به گزارش پارس، برنامه تلویزیونی "متن حاشیه" در ششمین روز از هفته پدافند غیرعامل با دعوت از سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به بررسی تهدیدات و حملات دشمن در حال حاضر و تدابیر دفاعی در برابر آن پرداخت.

سردار جلالی در ابتدای برنامه در پاسخ به چرایی کمتر شناخته شده بودن فعالیت‌های سازمان پدافند غیرعامل برای مردم اظهار داشت: ما در فضای رسانه ای به لحاظ میزان اهمیت مسئله سه دسته مخاطب پیش بینی کرده‌ایم. دسته اول مسئولان هستند که وزرا، معاونان‌ وزرا و نمایندگان مجلس از این قبیل‌ اند. دسته دوم کارشناسان اعم از بخش‌داران، فرمانداران و کارشناسان تخصصی هستند و دسته سوم نیز مردم هستند.

وی ادامه داد: به لحاظ اینکه بخش زیادی از فعالیت‌های پدافند غیرعامی حاکمیتی است، تمرکز ما روی مخاطب دسته اول و دوم بیشتر بوده است. البته در سال‌های اخیر مخاطب عام را نیز مورد توجه بیشتر قرار دادیم و سعی کردیم مباحثی را در این حوزه مثل کتاب‌های درسی و متون دانشگاهی و رزمایش‌های شهری داشته باشیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با مردم محور خواندن فعالیت‌های سازمان پدافند غیرعامل، افزود: ما اگر از یک تأسیسات یا یک زیرساخت حفاظت می‌کنیم در اصل در جهت حفاظت از مردم و منافع است؛ اما طبیعتاً در همه‌جای دنیا بخش‌های زیادی از تکالیف دفاعی، ماهیت حاکمیتی دارند.

جلالی با بیان اینکه دفاع براساس تهدید و ظرفیت طرح‌ریزی می‌شود، در مورد مهمترین تهدیدات کشور گفت: ممکن است تهدیدات تغییر کند و اولویت‌ها عوض شود؛ ولی همچنان لازم باشد ما رویکردهای دفاعی خود را در آن حوزه حفظ کنیم، بعضاً هم ممکن است تهدیدات تغییر کنند و لازم باشد ما رویکردهای جدیدی اتخاذ کنیم. بر این اساس ما یک طیف تهدیدات نظامی را همانند قبل داریم.

وی با اشاره به تهدیدات نظامی‌ای که از سوی مسئولان آمریکایی مطرح می‌‌شود، اظهار داشت: تهدیدات نظامی اولویت جدی ما نیست؛ کما اینکه مقام معظم رهبری هم فرمودند که تهدیدات نظامی مقداری از ما دور شده که این امر به دلیل اقتدارملی ماست. البته آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند که این تهدیدات را به عنوان یک گزینه روز میز حفظ کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: جدیدترین تهدید امروز ما جنگ اقتصادی است که همه حوزه‌های کلان اقتصادی و هم عرصه زندگی مردم را در بر می‌گیرد.

جلالی افزود: با یک مجموعه از تهدیدات فناوری پایه نیز مواجهیم، یعنی تهدیداتی که براساس تولید فناوری‌های جدید در کنار فرصت‌های آنها ایجاد می‌شود؛ مثل تهدید ابزارهای سنجش از راه دور و ماهواره‌ها که در واقع قابلیت برقراری ارتباطات، مشاهده نظری و نظارت بر اجزای کشورها و شهرها و حتی خیابان‌ها و ... را ایجاد می‌کنند و برای صاحب فناوری اشراف و اقتدار به همراه دارد؛ اما برای کسی که مورد پایش قرار می‌گیرد یک نوع تهدید به شمار می‌آید یا حوزه‌هایی مثل فضای سایبری که هم فرصت است و هم تهدید.

وی در رابطه با تأکید مقام معظم رهبری بر مسئله خطر نفوذ دشمن به عنوان یک تهدید جدی، تأکید کرد: تجزیه و تحلیل آمریکایی‌ها به آنها نشان داده که در برخی حوزه‌ها مثل حوزه نظامی به دلائل مختلف نمی‌توانند دستاوردهای خوبی داشته باشند، البته سعی می‌کنند عنوان تهدید نظامی را همچنان حفظ کنند؛ ولی جمع‌بندی‌شان این است که چون پاسخ متقابل ایران را به درستی نمی‌توانند برآورد کنند و از سوی دیگر محیط جمهوری اسلامی ایران یک محیط کاملا بین‌المللی است و مثلاً حوزه خلیج فارس به عنوان حوزه انرژی‌های جهان مطرح می‌شود، لذا جنگ در این حوزه می‌تواند تبعات غیر‌قابل کنترلی برای آمریکا داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: در مدیریت این نوع تهدید مقام معظم رهبری هم اشاره کردند که من به رؤسای جمهور قبلی آمریکا هم گفته‌ام که دیگر "دوره بزن و در رو تمام شده" و اگر شما چنین اقدامی انجام دهید "ما شما را دنبال می کنیم". مفهوم این مطلب این است که مدیریت صحنه جنگ یک طرفه به دست دشمن نیست و این محیط ابهام آمیز موجب پرهیز آمریکا از حمله نظامی می‌شود.

