• لینک کوتاه
 • کد خبر: 334008

  وب‌سایت پی‌آر‌آی با انتشار گزارشی به تحلیل سیاست‌گذاری‌های غلط عربستان سعودی پرداخت.

  به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ وب‌سایت پی‌آر‌آی در گزارشی عاملان سیاستگذاری‌های عربستان سعودی را نام برد. رژیم آل‌سعود پس از سال‌ها استفاده از نفوذ و ثروتش، حالا دست به شمشیر شده است. مارس گذشته جنگ یمن را آغاز کرد، قدرت ایران را در همه جا به چالش کشید و اخیراً نیز روحانی برجسته شیعه -شیخ نمر باقر النمر- را اعدام کرد. در نتیجه این اقدامات، ارتباط ریاض با تهران قطع شد.

   

  اما سوال اینجاست: مسئول سیاست‌های متخاصمانه رژیم آل‌سعود چه کسی است؟

   

  "پیتر سلیزبری،" خبرنگار کهنه کاری که سال‌ها در عربستان مشغول بکار بوده است، می‌نویسد: تغییرات این رژیم با آغاز پادشاهی "ملک سلمان" آغاز شد. این رژیم برای مقابله با نفوذ ایران سیاست‌های خود را در این جهت تنظیم کرده است.

   

  وی می‌نویسد: "در حال حاضر شاهد رژیمی هستیم که مایل است با استفاده از قدرت نظامی خود در منطقه -خصوصاً یمن- فعالیت کند."

   

  وی در ادامه می‌گوید: این تغییرات تحت تأثیر تصمیمات محمد بن سلمان -وزیر دفاع عربستان- و محمد بن نایف -ولیعهد این رژیم- است. پیش از این امور رژیم آل سعود به افراد با تجربه، مسن و کاردان سپرده می‌شد؛ اما در حال حاضر با نفوذترین مقام این رژیم محمد بن سلمان است که به طور رسمی سن وی 35 سال اعلام شده است ولی احتمالاً فقط 30 سال سن دارد.

   

  نگارنده می‌نویسد: سیاست‌های متخاصمانه آل‌سعود از سوی محمد بن سلمان تعیین می‌شود. این رژیم به دنبال نفوذ و قدرت بیشتر در منطقه است و ایران همیشه تهدیدی برای این موقعیت بوده است. حال که ایران در حال پیشی گرفتن از این رژیم است، عربستان اقداماتی را در جهت مقابله با این کشور در نظر گرفته است. البته عربستان تمایلی به آغاز جنگ مستقیم با ایران ندارد "زیرا چنین جنگی برای ریاض بسیار پرهزینه و مصیبت‌بار خواهد بود."

   

  ایران شیعه عربستان سعودی وزیر دفاع یمن
  از سراسر وب
  پیشنهاد از
  • ناشناس
   پاسخ

   بلند پایگان پروسه های متعدد ایران هراسی ، همین بزدل ها هستند
   گویی اینها ترس از ایران را کاملا" درک کرده اند

  • تلغغ
   پاسخ

   اگر ریاض بخواهد با ایران بجنگد با کمک دهها کشور از جمله آمریکا اسراییل فرانسه انگلیس و.. خواهد جنگید در حالیکه
   هنوز درخت خرمشهر ترکش دارد و اسکلت بسیار زیادی زیر
   خاک داریم با شرایط اقتصادی و جولان مختلصین جنگ تیر
   خلاص را به ایران میزند

   • ناشناس

    عزیز بزرگوار
    این نظر شماست
    حقیقت امر چیز دیگری است
    ما 35 سال پیش با امکاناتی بسیار محدود و ناکافی ، در حصار تحریم های ظالمانه و بی سابقه تقریبا" تمام کشورهای اروپا و امریکا ، 8 سال مردانه جنگیدیم و از ناموس این ملت دفاع کردیم
    و هیچ گاه جا نزدیم - نترسیدیم
    اگرچه خیلی کشته و مجروح و اسیر هم داشتیم

    امروز پس از 27 سال از پایان جنگ بلطف خدا و همت غیرتمندان این مرزوبوم به جایی رسیده ایم که ابرقدرتها هم جرات فکر کردن به تعرض بر این کشور را هم ندارند - به این رجزخوانی های ظاهری نگاه نکنید ...
    لطفا" توان کشور خودتون رو نادیده نگیرید و نگران نباشید - اگر اتفاقی افتاد قول میدم ما که در جنگ بودیم و ناقص هم شدیم ، اول از همه به خط مقدم میرویم و در خاکریز اول صف می بندیم تا به شما و نوامیس این سرزمین لطمه ای وارد نشود .

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها