• لینک کوتاه
 • کد خبر: 322482

  در حالی لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی دولت به مجلس ارائه می شود که بسیاری معتقدند میهمانی شبانه بسیاری از نامزدها در حال برگزاری است.

  به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، در حالی لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی دولت به مجلس ارائه می شود که بسیاری معتقدند میهمانی شبانه بسیاری از نامزدها در حال برگزاری است.

   

  کمتر از یک سال از زمان حبس محمدرضا رحیمی در اوین می‌گذرد و هنوز سایه آخرین نامه‌اش با مضمون کمک مالی به ١٧٠ نامزد مجلس هشتم در بهارستان سنگینی می‌کند. اتفاقی که واکنش جناح‌های مختلف را در پی داشت و حالا به نوعی محرک تصمیمات جدید با رویکرد شفاف سازی هزینه‎های انتخاباتی نامزدهای مجلس آتی در دولت یازدهم شده است.

   

   کمتر از چهار ماه به مارتن دهم مجلس زمان باقیست و دولت قصد دارد با ارائه لایحه شفاف سازی هزینه‎های انتخاباتی کانال برخی پول‌های کثیف به جریان انتخابات را مسدود کند.

   

  همین چند روز گذشته بود که حسن روحانی، رئیس جمهور لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی را برای تصویب به مجلس ارائه کرد. لایحه ای که بسیاری از کارشناسان تحقق آن را در عرصه انتخابات امری تاثیرگذار قلمداد می کنند.

   

   لایحه اعتماد ساز 

   

  در همین رابطه محمدرضا تابش عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است؛ لایحه شفاف سازی هزینه های انتخابات یکی از حلقه های مفقوده مبارزه با فساد اقتصادی است.

   

  وی ادامه می دهد: یکی از پیامدهای انتخابات برای کشور مشارکت گسترده مردم در عرصه انتخابات است و این مشارکت با اعتماد مردم رابطه مستقیمی دارد که این لایحه می تواند با ایجاد شفافیت مالی اعتماد بیشتری به مردم بدهد.

   

  لایحه

   

  کانال زور و تزویر 

   

  همچنین حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع مذکور می گوید: با این لایحه موافقم و به طور حتم از آن دفاع خواهم کرد. چرا که بسیار مناسب و اثر گذار است. وی ادامه می‎دهد: واقعیت این است که ما نباید بگذاریم که افرادی با زور و تزویر وارد مجلس شوند و این مملکت اسلامی است و باید به آن اهتمام کنیم.

   

  این نماینده مجلس با بیان اینکه افراد باید به طور سالم به مجلس وارد شوند، گفت: باید مشخص شود افرادی که برای کاندیداها هزینه می‎کنند، چطور در صدد جبران هستند و قرار است هزینه کنندگان چگونه پاسخ بگیرند؟ شهریاری تصریح می‎کند: باید مشخص و شفاف شود که افراد پولهای میلیاردی یا چند صد میلیونی را از کجا آورده و به چه هدفی هزینه می‎کنند. از مسئولان ذی‌ربط به سبب این اهتمام در چنین لایحه‎ای تشکر و قدردانی می کنیم چون این لایحه تاثیرات مثبت و بسزایی خواهد دارد.

   

  لایحه

   

  نوشدارویی برای انتخابات

   

  اما در حالی لایحه «شفاف سازی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی داوطلبان» با قید 2 فوریت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که بسیاری معتقدند این لایحه کمی دیر به مجلس ارائه شده است.

   

  در همین رابطه سید رمضان شجاعی کیاسری،عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی معتقد است؛ وزیر کشور برای شفاف سازی هزینه انتخابات دیر اقدام کرده است چراکه تا اسفندماه زمان زیادی باقی نمانده و هر کس می خواسته هر مقدار هزینه ای را صرف انتخابات کند اینکار را انجام داده است. لذا این لایحه نوشداروی بعد از مرگ سهراب است.

   

  همچنین حجت الله درویش پور عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در همین رابطه معتقد است: لایحه شفاف سازی هزینه انتخابات تا اسفندماه به نتیجه نمی رسد.

   

  لایحه
  خانه به خانه تبلیغ می کنند

   

  این در حالی است که عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه در اظهار نظر متفاوتی از کلید خوردن انتخابات در برخی از شهرها به خبرنگار ما خبر می دهد.

   

  وی تصریح می کند: برخی نامزدهای دور جدید مجلس،‌ تبلیغات انتخاباتی خود را از تیر ماه کلید زده‌اند.

