قند نوعی خوراکی شیرین کننده است که مصرف زیادی در کشور ما و کشورهای دیگر دارد. مصرف بیرویه و بیش از اندازه قند میتواند آسیب های زیادی به شخص مصرف کننده وارد نماید. در ادامه قصد صحبت درباره مضرات قند را خواهیم داشت.

مضرات قند

قند چیست؟

قند به زبان ساده شکلی از کربوهیدرات بوده و حاوی مولکول‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن است. وقتی کربوهیدرات مصرف می‌کنید، کربوهیدرات هضم شده و به گلوکز (Glucose) تجزیه می‌شود. گلوکز عنوان منبع انرژی ترجیحی برای سلول‌های بدن انسان از جمله مغز و سیستم عصبی مرکزی است.

انواع قند کدام است؟

کربوهیدرات‌ها دو شکل اصلی دارند: ساده و پیچیده. تفاوت بین این دو در سرعت هضم و جذب آنها است که بسته به ساختار شیمیایی‎‌شان دارد. کربوهیدرات‌های پیچیده از سه یا چند مولکول قند تشکیل می‌شوند، در حالی که کربوهیدرات‌های ساده از یک مولکول قند (مونوساکارید) یا دو (دی ساکارید) تشکیل شده‌اند.

چهار شکل رایج قندهای ساده عبارتند از:

گلوکز

فروکتوز (Fructose  معروف به قند میوه)

ساکارز (Sucrose  معروف به شکر رومیزی)

لاکتوز (Lactose  معروف به قند لبنیات)

اما این چهار نوع مختلف قند را می‌توان به منابع قند طبیعی و قند افزوده (added sugar) دسته‌بندی کرد.

تفاوت قند افزوده با قند طبیعی

از طرفی معمولا وقتی اسم قند می‌آید  تصور ما  آب‌نبات رنگین‌کمانی و نوشابه‌های سودا است. نوع قند موجود در آب‌نبات و بیشتر نوشیدنی‌های شیرین به قند افزوده معروف است. همانطور که از اسمش هم می‌توان حدس زد، این شکل از قند به غذاها و نوشیدنی‌ها اضافه می‌شود تا طعم، رنگ، بافت و ماندگاری ماده خوراکی را تقویت کند. اساساً، این نوع قند به کالری غذا اضافه می‌کند، اما ارزش غذایی خاصی ندارد، به همین دلیل است که معمولاً به آن کالری خالی می‌گویند.

قند افزوده در حد اعتدال خوب است، اما اکثر افراد این نوع قند را بسیار بیشتر از آنچه باید مصرف می‌کنند. رژیم استاندارد آمریکایی (SAD)، منابع اصلی قند افزوده را نوشابه، نوشیدنی‌های میوه‌ای، غلات، کلوچه‌ها، کیک‌ها، آب نبات‌ها، ماست‌های طعم‌دار و بسیاری از غذاهای فرآوری شده می‌داند. طبق گفته انجمن قلب آمریکا، بزرگسالان آمریکایی در طول روز به طور متوسط ​​۷۷ گرم قند افزوده مصرف می‌کنند (که بیش از سه برابر مقدار توصیه شده برای زنان است). این میزان مصرف بیش از حد قند افزوده می‌تواند منجر به افزایش مزمن قند خون، افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن شود. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله کنترل قند خون با ۸ روش طبیعی را مشاهده نمایید.

اما تمام انواع قندها هم به غذاها اضافه نمی‌شوند. قندهای طبیعی به طور طبیعی در غذاهایی مانند میوه و شیر یافت می‌شوند. اگرچه قند به خودی خود فواید زیادی ندارد، اما به هر حال بخشی از یک بسته  مواد مغذی است و آن را کامل می‌کند. در واقع قندها همراه با ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها وارد بدن می‌شوند. غذاهای دارای قند طبیعی، مواد مغذی دارند و غنی از فیبر هستند و فواید سلامتی مختلفی هم برای بدن دارند. البته بعضی از  غذاهای خاص حاوی قند طبیعی نیز می‌توانند قند اضافه پنهان داشته باشند.

