پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- سلطانیه در نامه ای به مقامات نظام نسبت به اعتماد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخصوصا در قطعنامه سازمان ملل ابراز نگرانی کرده است.

نماینده پیشین ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به دلیل عدم تضعیف تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان از نقادی توافق هسته ای در رسانه ها خودداری می کند. دست به قلم شده و در نامه ای به مقامات نظام درخصوص اعتماد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مخصوصا در قطعنامه سازمان ملل ابراز نگرانی کرده است.

علی‌اصغر سلطانیه که اولین نماینده رسمی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و مجددا در آذر 1384 تا شهریور 1392 این مسوولیت را عهده دار بود بعد از پایان ماموریت اش تاکنون تقاضای هیچ رسانه ای را برای گفتگو نپذیرفته است. لیکن در برهه های مختلف نظرات مکتوب خود را در اختیار تیم مذاکره کننده ایرانی و مقامات عالی نظام قرار داده است.

علی اصغر سلطانیه (3)

وی اخیرا بعد از توافق وین و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نامه ای به مقامات عالی نظام نوشته و درباره برخی اجزای توافق و راستی آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شخص آمانو اظهار نگرانی کرده است.

وی تاکید کرده که «راستی آزمایی توسط آژانس، اقدام خیلی خطرناکی است. چون بالاخره اینها با شیطنیت می توانند معیار تخلف پیدا کنند و اصلا معیار برای تخلف در مشکلاتی که ما در تاسیسات هسته ای داریم به راحتی پیدا شدنی است.»

وی خاطرنشان ساخته است: «این قضیه درباره راستی آزمایی و پی ام دی راه حل فنی ندارد و اگر راه حل فنی بود، اینها تا ابد می توانند طول بدهند. این موضوع راه حل سیاسی دارد و باید یک تصمیم سیاسی گرفته شود.»

علی اصغر سلطانیه نخستین نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود. او در دولت دهم جمهوری اسلامی ایران، دوباره به این سمت برگزیده شد. وی که دانش‌آموخته دانشگاه ایالتی یوتا است. در آذر ماه سال ۱۳۸۴ بنا به پیشنهاد مهندس غلامرضا آقازاده، رئیس وقت سازمان انرژی اتمی به این سمت منصوب شد. با آغاز کار دولت حسن روحانی، رضا نجفی به عنوان نماینده ایران در آژانس تعیین گردید.

علی اصغر سلطانیه (4)

علی اصغر سلطانیه (2)