   

  فتاحی با بیان اینکه تمام طرح‌ها و لوایحی که باید در مورد انتخابات آتی مجلس مدنظر قرار می‌گرفت، کمی با تاخیر به مجلس ارائه شده است، ادامه می دهد: میهمانی شبانه بسیاری از نامزدهای مجلس آینده در بسیاری از شهرها در حال برگزاری است. بعنوان مثال برخی از نامزدها در استان آذربایجان شرقی بطور آشکار و خانه به خانه تبلیغات انتخاباتی دارند که البته بسیاری از آنها به راحتی نمی‌توانند فعالیت کنند و برخی از نامزدهایی که پوشش امنیتی برایشان فراهم شده دست به تبلیغ می‌زنند.

   

  لایحه

   

  شفافیت بعد از ثبت نام

   

  اما با در نظر گرفتن تاخیر در ارائه لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی بسیاری دیگر از کارشناسان معتقدند زمان اجرای این لایحه به بعد از زمان ثبت نام کاندیدهای انتخابات برمی گردد که این امر نمی تواند تحرکات لازم را به درستی مورد رصد قرار دهد.

   

  در همین رابطه رمضان شجاعی کیاسری عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس معتقد است: در حال حاضر این لایحه راهگشا نیست چراکه در این قانون آمده از زمان ثبت نام به بعد این درحالی است که وزارت کشور می تواند به فرمانداری‎ها و بخشداری‌ها اطلاع بدهد که در حوزه های انتخابیه کاندیداهای احتمالی چه کسانی هستند و چه تحرکات انتخاباتی دارند تا بدین طریق افراد را رصد کنند به هرحال این عدم شفافیت ها و ابهامات همچنان در قانون وجود دارد و در آینده مشکل ساز نیز هست. این در حالی‎ست که متاسفانه هرچه به انتخابات مجلس نزدیک تر می شویم پول در نحوه تعیین برنده شدن در انتخابات سرنوشت سازتر می شود و نقش جدی‎تری ایفا می کند. 

   

  فتاحی در رابطه با آسیب شناسی موضوع مذکور می گوید: تا زمانی که انتخابات حزبی در کشور برگزار نشود، نمی‌توان به عملیاتی کردن لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی دلخوش بود چرا که مسئولین هر اقدامی کنند، شفاف‌سازی در هزینه‌های انتخاباتی صورت نخواهد گرفت.

   

  لایحه

   

  لایحه  به نوبت!

   

  اما باوجود تاخیر در ارائه لایحه دوفوریتی شفاف سازی هزینه های انتخاباتی دولت به مجلس این لایحه پس از ارائه به مجلس در نوبت صحن علنی مجلس قرار دارد؛ تاخیری که اینبار نمایندگان را به انتقاد از هئیت رئیسه وامی‎دارد.

   

  در همین رابطه  احمد توکلی نماینده تهران روز دوشنبه هفته گذشته طی تذکری به عدم اعلام وصول «لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی» به هیئت رئیسه مجلس انتقاد می کند.

   

  وی با بیان اینکه طرح‌های دوفوریتی را نمی شود در صف دستورات مجلس نگه داشت افزود: هر تعداد لایحه و طرح باید به سرعت اعلام وصول و در دستور کار مجلس قرار گیرد.

   

  نماینده مردم تهران با اشاره به اهمیت لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی، متذکر شد این طرح به نوعی باعث جلوگیری از فسادهای احتمالی در انتخابات خواهد شد، بنابراین مجلس در اعلام وصول این طرح کوتاهی کند این طور وانمود خواهد شد که در موضع اتهام قرار دارد و می ترسد مردم از منابع و هزینه‌های انتخاباتی با خبر شوند.

   

  محمدحسن ابوترابی‎فرد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا عنوان کرده لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی قرار است دوشنبه 2 آذر ماه در مجلس اعلام وصول و سپس تکثیر و بین نمایندگان توزیع خواهد شد.

   

   

  لایحه
  بی شک تصویب لایحه بررسی منابع مالی و هزینه های انتخاباتی، سازوکار انتخاباتی را شفاف می کند و پاسخگویی و نظارت را با خود به همراه می آورد. تصویب این قانون افزون بر پیشگیری از سوء استفاده ها و سامان دادن به رفتارهای انتخاباتی به ویژه در عرصه بهره جویی از منابع و هزینه های مالی، در رفتارهای پساانتخاباتی نیز اثر خود را نشان می دهد. حال با همه این تفاسیر باید منتظر ماند و دید که آیا با  تعیین زمان بررسی طرح مذکور؛ این طرح می تواند در مدت زمان باقی مانده به خوبی جوابگوی آسیب های انتخاباتی باشد و یا اینکه رسیدگی به مطالبات این طرح  به مجالس بعدی کشیده خواهد شد.
  اصولگرایان دولت عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات لایحه هیئت رئیسه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها