شکر نارگیل نوعی شیرین کننده است که از درخت نارگیل میگیرند و جایگزین شکر معمولی است.در این مطلب از پارس نیوز با شکر نارگیل و خواص و مضرات آن بیشتر آشنا خواهید شد.

در سال های اخیر، شکر نارگیل تبدیل به یک شیرین کننده جایگزین محبوب با توجه به نگرانی های مردم در مورد افزایش استفاده از قندهای مصنوعی و شربت ذرت با فروکتوز بالا در بسیاری از غذاها شده است. قبل از اینکه این شیرین کننده طبیعی را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم، باید بدانیم که این شیرین کننده از کجا می آید، چگونه از آن باید استفاده شود و چه مزایای را می تواند برای سلامتی ما داشته باشد.

در پارس نیوز بخوانید : با مضرات قند برای سلامتی بدن انسان بیشتر آشنا شوید !

شکر نارگیل چیست ؟

همانطور که از نامش پیداست، شکر نارگیل از میوه نارگیل که از درخت نخل نارگیل می باشد، گرفته می شود. این درخت با نام علمی Cocos nucifera شناخته می‌شود و در مناطق مختلفی از جهان، به‌ویژه در کشورهای آسیایی و مناطق گرمسیری رشد می‌کند. این نوع از شکر طبیعی از شیره جوانه های گل نخل نارگیل به دست می آید. بعد از این فرآیند میتوان از این شکر طبیعی مانند شکر معمولی استفاده کرد.

برخلاف شکر های سنتی، شکر نارگیل به دلیل فرآیندهای ساده جمع‌آوری و تولید، مقدار قابل توجهی از مواد مغذی شیره خود که شامل روی، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، مس، ترکیبات پلی‌فنولی، فیبر تخصصی، ویتامین C و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها می‌شود را به جای کالری خالی اولیه شکر سنتی حفظ می کند.

از طرفی دیگر این را هم باید بگویم که قند نارگیل شامل فروکتوز بسیار بالایی است که به طور بالقوه میتواند برای بسیاری از بیماری ها و شرایط سلامتی مضر باشد. به طور کلی این شکر سالم تر از قند معمولی در نظر گرفته می شود. با این حال شما همچنان نیز باید در حد اعتدال از آن مصرف و استفاده کنید.

 

شکر نارگیل حدود هزاران سال است که به طور گسترده در کشورهای آسیایی، به ویژه اندونزی، جمع‌آوری و تولید می‌شود ولی با این حال تنها در دهه‌های اخیر است که این شکر به عنوان یک جایگزین مناسب برای شکر سنتی یا شربت ذرت با فروکتوز بالا خود را نشان داده است.

آیا شکر نارگیل مغذی تر از شکر معمولی است ؟

شکر معمولی و شربت ذرت با فروکتوز بالا حاوی مواد مغذی حیاتی نیستند و بنابراین کالری صفر در نظر گرفته می شوند.با این حال شکر نارگیل مقدار زیادی از مواد مغذی موجود در نخل نارگیل را حفظ می کند.

قابل توجه ترین آن ها مواد معدنی مانند آهن، روی، کلسیم و پتاسیم به همراه برخی اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه مانند پلی فنل ها و آنتی اکسیدان ها هستند.

شکر نارگیل همچنین فیبری به نام اینولین دارد که ممکن است جذب گلوکز را کند کند و این توضیح می دهد که چرا شکر نارگیل شاخص گلیسمی کمتری نسبت به شکر معمولی دارد.

شکر نارگیل کالری بسیار بالایی دارد (همانند شکر معمولی) و برای رفع نیازتان به مواد مغذی فوق باید مقدار زیادی از آن را بخورید.

شکر نارگیل

قند نارگیل ممکن است شاخص گلیسمی پایین تری داشته باشد

شاخص گلیسمی (GI) معیاری است که نشان می دهد غذاها چقدر سریع سطح قند خون را افزایش می دهند.

شاخص گلیسمی گلوکز 100 است. برای مقایسه غذاهایی با شاخص گلیسمی 50 سطح قند خون را نصف گلوکز خالص افزایش می دهند.

شکر معمولی دارای شاخص گلیسمی حدود 60 است در حالی که شاخص گلیسمی شکر نارگیل 54 می باشد.

با این حال مهم است توجه داشته باشید که شاخص گلیسمی ممکن است بین انواع مختلف شکر نارگیل متفاوت باشد.

