارج بود، خاطرنشان کرد: پس از پایان جنگ شاهد کاهش زیاد قیمت اقلام مخابراتی بودیم و عده‌ای هم به گمان اینکه خرید از خارج به صرفه‌تر است به مودمهای داخلی توجه نکردند و از خارج مودم وارد کردند که باعث مشکلات زیاد امنیتی برای کشور شد.

زارعی با اشاره به پیشرفتهای خیره‌کننده کشور در بخش جنگ الکترونیکی اظهار کرد: امروز ما در هیچ بخشی در جنگ الکترونیک نیاز به خارج نداریم و با استفاده از تکنولوژی بومی به رتبه بالایی در این زمینه رسیده‌ایم و ریشه آن در اعتماد به‌نفسی است که در جنگ به دست آوردیم؛ همانا به فرموده امام راحل "جنگ گنج بود."