به گزارش پارس به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه طی سخنانی در «کنفرانس بین‌المللی کمک به مردم سوریه»، تنها راه خروج از بحران سوریه را راه‌حلی سیاسی می‌داند که از مسیر گفت‌و‌گوهای بین سوری حاصل شود.

وی در ادامه عنوان می‌کند: «نقش قدرت‌ها و بازیگران خارجی، تسهیل و فراهم کردن زمینه برای انجام این گفت و گوها و نه تحمیل پیش‌شرط می‌باشد».

به گفته ظریف، «پنج سال از تراژدی انسانی سوریه بدون آنکه راه حلی برای آن پیدا شود سپری شده، و ما همچنان شاهد عواقب آن که روز به روز گسترده‌تر و عظیم‌تر می‌شود، هستیم. کشته و زخمی‌شدن ده‌ها هزار انسان و آوارگی میلیون‌ها نفر در داخل و خارج از سوریه، ادامه تخریب‌ها و نمایش بی‌رحمانه بربریت، همه و همه وجدان تمامی بشریت را متاثر ساخته است».

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح می‌کند: «همواره و از ابتدای بحران سوریه، بر این اعتقاد بوده‌ایم که تنها راه خروج از این معضل، راه حلی سیاسی است که از مسیر گفت و گوهای بین سوری حاصل شود. علاوه بر این، همواره تاکید داشته‌ایم که نقش قدرت‌ها و بازیگران خارجی تسهیل و فراهم‌کردن زمینه برای انجام این گفت و گوها می‌باشد، نه اینکه تلاش کنند پارامترها و مختصات و یا نتیجه چنین گفت و گوهایی را دیکته کنند».

وی در ادامه عنوان می‌کند که «بعد از سه نشست "گروه بین المللی کمک به سوریه" در وین و نیویورک، اکنون می‌توان گفت که روزنه امیدی به وجود آمده که پایان این کابوس انسان‌دوستانه را ممکن می‌سازد. با وجود این، مسئله مهم و اساسی آن است که تلاش مشترک ما در پایان دادن به درگیری و بسیج همه جانبه و چندوجهی برای ریشه کنی خشونت افراط گرایانه و تروریسم، نباید با ارائه پیش شرط از سوی برخی همراه باشد، از آن رو که این خطر، تهدیدی یکسان علیه همه ماست و هیچ کس نمی‌تواند تصور کند که می تواند از آن برای خود منفعتی کسب کند. بر این اساس، جامعه بین المللی می‌بایست به طور هماهنگ و منسجم اقدام کرده و از دسترسی افراط‌گرایان به نیروی انسانی، مالی و نظامی جدید جلوگیری کند. در این مسیر، اولین گام عملی و مهم، امتناع از خرید نفت از گروه‌های تروریستی و جلوگیری از انتقال درآمدهای مالی حاصله می باشد».

ظریف می‌گوید: «علاوه بر آوارگان سوری که کشورشان را ترک کرده‌اند، نزدیک به 5 میلیون سوری نیز در کشور خود آواره شده و در شرایط بسیار اسفناکی زندگی می کنند. جمهوری اسلامی ایران تلاش های انساندوستانه خود را بر کمک رسانی به این آوارگان متمرکز کرده و هم چون قبل به توزیع غذا، دارو، تجهیزات پزشکی، ملزومات اردوگاه های پناهندگی و ارائه خدمات عمومی می پردازد. علاوه بر این، ما هم چنان با همکاری با هلال احمر سوریه در حال کمک رسانی به همه مناطق قابل دسترسی در داخل سوریه هستیم. با وجود این، به دلیل گستره فاجعه انسانی در سوریه، هنوز کارهای بسیار زیادی باقی مانده است».

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح می‌کند که «هم چنان بر آمادگی ایران برای مشارکت موثر در تلاش هایی که با هدف پایان دادن به درگیری و هم چنین کاهش آلام و رنج های انسانی مردم سوریه به کار بسته شود، تاکید می‌کنیم».