اگرچه محتوای اینولین شکر نارگیل احتمالا تا حدودی جذب قند را کند می کند مشخص نیست که آیا این تفاوت اندک در شاخص گلیسمی ارتباطی با سلامتی دارد یا خیر.

طرز تهیه شکر نارگیل

این شکر را طی یک فرایند طبیعی دومرحله‌ای درست می‌کنند:

  1. گل نخل نارگیل را برش می‌دهند تا شیره‌اش داخل ظرف جمع‌ شود.
  2. ظرف شیره را روی حرارت قرار می‌دهند تا بیشتر آب آن بخار شود.

محصول نهایی قهوه‌ای‌رنگ و دانه‌ای است و ظاهرش به شکر خام شباهت دارد، اما ذراتش معمولا کوچک‌تر و متفاوت‌‌اند.

ارزش غذایی

شکر نیشکر مواد مغذی متعددی دارد که در نخل نارگیل هم پیدا می‌شوند مانند آهن، روی، کلسیم و پتاسیم. این مواد غذایی برای بدن بسیار مفیدند، اما ۱ واحد شکر نارگیل به‌اندازه کافی از آنها ندارد. این شکر همچنین حاوی اینولین فیبر مایع است که احتمال افزایش قند خون و کاهش ناگهانی آن پس از غذاخوردن را کاهش می‌دهد.

ارزش غذایی ۱ قاشق غذاخوری شکر تهیه‌شده از نارگیل به شرح زیر است:

  • ۱۸ کالری؛
  • ۰ گرم پروتئین؛
  • ۰ گرم چربی؛
  • ۵ گرم کربوهیدرات؛
  • ۰ گرم فیبر؛
  • ۵ گرم قند.

شکر نارگیل

خواص شکر نارگیل

به دلیل آن که شکری که از نارگیل به دست می‌آید کمتر فرآوری می‌شود خواص شکر نارگیل همان خواص نارگیل است. علاوه بر ویتامین ها و اسیدهای چرب مفید نارگیل؛ مواد معدنی مثل آهن، کلسیم، پتاسیم و روی در شکر نارگیل به میزان کافی وجود دارد.

به همین دلیل خیلی ها به احتمال زیاد ترجیح خواهند داد که به جای خوردن یکی دو قاشق چایخوری یا یک قاشق غذاخوری شکر در طی روز، از یک فنجان شکر نارگیل استفاده کنند تا تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز روزانه بدن تامین شود.

تقویت دستگاه های گوارش و ایمنی

یکی از خواص این شکر وجود ماده ای به نام اینولین Inulin در شکر نارگیل است که یک نوع پلیمر فراکتوزی محسوب و به مقدار ۴ تا ۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم شکر نارگیل یافت می‌شود. این مقدار فیبر کافی مورد نیاز سلامتی دستگاه گوارش را تامین می‌کند. این ماده همچنین باعث تحریک رشد باکتری های مفید دستگاه گوارش می‌شود.

این شکر یک ماده پروبیوتیکی محسوب می‌شود که تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. هر چند به دلیل ساکاروز زیادی که در شکر نارگیل وجود دارد بهتر است منبع اصلی تامین فیبر بدن انسان از سبزیجات و میوه های تازه باشد.

ضرر کمتر نسبت به شکر

این شکر در مقایسه با شکر سفید و شکر قهوه ای، اندکس گلیسمیک کمتری دارد. اندکس گلیسمیک Glycemic Index یا به اختصار GI روش اندازه گیری زمان افزایش قندخون بعد از خوردن یک ماده قندی است. هرچند محققان اعتقاد دارند علاوه بر زمان افزایش قندخون؛ میزان قند Glycemic Load یا به اختصار GL را هم باید مد نظر قرار داد.

چرا که قند وقتی در بدن افزایش پیدا کند، کبد ناچار است آن را به عنوان ذخیره انرژی به چربی تبدیل کند که همان چاقی محسوب می‌شود. میزان قند در ۱۰ گرم شکر نارگیل حدود ۷ گرم است که کمی بالا است. در صورتی که این عدد برای شکر سفید ۶ گرم است.

 

مناسب برای بیماران دیابتی

موسسه تحقیقات غذا و تغذیه فیلیپین طی تحقیقی درباره خواص شکر نارگیل گزارش داد اندکس گلایسمیک این شکر با توجه به نحوه تولید این شکر متفاوت خواهد بود. به همین دلیل هر چند شکر نارگیل، منبع قندی مناسبی برای بیماران دیابتی مطرح شده است، ولی باید به نحوه فرآوری آن توجه داشت.