جلالی همچنین با اشاره به این نکته که "آمریکایی‌ها نزدیک به 37-38 سال است که به صورت مستقیم در کشور ما حضور ندارند و اطلاعاتشان را به واسطه کسب می کنند"، تأکید کرد: بخش زیادی از این ابهام در برآورد قدرت نظامی ایران به کمبود اطلاعات آمریکایی‌ها از ما برمی‌گردد، و بزرگترین مشکل‌شان علی رغم داشتن سازمان‌های جاسوسی و ماهواره‌های کنترلی و ... کمبود اطلاعات است.

وی افزود: آمریکایی‌ها معمولاً دو واسطه برای جاسوسی از ایران دارند. یکی عناصر منافقین هستند که کار جاسوسی می‌کنند و دیگری عناصر رژیم صهیونیستی هستند. هر دو گروه تلاش‌شان بر این است که آمریکا با ایران درگیر شود و لذا اطلاعات‌شان جهت‌دار است. خود آمریکایی‌ها هم این مطلب را می‌دانند و جمع‌بندی‌شان این است که نمی‌توانند اطلاعات اطمینان بخشی که بتوانند نسبت به ایران تصمیم گیری کنند را در اختیار ندارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در توضیح چرایی خلاء اطلاعاتی آمریکا گفت: چندی پیش گزارشی که توسط نمایندگان کنگره تنظیم شده بود را می‌خواندم، آنجا نوشته بود تیمی در قالب خبرنگار به ایران می آیند تا بررسی کنند که آیا اطلاعاتی که در مورد ایران به آنها داده می شود صحت دارد یا نه؟ اینکه گفته می‌ شود مردم ایران بدبخت هستند و با مشکلات اقتصادی فراوان و گرسنگی مواجهند و احساس محاصره شدن توسط آمریکا را دارند آیا واقعیت دارد یا نه؟ و احساس واقعی مردم ایران چیست؟ در این گزارش نوشته بود ما از هرکه پرسیدیم که آیا شما احساس می‌کنید که آمریکا شما را محاصره کرده و در کشورهای مجاور شما قرار دارد؟ مردم در پاسخ می‌گفتند که خیر. ایران، شما را محاصره کرده و با نزدیک شدن شما به ایران امکان برخورد ما با آنها افزایش یافته است.

جلالی ادامه داد: جمع‌بندی آمریکایی‌ها از این گزارش این بود که آمریکا به سرباز ایران در منطقه بدل شده و بنا بر تدابیر رهبری ایران آمریکا دو دشمن ایران در منطقه که طالبان و صدام بود را از میان برده و همه منافع این موضوع به ایران برمی‌گردد و ضرر و هزینه‌های آن متوجه آمریکاست. این در واقع بازیگری خوب جمهوری اسلامی به لحاظ استراتژیک در منطقه است و هدایت خوب مقام معظم رهبری در مدیریت تهدید را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند این خلاء اطلاعاتی را با حضور و نفوذ در ایران رفع کنند و حاضر هستند به هر بهانه ای مذاکره و حضورشان را حفظ کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در خصوص برجام گفت: برجام یک فرآیند سیاسی در رابطه ما مسئله هسته‌ای بین ما و شش کشور دنیا است که یک سری امتیازات را طی آن واگذار کردیم و یک‌سری امتیازات را کسب کردیم. سیر قانونی آن هم در کشور طی شده و مورد تأیید قرار گرفته و مشروط به شروط مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و مجلس قابلیت اجرا دارد.

جلالی افزود: این شروط حتماً باید در مرحله اجرا اعمال شود؛ چرا که این توافق ممکن است جاهایی برای ما تهدید ایجاد کند و جاهایی موجب اقتدار شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص تهدیدات برجام تصریح کرد: صرف انحصار مرکز غنی‌سازی در نطنز می‌تواند تهدیدات ما را افزایش دهد و طبیعتاً بعد از اجرایی شدن برجام ما باید طرح‌های پدافند غیرعامل را در این زمینه تقویت کنیم.

