به گزارش پارس نیوز، سعید حجاریان تئوریسین جریان اصلاحات در یکی از آخرین گفتگو‌هایش تحلیل خود را از دولت روحانی در شرایط بعد از خروج آمریکا از برجام ارائه داد.

حجاریان که تلاش کرده تا همه مشکلات را متوجه دولت نکند دست‌آخر با دو صفت دولت دوزادهم را توصیف می‌کند: "گیج" و "کرخت".

این تئوریسین جریان اصلاحات از ابتدای گفتگویش سعی دارد وضعیت دولت را وضعیت تعلیق  نشان دهد و می‌گوید: "ترجیح می‌دهم از واژه «تعلیق» استفاده کنم و بگویم وضعیت دولت روحانی «تعلیق در تعلیق» است... برای مثال در حوزه پرتلاطم اقتصاد، ازیک‌طرف با متغیرهای بیرونی نظیر تحریم و... درگیر است و از طرف دیگر با سنگ‌اندازی‌های داخلی مواجه است به‌نحوی که امکان تصمیم‌گیری و کنشگری از دولت سلب شده است و هرازگاهی موضعی رقیق اتخاذ می‌کند، آن‌هم به‌صورت دستوری. وضعیت در سیاست خارجی نیز به همین ترتیب است."

صحبت‌های سعید حجاریان در روزهایی بیان می‌شود که اکثریت اصلاح‌طلبان خواستار جدا کردن راه روحانی از راه خود هستند تا عمکلرد ضعیف رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی به پای اصلاح‌طلبان نوشته نشود تا برای انتخابات 1400 بتوانند دوباره اعتماد مردم را جلب کنند.

حجاریان در همین موضوع چنین می‌گوید "من معتقدم می‌شود اصلاح‌طلبان بگویند دولت روحانی، دولت ما نیست؛ مشروط بر اینکه ذکر کنند دولت، متعلق به چه جریانی است. «هسته سخت اصلاحات» قدرت در تقدیر است؛ یعنی دولت پنهان اصلاح‌طلبان است. اگر این هسته شکل بگیرد، می‌توان مرزها را مشخص کرد و صراحتا عنوان کرد که دولت در چه زمینی بازی می‌کند."

وی در ادامه دولت روحانی را با دو صفت توصیف می‌کند. دولت "گیج" و "کِرخت". حجاریان در پاسخ به این پرسش که امروز دولت واقعا در چه زمینی بازی می‌کند؟ می‌گوید "دولت کرخت و گیج است و در زمین اصلاحات بازی نمی‌کند."

تئوریسین جریان اصلاحات از تلاظم بازار ارز هم در مصاحبه گفته و درباره  تعیین دستوری نرخ دلار می‌گوید "زمانی که قیمت چهار‌هزارو 200 تومان اعلام شد، دیدیم در مدت کوتاهی دلار به بالای 10 ‌هزار تومان رسید؛ یعنی ارزش پول کارگر نصف شد. پس براساس یک دستور، از جیب کارگر دزدیدند، اسکناس چاپ کردند تا بدهی کاسپین و ثامن‌الحجج و امثالهم را تسویه کنند. باید از مراجع استفتا کرد که آیا دولت حق دارد دستور بدهد و از جیب کارگر بزند و بدهی مؤسسات مالی‌ و اعتباری ورشکسته را بپردازد؟"