در صورتی که روش تولید این شکر به درستی انجام گیرد، اندکس گلیسمیک آن پایین خواهد بود، و به دلیل داشتن آنتی اکسیدان، ویتامین ها و مواد معدنی منبع خوب تغذیه ای برای بیماران دیابتی نوع ۲ محسوب می‌شود.

جلوگیری از کاهش قند خون

بدن برای تأمین انرژی خود از گلوکز استفاده می‌کند. این شکر مانند شکر قهوه‌ای و شکر سفید گلوکز خون را افزایش می‌دهد و جلوی عوارضی مانند کمبود قند خون یا هیپوگلیسمی را می‌گیرد. هیپوگلیسمی باعث می‌شود احساس گرسنگی، لرز، سرگیجه یا حالت تهوع کنید. این مشکل حتی ممکن است منجر به تشنج و کما شود. اگر دنبال شیرین‌کننده‌ای طبیعی و گیاهی می‌گردید تا گلوکز خون و انرژی خود را حفظ کنید، این شکر گزینه‌ای ایدئال است.

شکر نارگیل

کاهش احتمال افزایش قند خون

۱ واحد از این شکر مقدار اندکی اینولین دارد. اینولین نوعی فیبر محلول است که احتمال افزایش قند خون و افت ناگهانی آن پس از غذاخوردن را کاهش می‌دهد. غذاهای حاوی اینولین انتخابی سالم برای افراد دیابتی‌اند.

خواص شکر نارگیل برای لاغری و کاهش افزایش وزن

این شکر با داشتن سطح فروکتوز پایین تر از قند معمولی، کمتر به رسوب چربی در بدن شما کمک می کند. وقتی کبد فروکتوز را پردازش می کند، تری گلیسیرید - نوعی چربی - را آزاد می کند. فروکتوزی که شما از میوه آن را دریافت میکنید، سالم و برای بدن شما مناسب است.

از آن طرف ولی شکر اضافه شده باید سطح فروکتوز پایین تری را داشته باشد. در مقایسه با شربت های ذرت با فروکتوزی بالا و سایر شکرهای طبیعی، این شکر از نظر میزان داشتن فروکتوز کمتر به شمار می آید که این خود به این معنی است که شکر نارگیل منجر به افزایش وزن و رسوب چربی کمتری می شود.

خواص شکر نارگیل برای افزایش گردش خون

سطح کمی از آهن موجود در این شکر بر گردش خون کلی شما تأثیر می گذارد، که این خود می تواند اکسیژن رسانی و در دسترس بودن مواد مغذی را در بدن افزایش دهد. آهن یک جزء کلیدی در گلبول های قرمز به شمار می آید و بدون سطوح مناسب آن در بدن، شما می توانید علائم کم خونی از جمله ضعف عضلانی، سردرد، خستگی و مشکلات گوارشی را تجربه کنید.

خواص شکر نارگیل برای کاهش کلسترول بد

فرم منحصر به فرد فیبر موجود در شکر نارگیل، اینولین، با کاهش سطح کلسترول در بدن مرتبط می باشد. این شکر می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را با کاهش کلسترول LDL و افزایش کلسترول HDL، به حداقل برساند و از علائم آترواسکلروز و رسوب پلاک در بدن شما جلوگیری کند.

خواص شکر نارگیل از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند

ترکیبات پلی فنلی و فیتونوترینت های موجود در این شکر به عنوان آنتی اکسیدان در بدن نقش خود را ایفا میکنند. این کار، تأثیر رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد و از استرس اکسیداتیو که خطر ابتلا به بیماری‌ها و التهاب های مزمن را افزایش می‌دهد، جلوگیری می‌کند.

خواص شکر نارگیل برای سلامت استخوان ها

چندین ماده معدنی مهم در شکر نارگیل از جمله روی، پتاسیم، آهن، کلسیم و مس وجود دارد که نقش مهمی را در ساخت تراکم استخوان و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان با افزایش سن را ایفا میکنند.

خواص شکر نارگیل برای بهبود هضم

اینولین، همان شکل تخصصی فیبر موجود در این شکر ، می تواند فعالیت بیفیدوباکتری ها - یک پروبیوتیک ارزشمند که می تواند سطح باکتری ها را در معده متعادل کند - را در روده تحریک کند. این عملکرد دستگاه گوارش و جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد و در عین حال باعث ایجاد محیطی سالم در روده می شود.

