به گزارش پارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه ۲۶ مهرماه در دیدار با نیکروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق و هیأت همراه اظهار داشت: شرایط شما بسیار دشوار است زیرا از یک طرف با دشمن خود یعنی داعش باید مبارزه کنید و از طرف دیگر مسائل داخلی را باید حل و فصل نمایید.

وی تصریح کرد: اقلیم کردستان عراق باید در داخل به یک وفاق درونی دست پیدا کند تا دشمنانی مانند داعش از دودستگی‌ها و اختلافات داخلی نتوانند سوء استفاده نمایند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط دوستانه‌ای که میان ایران و اقلیم کردستان عراق برقرار است، گفت: استقرار امنیت داخلی کردستان عراق امر مهمی است که نباید از آن غافل ماند.

در ادامه این دیدار نخست وزیر اقلیم کردستان، گفت:‌ داعش دشمن اصلی ما در منطقه است که البته با همکاری هایی که در منطقه صورت گرفت توانسته‌ایم قدرت آنها را کاهش داده و خیلی از مناطق را تا مرز موصل آزاد کنیم.

نیکروان بارزانی با اشاره به مشکلات داخلی در حوزه سیاسی و اقتصادی اظهار داشت: بحث‌های زیادی میان مسئولان اقلیم، احزاب و پارلمان وجود دارد که ما سعی داریم با همفکری هم به یک تفاهم مشترک برسیم زیرا هرچه اختلافات درونی بیشتر باشد نفوذ دشمنان قوی‌تر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: البته در حوزه مسائل اقتصادی هم مشکلاتی مانند بحث پناهندگان و آوارگان که آمارشان به حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد، داریم که باید وضعیت آنان را سر و سامان دهیم.

وی در ادامه اظهار داشت: موضوع مورد بحث دیگر در داخل اقلیم و احزاب نحوه انتخاب رئیس اقلیم کردستان است که آن هم باید به یک نقطه مشترک برسد که آیا رئیس از سوی مردم انتخاب شود و یا از سوی پارلمان و اینکه حدود اختیارات رئیس اقلیم تا چه اندازه باید باشد.

نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در پایان این دیدار ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت‌هایی که همیشه از آنان داشته، خواستار ادامه این روند و گسترش مراودات در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی شد.