وی در توضیح یکی دیگر از تهدیدات برجام اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند برطرف کردن نیاز اطلاعاتی دشمن می‌تواند یک تهدید جدی به‌شمار آید؛ یعنی با توسعه رفت‌و‌آمدها به بهانه بازرسی نفوذ و اطلاعاتشان را گسترش دهند. جالب است که مقامات آمریکایی رعایت گفتار هم نمی‌کنند و علناً می‌گویند برجام باعث می شود اگر بخواهیم به ایران حمله کنیم، با چشم باز این‌کار را انجام دهیم. در شروط مقام معظم رهبری هم روی خطر نفوذ و جاسوسی به عنوان یک تهدید جدی تأکید شده است.

جلالی با اشاره به حضور یک گروه خبری از انگلیس در یکی از سایت‌های هسته ای ایران گفت: منظور از سایت هسته‌ای ممکن است ساختمان مرکزی آن باشد و بعید می‌دانم که از مراکز طبقه‌بندی هسته‌ای دیدن کرده باشند که البته این موضوع باید بررسی شود.

وی در مورد احتمال رفت‌و‌آمد شخصیت‌های غربی به مراکز هسته ای و تهدیداتی که در این زمینه متوجه ما می‌‌شود، گفت: ما وقتی برجام را پذیرفتیم، یعنی می‌پذیریم که بازرسان آژانس به کشور بیایند. این بازرسان همگی غربی هستند و بخش زیادی از آنها حتی با ملیت‌های متفاوت ممکن است عامل آمریکایی‌ها باشند و طبیعتاً در این رفت‌و‌آمدها یک‌سری اطلاعات جمع آوری می‌کنند. این بازرسی‌ها به اندازه‌ای که جمهوری اسلامی در برجام پذیرفته انجام می‌شود و در کنار آن مراقبت‌های اطلاعاتی هم صورت می‌گیرد. این مراقبت‌های اطلاعاتی در پیوست‌های برجام هم دیده شده که ان‌شاءالله مسئولین ما در اجرا کاملاً آنها را رعایت کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در مورد همکاری سازمان پدافند غیرعامل با سازمان‌های مختلف اظهار داشت: طبق قانون تمام رؤسای دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند یکی از معاونین خود را با دسترسی‌های کافی به عنوان رابط پدافند غیر عامل به ما معرفی کنند و ما با این رابط، ارتباطات اجرایی، تهدید‌شناسی، طبقه‌بندی زیر‌ساخت، آسیب‌پذیری و تهیه برنامه اجرایی را دنبال می‌کنیم. ما به جز دو سه دستگاه که اهمیت‌شان در موضوع ما کمتر بود، با سایر دستگاه‌ها در ارتباط‌ هستیم و دستگاه‌ها را به لحاظ میزان اهمیت دسته‌بندی کردیم.

جلالی همکاری دستگاه‌ها در حوزه های مختلف را خوب ارزیابی کرد و گفت: مطابق قانون همه دستگاه‌ها مکلف هستند طرح های در حال توسعه و جدید خود را به پیوست پدافند غیرعامل همراه سازند. ماده 198 برنامه پنج ساله پنجم هم دستگاه‌ها را مکلف به اجرای برنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل کرده است. لذا هیچ دستگاهی مخالف قانون عمل نمی‌کند، ولی ممکن است مشکلات یا نظراتی داشته باشند که مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در مورد حفاظت از سرمایه‌های انسانی و مخصوصا حفاظت از دانشمندان هسته‌ای افزود: ما برای حفاظت از سرمایه‌ها آنها را به چهار دسته تقسیم کرده‌ایم: سرمایه‌های انسانی، سرمایه‌های فیزیکی مثل زیرساخت‌ها، سرمایه‌های سایبری و سرمایه‌های معنوی مثل برندها و مفاهیم اقتدار و عزت ملی.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: اصل حفاظت از دانشمندان هسته ای به‌عهده سازمان پدافند غیرعامل بوده و از ابتدا توسط ما دنبال شده است، ولی خود امر حفاظت در موارد مختلف برعهده سپاه، نیروی انتظامی و یا حراست خود سازمان انرژی اتمی است.

جلالی در تشریح اهمیت حفاظت از دانشمندان هسته ای به بیان خاطره‌ای در این زمینه پرداخت و گفت: در دورانی که آقای آقازاده رئیس سازمان انرژی هسته‌ای بودند، من موضوعات پدافند غیر‌عامل را در قالب زیرساخت‌ها با وی مطرح می‌کردم. وی به من گفت زیرساخت‌ها را رها کن، آدم‌های من مهم هستند. اگر این دانشمندان باشند این زیرساخت‌ها حتی اگر از بین برود، مجدد می‌سازم؛ ولی اگر دانشمندان نباشند، این زیر‌ساخت‌ها هم باشد کاری نمی‌توانم بکنم.

