پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- مهدی دزفولی- چند روز قبل فیلمی از جلسه خبرگان خرداد 1368 منتشر شد که بازتاب ویژه ای در جامعه داشت. در مورد محتوای آن جلسه در این چند روز زیاد صحبت شده است اما این فیلم زیر متن هایی هم داشته است که کمتر درباره صحبت شده اما به نظر مهم می آید:

1- در این فیلم مشاهده می شود که پس از بحث درباره رهبری فردی یا شورایی عده ای از افراد موافق کفایت مذاکرات هستند و به رهبری فردی تمایل نشان می دهند. حضرت آیت الله مومن از اعضای هیات رئیسه خبرگان وقت و یکی از فقهای شورای نگهبان که در جایگاه هیات رئیسه است به رهبری فردی رای می دهند. اما دقایقی بعد که نظرها برای رهبری آیت الله خامنه ای مطرح می شود ایشان تنها عضوی از هیات رئیسه خبرگان است که به آیت الله خامنه ای رای نمی دهند. این برخلاف روایت هایی است که حضرت ایت الله مومن که هم اکنون نیز از فقهای شورای نگهبان هستند همواره از آن جلسه روایت کرده بودند. ایشان پیش از این در مصاحبه با نشریه حکومت اسلامی (1385) که نشریه داخلی مجلس خبرگان رهبری است و همچنین مصاحبه با سایت خبرآنلاین (1395) بیان کرده بودند که اولا رای گیری به صورت مخفیانه و گلدانی بوده است نه نشست و برخواست و همچنین ایشان موافق رهبری آیت الله خامنه ای بودند اما در فیلم این دو مساله مشاهده نمی شود.

2- نکته بعد روایت هایی است که در این سال ها در مخالفت با مرحوم هاشمی رفسنجانی بیان می شود. به عنوان نمونه از سال 1388 به این سو عده ای بیان می کردند که آن خاطره معروفی که مرحوم هاشمی در خبرگان مطرح کرده اند و بارها هم پخش شده است، با اصرار اعضای دیگر جلسه بوده است و ایشان تمایل نداشت ابتدا خاطره را بگوید و برخی حتی می گفتند آن خاطره را بعد از رای گیری آقای خامنه ای گفته اند که در اصل رهبریت آیت الله خامنه ای مستحکم شود اما با انتشار این فیلم مشاهده می شود تمام آن روایت ها نیز مخدوش بوده است و مرحوم هاشمی بلافاصله بعد از رای آوردن گزینه رهبری فردی این خاطره را نقل کرده اند که گزینه مطرح درباره رهبری را صریحا آیت الله خامنه ای عنوان کنند، در مقابل نظرات مخالف دیگری که وجود داشته است.

3- در رهبری شورایی قرار بوده است که 3 یا 5 نفر انتخاب شوند که طبق مصاحبه های اعضای خبرگان رهبری سال 1368، حضرات آیات خامنه ای، موسوی اردبیلی و هاشمی رفسنجانی در همه گزینه های مطرح شده ( 3 یا 5 نفره) نامشان به صورت مشترک وجود داشت و طبق این فیلم هر سه نفر نیز مخالف رهبری فردی و موافق رهبری شورایی بوده اند.

4- رهبران مشهور جناح چپ آن زمان که بعدها اصلاح طلب نامیده شدند و در آن جلسه تاریخی حضور داشتند همانند آقایان طاهری اصفهانی، صادق خلخالی، موسوی اردبیلی یا گویا موسوی خوئینی ها(در فیلم کاملا واضح نمی باشد و نمی توان با قطعیت نظر داد) که همگی در ردیف اول نشسته بودند به رهبری آیت الله خامنه ای رای مثبت دادند اگرچه بعدها به نحوهای مختلفی گویا با ایشان به اختلاف نظر رسیدند.

حجم ویدیو: ۴.۴۳M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۶:۱۱