مضرات قند

نام‌های مختلف قند افزوده را می‌دانید؟

قندهای افزوده همیشه هم قابل تشخیص نیستند و اغلب اوقات قاطی سایر مواد تشکیل‌دهنده و تحت نام‌هایی نامانوس پنهان می‌شوند. چند نمونه از منابع پنهان قند افزوده عبارتند از:

شهد آگاو (Agave)   آب نیشکر تبخیر شده شربت افرا
شربت مالت جو مواد جامد شربت ذرت ملاس
شکر قهوه‌ای شیرین کننده ذرت تبخیر شده قند خرما  
شربت برنج قهوه‌ای شربت ذرت با فروکتوز بالا شکر خام
آب نیشکر عسل شربت برنج
نیشکر قند اینورت (Invert sugar) شکر تربینادو (Turbinado Sugar)
شکر نارگیل شربت مالت شکر گرانول سفید
شربت ذرت مالتودکسترین  (Maltodextrin)  

میزان نیاز روزانه بدن ما به قند

حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد از کالری روزانه از کربوهیدرات‌ها تامین می‌شود که در حالت ایده‌آل از قندهای طبیعی و کربوهیدرات‌های پیچیده تامین می‌شوند. بیشتر بزرگسالان روزانه به ۲ تا ۳ فنجان سبزیجات، ۱٫۵ تا ۲ فنجان میوه، ۳ فنجان لبنیات و ۱۴۰ الی ۲۲۵ گرم غلات نیاز دارند.

بزرگسالان نباید روزانه بیش از ۳۰ گرم قند آزاد (تقریباً معادل ۷ حبه قند) مصرف کنند. این مقدار برای کودکان ۴ تا ۶ ساله زیر ۱۹ گرم (۵ حبه قند) و برای ۷ تا۱۰ ساله‌ها حداکثر ۲۴ گرم قند آزاد در روز (۶ حبه قند) است.

این مقدار را به شکل دیگری نیز می‌توان مطرح کرد. به این ترتیب که بیش از ۱۰۰ کالری در روز (حدود ۶ قاشق چایخوری یا ۲۴ گرم) برای اکثر زنان بالغ و حداکثر ۱۵۰ کالری در روز (حدود ۹ قاشق چایخوری یا ۳۶ گرم شکر) برای اکثر مردان ممنوع است. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله ترفند های هوشمندانه برای جایگزین کردن شکر در رژیم غذایی را مشاهده نمایید.

چگونه میزان قند موجود در غذا و نوشیدنی‌ها را بدانیم؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اخیراً دستور داد تا برچسب حقایق تغذیه‌ای که روی غذاها و نوشیدنی‌ها چاپ می‌شود به‌روزرسانی‌ شود. یکی از تغییرات اصلی این برچسب‌ها این است که هم قندهای کل (total sugars) و هم قندهای افزوده در لیست حقایق تغذیه‌ای ذکر شوند.

منظور از قندهای کل هم شامل قندهای افزوده و هم قندهای طبیعی با هم است، در حالی که مقدار شکر افزوده‌ای که زیر قندهای کل نشان داده می‌شود همان میزان قندی است که به محصول خوراکی افزوده شده است و باید سعی کنیم آن را محدود کنیم. از آنجایی که قندهای افزوده بخشی از قندهای کل هستند، نباید از تعداد کل قند ماده غذایی تجاوز کنند.

بسیاری از محصولات لبنی، مانند ماست، حاوی قندهای طبیعی هستند، اما در عین حال مقادیر قابل توجهی شیرین کننده‌های کالریک (caloric) هم برای طعم قوی‌تر بهشان اضافه می‌شود. اگر می‌خواهید میزان قندهای طبیعی موجود در غذا یا نوشیدنی را محاسبه کنید، کافی است تعداد قند افزوده را از مقدار قند کل کم کنید. به یاد داشته باشید که لیست مواد موجود در هر برچسب غذا بر اساس وزن تنظیم شده است. اگر در برچسب ماده غذای خاصی، قند افزونده اولین ماده ذکر شده باشد، احتمالاً ارزش غذایی آن کم بوده و از نظر کالری هم متراکم می‌باشد.

برچسب‌های مواد غذایی در ایران هم موظف هستند اطلاعات تغذیه‌ای را در مورد مواد خوراکی در اختیار مصرف‌کننده قرار بدهند. بنابراین، خوب است با نحوه خواندن و تفسیر داده‌های برچسب‌های تغذیه‌ای آشنا شوید.

مواد غذایی دارای قند طبیعی

در رژیم غذایی متعادل، مصرف غذاهایی که به طور طبیعی حاوی قند هستند ممنوع نیست. به عنوان مثال، میوه‌هایی مانند پرتقال و آناناس و آب میوه‌های ۱۰۰ درصد طبیعی در عین شیرین بودن، قند اضافه ندارند. اما امکان دارد محصولات جانبی‌ای که از قندهای طبیعی در آنها استفاده شده قند مصنوعی و افزوده هم داشته باشد. نمونه آشنای این محصولات آبمیوه‌هاست.