وی در پاسخ به اینکه با وجود برجام تمهیداتی در زمینه حفاظت از دانشمندان هسته‌ای اندیشیده خواهد شد، گفت: حتماً چنین خواهد بود و اگر شروط مقام معظم رهبری‌، شورای عالی امنیت ملی و مجلس به‌درستی و به صورت جامع اجرا شود مشکل خاصی در این زمینه رخ نخواهد داد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در مورد رصد اجرای شروط برجام گفت: بخش زیادی از آن به ما مربوط می‌شود و حتماً مورد پایش قرار می‌گیرد. اما برابر دستور مقام معظم رهبری قرار بر این است که کمیته‌ای در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شود که ستاد پایش اجرای برجام است و هدایت اجرای برجام را بر عهده خواهد داشت که البته هنوز اجرایی نشده است.

جلالی در بخش دیگری از برنامه "متن حاشیه" در مورد استفاده مسئولان از گوشی‌های هوشمند ادامه داد: مردم و به خصوص مسئولان باید بدانند همه اطلاعات شما توسط گوشی هوشمند قابل برداشت و ذخیره‌سازی است. حال اگر در جایی استفاده شود که در آنجا اطلاعات طبقه‌بندی وجود دارد، امکان شنود و ذخیره‌سازی اطلاعات خارج از کنترل شما وجود دارد. اثر انگشت شما توسط این گوشی‌ها ذخیره می‌شود، عنبیه چشم شما در صورت استفاده از وب کم دریافت می‌شود. قابلیت شنود مکالمات خارج از کنترل شما وجود دارد و تمام رمز عبورهای حساب‌های مالی نیز قابل ذخیره شدن است، لیست شماره‌ها، عکس‌ها و پیام‌ها ذخیره می‌شود.

وی افزود: برای اطمینان یافتن از این موضوع می‌توانید گوشی خود را روی Factory Reset تنظیم کنید تا اطلاعات شما از بین برود. پس از راه‌اندازی مجدد گوشی اولین پیغامی که نمایش داده می‌شود، از ابرپشتیبان گوشی است که می‌گوید شما اطلاعات‌تان را از دست داده‌اید و در صورت لزوم یک نسخه از اطلاعاتتان را اختیارتان قرار می‌دهد و معلوم می‌شود که همه اطلاعات شما آنجا ذخیره شده که محل ذخیره این اطلاعات در داخل کشور نیست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در تشریح نحوه استفاده از اطلاعات گوشی‌های هوشمند عنوان کرد: ابزارهایی به نام دیتا ماین وجود دارد که مثلاً از طریق شماره تلفن‌های شما لینکی از ارتباطات شما استخراج می‌کند و نشان می‌دهد که با چه کسانی و در چه حوزه‌هایی در ارتباط هستید و در واقع رابط اجتماعی شما را در حوزه‌های مختلف به عنوان یک عنصر اطلاعاتی کشف می‌کند. سایت‌هایی هم وجود دارد که وارد کردن شماره تلفن خود، اطلاعات شما را نمایش می دهد و این موارد لزوم اهمیت امنیت اطلاعات را نمایان می‌سازد.

جلالی در پایان سخنان خود در رابطه با شبکه‌های اجتماعی نیز گفت: این شبکه‌ها را یک فناوری ارزشمند برای شرایط امروز کشور می‌بینم که تهدیداتی نیز در کنار خود دارد. این شبکه‌ها در ظاهر یکسری خدماتی را به کاربران می‌دهند و در عوض اطلاعات بسیاری از او ذخیره می‌کنند. مثلا در سال 87 دو مقاله در نشریات انگلیسی بود که انتخابات ایران را براساس شبکه‌های اجتماعی آن زمان مورد بررسی قرار داده بودند و براساس همین دیتاها روابط بین گروه‌های سیاسی در داخل کشور را در حوزه انتخابات تحلیل کرده بودند.

وی افزود: هم اکنون با مفهومی به نام بیگ‌دیتا مواجهیم که حجم انبوهی از اطلاعات کشورها، دولت‌ها و مردم را شامل می‌شود و به عنوان یک سرمایه ارزشمند بر سر مالکیت آن در بین کشورهای غربی بحث وجود دارد و این اطلاعات در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، امنیتی ، اقتصادی و ... قابل بهره برداری است.