شکر نارگیل

خواص شکر نارگیل برای کاهش اضطراب و افسردگی

برخی مطالعات نشان داده‌اند که استفاده منظم و در حد اعتدال ​​از این شکر می‌تواند سطوح هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی، که علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد و می‌تواند به خلق و خوی پایدارتر منجر شوند، کمک کند.

 

خواص شکر نارگیل برای افزایش سطوح انرژی

مواد خام انرژی موجود در شکر نارگیل کمی متفاوت از شکر معمولی میباشد و زمان بیشتری طول می کشد تا بدن آن را پردازش کند. این به معنای متابولیسم انرژی پایدارتر و طولانی‌مدت تر است.

خواص شکر نارگیل برای برای تقویت سیستم ایمنی بدن

با توجه به سطوح کمی از ویتامین C موجود در این شکر، این سطوح تأثیر کمتری را بر سیستم ایمنی میگذارند و می‌توانند تولید گلبول‌های سفید خون را که اولین خط دفاعی بدن در برابر مواد خارجی و پاتوژن‌های عفونی هستند را هدایت کنند.

شکر نارگیل

کاربردهای شکر نارگیل چیست ؟

این شکر را درست مثل شکر معمولی می‌توان با روش‌های مختلفی استفاده کرد. این شکر در موارد زیر کاربرد دارد:

1- استفاده به‌عنوان تنقلات

یکی از رایج‌ترین کاربردهای این شکر، خوردن آن به‌صورت تازه و خام است. می‌توانید از این شکر به‌عنوان یک میان‌وعده یا تنقلاتی سالم و خوشمزه استفاده کنید.

2- استفاده به‌عنوان موادافزودنی

از این شکر می‌توانید به  ‌عنوان یک ماده افزودنی به موادغذایی مختلف مثل ماست، ماهی، سالاد و نوشیدنی‌های مختلف استفاده کنید و طعم و طراوت تازه‌ای به آن بدهید.

3- تهیه کیک‌ها و دسرها

از این شکر برای تزیین و طعم‌دهی در تهیه دسرها و کیک‌های مختلف، کلوچه‌ها و شیرینی‌هایی مثل ماکارون استفاده می‌شود.

درست است که این شکر مضرات شکر معمولی را ندارد. اما به هر حال شکر است و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد.

شکر نارگیل

مضرات شکر نارگیل چیست ؟

حالا که این همه در مورد خواص این شکر صحبت کردیم، بد نیست به مضرات آن هم اشاره‌ای بکنیم.

1- کالری

این شکر مثل انواع دیگر شکر، کالری قابل توجهی دارد و مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند در نهایت شما را به دردسر بیندازد و باعث اضافه‌وزن شما شود.

2- قند

این شکر قند طبیعی دارد و مصرف آن روی سطح قندخون تاثیر مستقیمی می‌گذارد. اگر دیابت دارید، بهتر است با احتیاط بیشتری این شکر را مصرف کنید.

3- پروسه تولید

در عملیات استخراج و تهیه این شکر ممکن است بعضی از خواص طبیعی نارگیل از دست برود. همچنین ممکن است بعضی از شکرهای نارگیل افزودنی‌های مصنوعی داشته باشد.

4- حساسیت‌های غذایی

بعضی از افراد ممکن است به نارگیل حساسیت داشته باشند و نتوانند این شکر را استفاده کنند.

شکر نارگیل

شکر نارگیل همچنان شکر است ! 

مصرف شکر زیاد برای سلامت ضرر دارد، چون باعث افزایش قابل‌توجه قند خون می‌شود. این ماده همچنین فاقد ارزش غذایی مشخص است و عملا ویتامین یا ماده معدنی ندارد. علاوه‌بر این، مصرف بیش‌ازحد شکر زمینه‌ساز مشکلات زیادی می‌شود، از جمله سندرم متابولیک، اضافه وزن، دیابت و بیماری قلبی.

متخصصان پیشنهاد می‌کنند بیشتر از ۲۰درصد مجموع کالری مصرفی روزانه شما از انواع شکر نباشد. با آنکه از نظر ارزش غذایی شکر نارگیل کمی از شکر معمولی بهتر است، اثرات منفی آن روی سلامت تا حد زیادی همان است. پس این شکر را نیز مانند شکر معمولی به‌اندازه مصرف کنید.