شاید برای کسانی که دنبال کاهش وزن هستند، کنترل کالری دریافتی ازقندهای طبیعی هم ضروری باشد. هرچند که یکی از توصیه‌ها به افراد نوشیدن آبمیوه طبیعی و اسموتی خانگی است، اما مقدار زیاد از این نوشیدنی‌ها هم می‌تواند اثر عکس داشته باشد، طوریکه گاهی کالری یک لیوان آب میوه پرتقال شیرین حتی به اندازه یک لیوان نوشابه زیاد است. آب ساده یا گازدار، چای یا قهوه شیرین نشده جایگزین‌هایی هستند که می‌توانید در این مواقع استفاده کنید.

از جمله منابع قندهای طبیعی می‌توان به این موارد اشاره داشت:

مضرات قند

میوه‌ها

میوه‌ها حاوی قندهای طبیعی ساکارز و فروکتوز هستند، البته با این وجود هم  نسبت به غذاهایی با قند افزوده گزینه‌های سالم‌تری هستند، زیرا مواد مغذی ضروری مانند پتاسیم، ویتامین C و فولات را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. میوه‌های کامل را به میوه‌های خشک و آب میوه ترجیح بدهید، زیرا به دلیل غلظت کمتر قند طبیعی، کالری کمتری دارند. به علاوه، آب و حجم زیادشان در قالب فیبر کربوهیدرات غیرقابل هضم است و باعث می‌شود در عین دریافت  کالری کمتر احساس سیری کنید.

مانگو، انگور، گیلاس، گلابی، هندوانه، انجیر، موز، پرتغال شیرین و سیب شیرین از جمله میوه‌های دارای قند هستند.

شیر

شیر قند ساده‌ای به نام لاکتوز دارد که از قندهای ساده گلوکز و گالاکتوز ساخته شده است. همچنین شیر دارای کلسیم، پروتئین و انواع مواد معدنی و ویتامین‌ها است. با این حال، بهتر است از انواع کم چرب شیر استفاده کنید و از محصولات لبنی حاوی قندهای افزوده خودداری کنید تا کالری دریافتی‌تان کمتر باشد.

سبزیجات

برخی از سبزیجات مانند هویج، چغندر و سیب زمینی شیرین نیز حاوی قند طبیعی هستند، در عین حال ارزش غذایی‌شان نسبت به غذاهای حاوی قند اضافه بیشتر است. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله اشتباه رایج در شستشوی سبزیجات را مشاهده نمایید.

مضرات قند و شکر چیست؟

سعی کنید ذائقه و چشایی خود را قبل از اینکه به بدن شما آسیب برساند، کنترل کنید. مصرف بیش‌از‌حد قند می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. اجازه دهید در مورد بعضی از مضرات قند و شکر بحث کنیم تا بعد از آن بدانید که چرا باید قند و شکر کمتری مصرف کنید.

پیری زودرس از مضرات قند و شکر

مصرف بیش‌از‌حد قند می‌تواند به پوست شما آسیب طولانی‌مدت وارد کند چون به پروتئین، کلاژن و الاستین پوست آسیب می‌رساند. شکر منجر به چین‌و‌‌چروک های زودرس می‌شود. همچنین می‌تواند باعث عدم تعادل هورمون‌های قاعدگی زنانه شود که همین مورد به‌معنای ایجاد آکنه روی پوست است. خلاصه، مصرف زیاد قند ممکن است ترشح آندروژن، تولید روغن و التهاب را افزایش دهد. همه اینها مسئول آکنه هستند.

مضرات قند و شکر؛ افزایش وزن

مواد‌غذایی و نوشیدنی‌های شیرین، مقصر اصلی افزایش وزن هستند. همه ما عاشق نوشیدن نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، آب‌میوه و چای شیرین هستیم. این نوشیدنی‌ها سرشار از فروکتوز هستند که یک قند ساده است. مصرف بیش‌از‌حد فروکتوز باعث مقاومت در برابر لپتین می‌شود. لپتین هورمونی است که گرسنگی شما را کنترل می‌کند و به بدن شما می‌گوید که غذا نخورد. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله چگونه چاق شویم؟ خوراکی های خوشمزه برای افزایش وزن سالم را مشاهده نمایید.

