پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- از چند روز پیش از انتخابات هیات رئیسه شورای شهر «زمزمه» پیروزی اصولگرایان در میان خبرنگاران شورای شهر بود تا آنکه دیروز با برگزاری انتخابات این موضوع رسمیت یافت. دیرآمدن احمدمسجدجامعی به صحن شورای شهر هم دلیل دیگری بر بی انگیزه بودن وی برای رقابت از پیش باخته با مهدی چمران بود. 

درچند روز گذشته برخی کارشناسان اینگونه تحلیل کرده بودند که داغ شدن بحث «دروغ نجومی» توسط رسانه های اصلاح طلبان برای تحت الشعاع قرار دادن انتخابات هیات رئیسه شورای شهر در سال آخر شورا بود. فشار بر ورزشکاران عضو شورا و خبرسازی های مکرر دال بر پیروزی اصلاح طلبان در همین راستا بود اما اصلاح طلبان دیروز همه کرسی های انتخاباتی یعنی ریاست شورا، نایب رئیس، سخنگوی شهردار و... را  واگذار کردند تا در سال آخر هم اصولگرایان برتری خود در این حوزه را حفظ کنند. 

اگرچه مهندسی آرا بر اساس جنجال‌سازی و تخریب  در رسانه های اصلاح طلب در روزهای اخیر به اوج خود رسیده بود اما ماحصل این عملیات در شب انتخابات، جز افزایش رای منفی کاندیدای اصلاح‌طلب نبود و دود این بی اخلاقی به چشم مسجد جامعی رفت.

پرویزی سروری عضو شورای شهر تهران ساعتی پس از رای گیری گفت: «انتخاب چمران پایانی بر سیاسی کاری و ادامه ی روند خدمت در شورای شهر تهران است. او گفته است مردم دیگر از بی اخلاقی، تخریب و بگم بگم ها بیزار شده اند.»

آغاز پروژه تخریب همزمان با هفته دولت!

همزمان با آغاز هفته دولت بود که پروژه تخریب شهرداری و برخی اعضای شورای شهر تهران کلید خورد تا شاید به مدد دروغ های نجومی، مطالبات مردم از دولت و موضوع حقوق های نجومی فراموش شود و در این میان اصلاح طلبان شانس مجدد خود برای کسب کرسی ریاست شورای تهران را محک بزنند اما نتیجه طور دیگری رقم خورد.

تحرکات، جلسات محرمانه خارج از شورای شهر و هماهنگی رسانه ای جریان اصلاحالت علیه اصولگرایان در شورای شهر و شهرداری تهران از آغاز گام سوم این جریان برای حضوری جدی در رقابت هیات رئیسه شورای شهر تهران و کسب کرسی ریاست حکایت داشت. گام سومی که آغازش با شکست همراه شد.

پرویز سروری می گوید: «در نشستهایی که با برخی سران فتنه صورت گرفت برخی از آنها اعلام کرده بودند پیروزی ما در انتخابات هیئت‌رئیسه مقدمه برای پیروزی در گام سوم اصلاح‌طلبان است.»

پروژه تخریب از انتشار اسنادی غیر رسمی  از سوی یک سایت و انعکاس گسترده آن توسط رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اصلاح‌طلبان اغاز شد که موجی علیه اعضای اصولگرای شورای شهر و مدیریت شهرداری به راه اندخت.

انتشار اسناد و گزارش های غیر رسمی در شبکه های اجتماعی با واکنش صریح اعضای شورای شهر و شهردار تهران مواجه شد. آنهایی که اسامیشان در گزارش آمده بود همگی اخبار منتسب به خود را تکذیب به اتفاق اعلام کردند از منتشرکنندگان این گزارش شکایت خواهیم کرد. محمد باقر قالیباف شهردار تهران هم گفت: «هیچ اقدام غیر قانونی در واگذاری املاک شهرداری انجام نگرفته است و هر چه بوده بر اساس قانون انجام شده است.»

با وجود تکذیب اعضای شورای شهر حتی کسانی که اسم آنها در لیست‌های منتشر شده نبود اما هجمه و تخریب علیه اصولگرایان شورای شهر و شهرداری ادامه داشت و بعضاً در برخی کانال‌های تلگرامی،‌ پا را فراتر از مدیریت شهری گذاشته و با انتشار مطالبی و انتساب کنایه‌هایی، مدعی چپاول تهران و ایران توسط اصولگرایان شدند.

شیطنت در نشست های خبری

تکذیب و جوابیه اعضای شورای شهر و شهرداری تهران اگر چه می توانست پایانی بر شایعات و دورغ های نجومی باشد اما کنجکاوی و شاید شیطنت رسانه های اصلاح طلب ادامه داشت.