مقایسه با سایر شیرین‌کننده‌ها

۱. شکر پالم

این ۲ شکر از گیاهان متفاوتی گرفته می‌شوند و روش‌ تهیه متفاوتی دارند. (شکر پالم با جوشاندن شیره گل‌های نخل درست می‌شود.) با آنکه هر دو شکر رایحه‌ای مانند کارامل دارند، عده‌ای رایحه شکر پالم را دودی توصیف می‌کنند.

هنگام خرید شکر نارگیل، حتما برچسب روی بسته آن را بخوانید. بسیاری از شرکت‌ها برای صرفه‌جویی شکر نیشکر و دیگر شکر‌ها را با این شکر مخلوط می‌کنند روی بسته می‌نویسند شکر نارگیل. بنابراین مهم است که فهرست ترکیبات را بخوانید تا از نوع شکر مطمئن شوید. همچنین بسته به نوع شکر پالمی که استفاده می‌کنید، ممکن است رایحه و رنگش متفاوت باشد اما از نظر تغذیه‌ای تفاوتی ندارد.

۲. میوه مانک

معمولا میوه مانک و شکر نارگیل هر دو به‌جای شکر معمولی یا ساکروز استفاده می‌شوند. البته مزه‌ میوه مانک مثل طعم گیاه استویاست. میوه مانک در مقایسه با این شکر اندکی بهتر حل می‌شود، بنابراین انتخابی عالی برای نوشیدنی‌هاست.

از طرفی شیرینی میوه مانک اندکی بیشتر است. برخلاف شکر نارگیل که به‌لطف فیبر پری بیوتیک خود اثر کمی روی قند خون دارد، میوه مانک شیرین‌کننده فاقد کالری و ارزش غذایی است که روی قند خون اثری نمی‌گذارد. البته این میوه اندکی خواص آنتی‌اکسیدانی دارد.

۳. شکر خرما

اگر دنبال جایگزین دیگری برای شکر می‌گردید که ارزش غذایی بیشتری داشته باشد، شکر خرما پیشنهاد خوبی است. این شکر به‌جای آنکه از خود درخت خرما درست شده باشد، از میوه درخت خرما گرفته می‌شود و به‌شکل شکر خشک و پودر می‌شود.

بنابراین تمام مواد مغذی خرما یعنی فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی حفظ می‌شوند، مانند ویتامین A، ویتامین B کمپلکس، روی و آهن. با آنکه محتوای فیبر این شکر جذب قند را کم می‌کند، برای بهره‌گیری از ارزش غذایی آن باید مقدار زیادی از آن را مصرف کنید.

برای پخت‌وپز شکر نارگیل بهتر از شکر خرماست. چون از شیره گل‌های درخت نارگیل گرفته می‌شود، در حالی که شکر خرما محصول خرماهای خرد‌شده و پودرشده است که جلوی حل‌شدن آن در مایعات را می‌گیرد.

۴. عسل

نکتار شکر نارگیل بافتی شبیه عسل دارد، بنابراین می‌توانید در دستورهای آشپزی این دو را به‌جای هم استفاده کنید. بسیاری از عسل‌ها از نظر رایحه بویی مانند بوی گل دارند، در حالی که رایحه این شکر مانند کارامل است. اگر می‌خواهید از ماده‌ای استفاده کنید که شاخص گلیسمی کمتری داشته باشد، شاخص گلیسمی عسل کمی بیشتر از شکر مدنظر است. (به‌ترتیب ۵۸ و ۵۴)

۵. آگاوه

آگاوه در مقایسه با این شکر فروکتوز بیشتری دارد. شیره آگاوه از گیاه آگاوه آبی به‌ دست می‌آید و بیشتر از شکر نارگیل فراوری می‌شود، بنابراین بسیاری از مواد غذایی خود را حفظ نمی‌کند. طعم و رایحه آگاوه خنثی‌تر از این شکر است و در دستورهای آشپزی بیشتر استفاده می‌شود.

شکر نارگیل

جایگزین‌های سالم شکر

اگر نگران مصرف بیش‌ازحد شکرید اما همچنان باید غذا یا نوشیدنی خود را شیرین کنید، از میوه و آب‌میوه استفاده کنید. مثلا هلیم‌فرنگی خود را با مقداری موز یا پوره سیب شیرین کنید یا مقداری آب‌میوه به آب گازدار اضافه کنید. استفاده از سایر شیرین‌کننده‌های طبیعی نیز فکر خوبی است از جمله عصاره وانیل، ادویه‌هایی مانند دارچین یا پودر نارگیل و عصاره بادام.