مضرات قند برای احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲

دیابت علل مختلفی دارد. یکی از این علل، مصرف قند زیاد است. چاقی، که معمولا در اثر زیاده‌روی در مصرف قند رخ می‌دهد، یکی از اصلی‌ترین عوامل خطر دیابت محسوب می‌شود. مصرف طولانی‌مدت مواد غذایی حاوی قند بالا منجر به مقاومت به انسولین می‌شود. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می‌شود و سطح قند خون را کنترل می‌کند.

مقاومت به انسولین باعث افزایش میزان قند خون می‌شود و احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد. یک مطالعه‌ی بزرگ‌مقیاس به این نتیجه رسید که مصرف هر ۱۵۰ کالری ناشی از قند در روز، که معادل یک قوطی نوشابه است، خطر ابتلا به دیابت را ۱٫۱ درصد بالا می‌برد. مطالعات دیگر نشان داده‌اند افرادی که نوشیدنی‌های شیرین مثل آب‌میوه مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض دیابت قرار می‌گیرند.

مضرات قند

مضرات قند برای افسردگی

دنبال کردن رژیم غذایی سالم می‌تواند خلق‌وخو را بهبود بخشد. این در حالی است که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند اضافه شده و مواد غذایی فرآوری شده احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد. مصرف مقدار زیادی مواد غذایی فرآوری شده از جمله کیک و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند شما را بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دهد. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله آیا رژیم غذایی روی سلامت بدن تاثیر می‌گذارد؟ را مشاهده نمایید.

یک مطالعه روی ۸ هزار نفر نشان داد افرادی که هر روز ۶۷ گرم (یا بیشتر) قند مصرف کردند، در مقایسه با مردانی که کمتر از ۴۰ گرم قند در روز مصرف کردند، ۲۳ درصد بیشتر در معرض افسردگی بودند. یک مطالعه‌ی دیگر روی بیش از ۶۹ هزار خانم نشان داد افرادی که بیشترین میزان مصرف قند اضافه شده را داشتند، افزایش چشمگیر احتمال ابتلا به افسردگی را تجربه کردند.

مضرات قند و شکر؛ کم‌انرژی‌ماندن بدن

گلوکز برای تولید انرژی در بدن مهم است. پس از مصرف قند، پانکراس ما انسولین ترشح می‌کند که همین به انتقال گلوکز به سلول‌های بدن کمک می‌کند. مصرف بیش‌از‌حد قند باعث افزایش سریع قند خون و انسولین می‌شود. این مورد منجر به افزایش سطح یک انرژی زودگذر می‌شود. این یک چرخه تخلیه انرژی است. برای جلوگیری از این امر، منابع کربوهیدراتی را انتخاب کنید که قند افزوده کم و فیبر بالایی دارند، برای مثال یک سیب یا یک مشت بادام.

پوسیدگی دندان از مضرات قند

در میان تمام بیماری‌های بالقوه مرتبط با قند، ارتباط بین قند و پوسیدگی دندان شاید تایید شده‌ترین مورد باشد. قند چنان دشمن بزرگی برای سلامت دهان و دندان محسوب می‌شود که مطالعه‌ای در سال ۱۹۶۷ آن را مقصر اصلی پوسیدگی دندان نامید. از آن زمان تاکنون، دندان پزشکان خواستار اعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر برای مصرف قند شده اند.

پوسیدگی دندان زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های موجود در دهان با قند‌های ساده تغذیه می‌شوند و تولید اسید می‌کنند که این اسید مینای دندان را از بین می‌برد. آب نبات‌های ترش موجب انتشار اسید بیشتری نسبت به دیگر آب نبات‌ها می‌شوند و از این رو پوسیدگی دندان راحت‌تر شکل می‌گیرد.

گرسنگی سیری ناپذیر از مضرات قند

هورمون لپتین به بدن شما می‌گوید چه زمانی به اندازه کافی غذا خورده اید. افرادی که در آن‌ها مقاومت به لپتین ایجاد می‌شود، سیگنال «من سیر هستم» را هرگز دریافت نمی‌کنند و از این رو مانعی اساسی در برابر کنترل وزن شکل می‌گیرد. چند مطالعه به این نکته اشاره داشته اند که مقاومت به لپتین می‌تواند از عوارض جانبی چاقی باشد و نه علتی که به آن منجر می‌شود. اما پژوهشی که روی موش‌ها صورت گرفته نشان داده است مصرف بیش از اندازه فروکتوز می‌تواند به صورت مستقیم به سطوح بیش از حد لپتین و کاهش حساسیت بدن نسبت به این هورمون منجر شود. (با حذف فروکتوز از رژیم غذایی موش‌ها این آثار به طور طبیعی معکوس شد.)