در صدویک مین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه یکی از خبرنگاران رسانه های اصلاح طلب از محسنی اژه ای درباره  ورود قوه قضائیه به موضوع واگذاری املاک شهرداری تهران به اعضای شورای شهر ومدیران شهرداری تهران سوال کرد که سخنگوی دستگاه قضا پاسخ داد: «گزارش منتشر شده از سازمان بازرسی رسمی نبوده و دراین خصوص هیچ پرونده ای در قوه قضائیه تشکیل نشده است. »هرچند پاسخ سخنگو دستگاه قضا روشن بود اما تکرار دو و سه باره این سوال توسط دیگر رسانه های اصلاح طلب از محسنی اژه ای حکایت از چیز دیگری داشت!

این ماجرا ادامه یافت تا اینکه خبرنگاران همان رسانه ها در نشست خبری روز گذشته سخنگوی دولت هم به دنبال اظهار نظری جنجالی برای محکوم کردن شهرداری و اعضای شورای شهر بودند و از محدباقر نوبخت سوال کردند که آیا قرار نیست رئیس جمهور به پرونده واگذاری املاک در شهرداری تهران ورود کند؟ که سخنگوی دولت پاسخ داد: «از نظر رئیس جمهور مطلع نیستم.»

هر چند با برگزاری انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران و پیروزی مجدد اصولگرایان برای مدتی هجمه‌ها فروکش‌ خواهد کرد اما با نیم نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر سال آینده شاید موج دیگری از هجمه‌ها و شایعه‌پراکنی‌های دوباره علیه اصولگرایان شورای شهر و شهرداری تهران در راه باشد.

باکس تلاش بی فایده برای دلجویی از ورزشکاران

چهار ورزشکار شورای شهر یعنی هادی ساعی، عباس جدیدی، علیرضا دبیر و حسین رضا‌زاده روز گذشته به خوبی می دانستند که رای شان به چه میزان در سنگین کردن کفه ترازوی دو جریان رقیب می تواند موثر باشد. قطعا قهرمانان المپیک در زمان نوشتن نام یکی از دو نامزد ریاست شورای شهر اتهام زنی اصلاح طلبان را در ذهن خود مرور می کردند. 

آنها در هفته های اخیر در مظان اتهام بودند که رای اجاره‌ای دارند و به عدم کارایی، توانایی و تخصص لازم متهم شده بودند اما با نزدیک شدن به 9 شهریور و انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تلاش های بسیاری صورت گرفت و تماس های تلفنی از سوی برخی سران فتنه با ورزشکاران گرفته شد تا شاید به بهانه دیدار و ملاقاتی ا زآنها دلجویی شود و رای و نظر آنها به نفع کاندیدای اصلاح طلب تغییر کند اما تلاش های دقیقه نودی هم فایده ای نداشت.

سومین گام پیروزی اصولگرایان رقم خورد

مسأله انتخابات در همه کشورهای متمدن جهان با رقابت معنا پیدا می‌کند و بدون رقابت، مانند آنچه در گذشته نه چندان دور در مصر مبارک یا لیبی قذافی، تونس بن علی و حتی عراق صدام حسین صورت می‌گرفت، انتصاب به حساب می‌آمد و نه انتخاب.

موضوع جالب درباره رقابت‌های انتخاباتی از سوی احزاب و کاندیداها، برای کشورهای پر مدعایی مانند آمریکا به لحاظ داشتن دموکراسی نوین، این است که در راه رسیدن به هدف نهایی، حال چه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری باشد و چه مجلس سنا یا نمایندگان، از هیچ تلاشی حتی شرم‌آور‌ترین روش‌ها در جهت خارج کردن رقبا از صحنه رقابت انتخاباتی فروگذار نمی‌کنند مانند آنچه در مبارزات درون حزبی میان جمهوری‌خواهان اتفاق افتاد که پای تهمت به همسران کاندیداهایی چون تد کروز و دونالد ترامپ هم به میان مبارزات انتخاباتی آمد.

در انتخابات دوره چهارم شورای شهر تهران نیز این رقابت دوباره میان 2 بچه محله بازار تهران و کوچه عودلاجان که از رفاقت صمیمی هم با یکدیگر برخوردار بودند، مانند دور دوم، به وجود آمد و این بار مهدی چمران بر احمد مسجد جامعی پیروز شد کما اینکه در گذشته از وی شکست خورده بود و اساسأ هر فردی که وارد رقابت‌های انتخاباتی می‌شود به خوبی می‌داند که علاوه بر احتمال پیروزی، امکان شکست خوردن هم وجود دارد.

اما مشکل وقتی شروع می‌شود که اصلاح‌طلبان در رقابت‌های انتخاباتی فقط به پیروزی آن هم با هر روشی حتی ناجوانمردانه فکر می‌کنند و انگار از فتنه 88 به این طرف عادتشان شده که اتهامات مختلف را مطرح کنند و در اِزایش کوچک‌ترین سندی را هم رو نکنند.