به گفته پژوهشگران مطالعات بیشتری در زمینه تایید ارتباط قند با اشتهای سیری ناپذیر باید صورت بگیرد، اما نتایج به دست آمده تاکنون نگران کننده هستند.

مضرات قند و شکر؛ کبد چرب

کبد چرب با مصرف زیاد فروکتوز مرتبط است. بر خلاف انواع دیگر قندها که توسط سلول‌های بدن جذب می‌شوند، فروکتوز توسط کبد تجزیه می‌شود. به عبارت دیگر، فروکتوز به انرژی تبدیل شده و به‌عنوان گلیکوژن در کبد ذخیره می‌شود. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله علائم کبد چرب و راه های درمان آن را مشاهده نمایید.

فقط کبد می‌تواند مقدار زیادی گلیکوژن را قبل از تبدیل‌شدن به چربی ذخیره کند. مقدار بیش‌از‌حد فروکتوز  به کبد شما فشار می‌آورد و منجر به تجمع چربی در کبد می‌شود. به‌طور خلاصه، مصرف بیش‌از‌حد قند می‌تواند منجر به NAFLD (بیماری کبد چرب غیر الکلی) شود. این وضعیتی است که در آن چربی اضافی در کبد ایجاد می‌شود.

نکاتی در مورد کم‌کردن مضرات قند

راه‌های زیادی برای حذف قند از رژیم غذایی شما وجود دارد، مانند پرهیز از نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین، خوردن غذاهای کامل، جایگزینی شکر با شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند عسل و غیره.

افراد، قندهای افزوده‌شده را به روش‌های مختلفی مصرف می‌کنند، از خوردن قند با چای گرفته تا خوردن انواع نوشابه‌. اجتناب از خوردن این غذاهای شیرین کار آسانی نیست، اما می‌توانیم آنها را با چند گزینه سالم جایگزین کنیم؛ بیایید ببینیم چگونه می‌توانیم مضرات قند و شکر را حذف کنیم.

 تغییر در برنامه غذایی باید تدریجی باشد

حرکت به سمت یک رژیم غذایی بدون قند به‌منظور کاهش مضرات قند، باید آهسته باشد. می‌توانید با نخوردن تابلوترین قندها مثل کیک، کلوچه، براونی یا شکلات شروع کنید. حذف آب‌نبات و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند یک شروع عالی باشد.

مضرات قند

محصولات غذایی را با دقت انتخاب کنید

بعد از حذف قند آشکار، تمرکز خود را به سایر مواد غذایی حاوی قند معطوف کنید. نگران نباشید، این کار برای شما سخت نخواهد بود. کاری که باید انجام دهید این است که قبل از خرید، برچسب محصول را مطالعه کنید. سعی کنید از محصولاتی که حاوی قند زیادی هستند، دوری کنید تا باز هم مضرات قند را کاهش دهید.

از مصرف کربوهیدرات‌های ساده اجتناب کنید

کربوهیدرات‌های ساده شامل آرد سفید، ماکارونی سفید و برنج سفید هستند. کربوهیدرات‌های موجود در این مواد به‌سرعت به قند تجزیه می‌شوند که همین‌ها ممکن است سطح قند خون را افزایش دهند. می‌توانید کربوهیدرات‌های ساده را با غلات کامل جایگزین کنید.

از مصرف شکر مصنوعی خودداری کنید

قند مصنوعی برای بدن ما مضر است. شیرین‌کننده‌ها را می‌توان با نام‌های شیمیایی آنها مانند آسپارتام، سوکرالوز، نئوتام و غیره شناسایی کرد. سعی کنید از محصولاتی که حاوی این شیرینی‌های مصنوعی هستند خودداری کنید و به این ترتیب، مضرات قند و شکر را کاهش دهید.

اگر شکر را به‌مدت یک ماه از رژیم غذایی خود حذف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

همان‌طور که بررسی کردیم از بسیاری جهات، رژیم غذایی ما مملو از قند است، از دسرها و نوشیدنی‌های گازدار گرفته تا انواع میوه‌ها، ما پیوسته در حال خوردن قند هستیم. هرچند بعضی از انواع قندها برای بدن ضروری هستند، قند تصفیه‌شده در مقادیر زیادش می‌تواند منجر به ایجاد چندین اختلال در سلامتی ما شود. یک متخصص می‌گوید حذف قند و شکر از رژیم غذایی به مدت یک ماه، می‌تواند تغییرات قابل‌توجهی در بدن شما ایجاد کند. برای مثال شما موارد زیر را تجربه خواهید کرد:

 • با حذف قند، سطح انرژی شما پایدارتر می‌شود و در طول روز احساس هوشیاری و بیداری بیشتری خواهید داشت.
 • افزایش مقدار قند به باکتری‌های مفید روده آسیب می‌رساند.
 • حذف قند به مدت یک ماه می‌تواند سلامت قلب شما را بهبود بخشد

  همین ۳ مورد نشان می‌دهد که قطع‌کردن خوردن قند و شکر به‌مدت یک ماه، سبک زندگی سالم را به شما اهدا خواهد کرد. همچنین قندهای پنهانْ کالری دریافتی غذا را افزایش می‌دهند و باعث اختلالات متابولیک مختلفی مانند چاقی، دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی می‌شوند. بر همین اساس تغییر در رژیم غذایی‌ که قند اضافی را کاهش می‌دهد، فواید خاص خود را دارد اما اگر شکر را به مدت یک ماه از رژیم غذایی خود حذف کنید چه اتفاقی می افتد؟

  کاهش وزن

  یکی از قابل‌توجه‌ترین تغییرات بعد از حذف قند و شکر از رژیم غذایی، کاهش وزن است. شکر کالری بالایی دارد و می‌تواند به سرعت به بدن اضافه و منجر به افزایش وزن شود، این یکی از شایع‌ترین مضرات قند و شکر است. وقتی شکر را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که کالری کمتری مصرف می‌کنید که همین می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

  کاهش قند خون و سطح انسولین

  خوردن غذاهای حاوی قند به مدیریت قند خون در بدن آسیب می‌رساند و ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد زیرا می‌تواند منجر به افزایش سطح قند خون و انسولین شود. این مسئله یکی دیگر از رایج‌ترین مضرات قند و شکر است پس کاهش قند اضافی، راه خوبی برای کاهش قند خون و سطح انسولین و افزایش سطح انرژی است.

  پایداری سطح انرژی

  قند اضافی باعث افزایش و سپس کاهش سطح قند خون و این مسئله منجر به احساس خستگی و سستی می‌شود. این هم یکی از مضرات شکر است. با حذف قند، سطح انرژی شما پایدارتر می‌شود و در طول روز احساس هوشیاری و بیداری بیشتری خواهید داشت.

  بهبود خلق‌وخو

  مزیت حذف قند همچنین می‌تواند خلق‌و‌خوی شما را بهبود ببخشد زیرا التهاب و استرس اکسیداتیو در بدن را کاهش می‌دهد. مصرف شکر تصفیه‌شده می‌تواند بر سلامت قلب هم تأثیر بگذارد.

بهبود سلامت قلب

شکر عامل اصلی فشار خون و کلسترول بالا و سایر عوامل مرتبط با بیماری قلبی است. با کاهش مصرف قند، اقداماتی را برای بهبود سلامت قلب و کاهش خطر بیماری قلبی انجام خواهید داد. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله چه موادی سلامت قلبتان را به خطر می‌اندازند را مشاهده نمایید.

سالم‌ماندن روده‌ها

سلامت روده عامل مهمی برای داشتن مغز سالم است. افزایش میزان مصرف قند منجر به التهاب در روده می‌شود و به باکتری‌های مفید روده آسیب می‌رساند و این مسئله منجر به مشکلات گوارشی‌ای مثل نفخ، یبوست و اسهال می‌شود.

تغییر سبک‌ زندگی

حذف قند از رژیم غذایی به مدت یک ماه می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت و تندرستی شما داشته باشد. اگر به‌دنبال ایجاد یک تغییر مثبت در زندگی خود هستید، قطع‌کردن شکر برای یک ماه یک نقطه‌شروع عالی برای شما خواهد بود، اما نکته کلیدی این است که برای این تغییر مهم که یک تغییر در سبک زندگی شما هم هست، ثابت‌قدم باشید.

مضرات قند

سخن پایانی

مصرف بیش از حد قند اضافه شده می‌تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد. از جمله‌ی این عوارض می‌توانیم به اضافه وزن، افزایش قند خون و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی اشاره کنیم. به همین دلیل باید سعی کنید تا جایی که امکان دارد، مصرف قند اضافه شده را به حداقل برسانید.