از حدود 10 روز پیش که تلویزیون دولتی ملکه انگلستان یعنی بی‌بی‌سی فارسی‌، خبر بذل و بخشش یک میلیون و یکصد هزار متر مربع زمین در بهترین نقاط تهران را از ناحیه شهردار تهران به برخی از مدیران شهرداری و پنج نفر از اعضای شورای شهر تهران به روی آنتن فرستاد، پروژه دروغ‌های نجومی نیز در جهت تخریب قالیباف و چمران، درست به مانند سناریوی شب انتخابات فتنه 88 از سوی روزنامه‌های اصلاح طلب کلید خورد و آنچنان جنجالی به پا کردند که پای مجلس شورای اسلامی هم به این قضیه باز شد و صحبت از تحقیق و تفحص بر عملکرد شهرداری تهران از سوی برخی از نمایندگان اصلاح‌طلب مطرح شد.

گام سوم اصلاحطلبان شکست خورد

مثال عینی چنین مدعایی، اظهارات آقای پرویز سروری عضو شورای شهر تهران است می‌گوید: چند روز پیش از برگزاری انتخابات هیات رییسه شورای شهر تهران، یکی از سران فتنه اعلام کرد که پیروزی در این انتخابات در حکم برداشتن گام سوم است. در واقع به تعبیر وی گام نخست با ریاست جمهوری دکتر روحانی و گام دوم با پیروزی لیست امید در انتخابات مجلس شورای اسلامی رقم خورده بود و گام سوم می‌توانست موجبات برداشتن گام چهارم با پیروزی در انتخابات شورای شهر سال آینده را به همراه پیروزی مجدد دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری فراهم سازد.

اما این استراتژی با شکست مواجه شد و سومین گام پیروزی اصولگرایان را رقم زد. به‌طوری‌که بعد از انتخاب آیت الله جنتی بر ریاست خبرگان رهبری و انتخاب آقای علی لاریجانی، به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی حال آقای مهدی چمران مجدداً بر کرسی ریاست شورای شهر تکیه زد.

شورای شهر به محل تاخت و تاز سیاسی تبدیل نخواهد شد

آقای لطف الله فروزنده، سخنگوی جمعیت ایثارگران درباره انتخابات هیات رییسه شورای شهر تهران، گفت: اصولگرایان با توجه به دارا بودن اکثریت شورای اسلامی شهر تهران عملکرد موفقی داشتند و رویکرد اصلی خود را کار، خدمت به مردم و آبادانی شهر قرار داده بودند و همین امر موجب موفقیت آنهاست.

وی افزود: اصولگرایان شورا نشان داده‌اند که دنبال کار جهادی و خدمت به مردم هستند و مردم این تجربه را درک کرده‌اند.

در مقابل، نگاه دیگری شورا را محل نزاع سیاسی می‌داند و در دوران مدیریت خود شورا را به باشگاه سیاسی تبدیل کردند. این تجربه وجود دارد و جریان دوم خرداد به دنبال آن بود که شورا را در اختیار بگیرد اما شکست خورد.

سخنگوی جمعیت ایثارگران خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهر با انتخاب آقای چمران نشان دادند که تبلیغات چند روز اخیر بی اثر بوده و نتوانست خدشه‌ای به ساختار شورای شهر وارد کند. این انتخاب نشان داد که شورای شهر تهران نمی‌تواند به محل تاخت و تاز سیاسی گروه‌ها تبدیل شود.

فروزنده با تاکید بر اینکه فیش‌های نجومی لکه‌ای است که با برخی فضاسازی‌ها پاک نمی‌شود، اظهار داشت: فرافکنی و فرار رو به جلو مشکلی را حل نمی‌کند. مردم هوشیارند و به سادگی فریب نمی‌خورند.

اصلاحطلبان میخواستند رقیب محتمل خود را از میدان بهدر کنند

آقای دکتر امیر محبیان، مدیر عامل خبر گزاری آریا درباره انتخابات هیات رییسه شورای شهر تهران، گفت: نباید تردید کرد که اصلاح‌طلبان می‌کوشند تا ارکان سیاسی و اجرایی قدرت را تسخیر کنند و این عجیب نیست. اهمیت شورای شهر برای آنان به 2 وجه بر می‌گردد. نخست آن که همیشه شورای شهر علامتی از گرایش اجتماعی مردم به‌ویژه در این مورد خاص مردم تهران است. دوم آنکه شورای شهر می‌تواند یا شهردار تعیین کند یا چون شمشیر داموکلس بر سر شهردار تهران به کنترل او در مسیر اهداف اصلاح‌طلبان کمک کند.

رییس مرکز پژوهشی راهبردی آریا با تاکید بر اینکه شورای شهر برای اصلاح‌طلبان اهمیت داشته و دارد، اظهار داشت: اصلاح‌طلبان با بحث فساد در شهرداری در چند روز اخیر کوشیدند ضمن به حاشیه بردن بحث حقوق‌های نجومی، دامن اصولگرایان را آلوده نشان داده و یک رقیب محتمل خود را از میدان به‌در کنند.