درمان خانگی سوزش ادرار زنان با کمک چند راهکار طبیعی بسیار موثر خواهد بود. عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد عفونت مجاری ادراری شوند. در این بخش از پارس نیوز به بررسی این عوامل، و روش های خانگی برای درمان آن پرداخته ایم.

علل ابتلا به سوزش ادرار

سوزش مثانه - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

عفونت‌های دستگاه ادراری

سوزش هنگام ادرار شایع‌ترین علامت عفونت ادراری (UTI) است که عفونت ادراری خود می‌تواند نتیجه‌ی یک عفونت باکتریایی باشد. دیگر دلیل آن نیز می‌تواند التهاب دستگاه ادراری باشد. مجرای ادرار، مثانه، حالب و کلیه‌ها مجاری ادراری شما را تشکیل می‌دهند که التهاب در هر یک از این اجزا می‌تواند سوزش و درد را هنگام ادرار به همراه داشته باشد.

زنان به دلیل کوتاه‌تر بودن مجاری ادراری که نسبت به مردان دارند، بیشتر دچار UTI می‌شوند. همچنین در افراد و یائسه خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری افزایش می‌یابد.

سوزش ادرار یک بیماری شایع در میان مردان و زنان است.

عفونت‌های مقاربتی (STI)

در صورت ابتلا به عفونت‌های مقاربتی (STI) مانند تب‌خال دستگاه تناسلی، سوزاک و کامیدیا ممکن است هنگام ادرار دچار سوزش شوید. عفونت‌های مقاربتی همیشه علائمی ندارند، بنابراین رسیدگی و بررسی این موضوع به طور مرتب کاری عاقلانه به نظر می‌رسد، خصوصاً افرادی که از نظر جنسی فعال هستند حتماً آزمایش STI را باید انجام دهند.

پروستاتیت Prostatitis

افراد مبتلا به پروستاتیت به دلیل التهاب غده‌ی پروستات ممکن است دچار سوزش و ناراحتی هنگام آن شوند.

سیستیت Cystitis

یک علت سوزش ادرار مکرر التهاب مثانه (IC) است که رایج‌ترین نوع ورم مثانه است. علائم این بیماری شامل درد و حساسیت در مثانه و ناحیه‌ی لگن است. در برخی مواقع نیز پرتو درمانی می‌تواند منجربه درد و سوزش در مثانه و هنگام ادرار شود.

التهاب پیشاب‌راه

این التهاب نشان از عفونت باکتریایی مجرای ادرار دارد که تکرر ادرار و سوزش و درد را به نبال دارد.

التهاب مثانه - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن می‌تواند بر لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها، دهانه‌ی رحم و رحم تأثیر بگذارد که موجب درد در شکم، رابطه‌ی جنسی دردناک و سوزش هنگام ادرار می‌شود. PID یک عفونت جدی است که معمولاً از عفونت‌های باکتریایی اولیه در واژن ناشی می‌شود که بعد از آن به اندام‌های تولید مثلی نیز منتقل می‌شود.

سرطان مثانه

سرطان مثانه زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های سرطانی در مثانه شروع به رشد می‌کنند. معمولاً احساس درد هنگام ادرار کردن از علائم اولیه‌ی این بیماری نیست؛ بلکه ممکن است بیمار در ابتدا متوجه‌ی وجود خون در ادرار شود. سایر علائم احتمالی سرطان مثانه عبارتند از: تکرر ادرار، مشکل در ادرار کردن، درد پایین کمر، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگی، تورم پا و درد استخوان.

سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند علت سوزش ادرار مکرر شما باشد. همچنین سنگ کلیه می‌تواند در ادامه موجب عفونت نیز بشود، بنابراین در صورتی که سوزش و درد هنگام ادرار و به همراه آن سابقه‌ی سنگ کلیه دارید، حتماً به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

مصرف برخی داروها

برخی از داروها مانند داروهای درمانی سرطان و همچنین تعدادی از آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌توانند سوزش هنگام ادرار را به عنوان یک عارضه‌ی جانبی به دنبال داشته باشند. درنتیجه در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید از پزشک خود در مورد عوارض جانبی آن اطلاعات به دست بیاورید.

استفاده از محصولات بهداشتی

گاهی اوقات سوزش و درد همراه ادرار به دلیل عفونت نیست. در این موارد دلیل آن می‌تواند ناشی از محصولاتی باشد که در ناحیه‌ی تناسلی خود استفاده می‌کنید. صابون‌ و لوسیون‌ها بافت‌های واژن را به راحتی و به سرعت تحریک می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم در انتخاب محصولات خود با دقت کافی عمل کنید و حتماً مواد تشکیل دهنده‌ی آن‌ها را بررسی کنید.

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت های مجاری ادراری می شوند

 • جنسیت زن
 • دیابت
 • سن بالا
 • پروستات بزرگ
 • سنگ کلیه
 • حاملگی
 • داشتن سوند ادراری

در کنار سوزش ادرار سایر علائم عفونت های مجاری ادراری این موارد هستند:

 • تب
 • ادرار با بوی بد و قوی
 • ادرار کدر یا خونی
 • افزایش دفعات ادرار یا تکرر ادرار
 • درد پهلو

برخی اوقات، ادرار دردناک به دلیلی عفونت واژینالی ،مانند عفونت مخمری است.به دلیل عفونت های واژینالی احتمالا باید انتظار تغییر در ترشحات و بو را نیز داشته باشید.

روش های درمان خانگی سوزش ادرار زنان

نوشیدن آب - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

درمان سوزش ادرار با نوشیدن آب بیشتر

میزان آب مصرفی را بیشتر کنید تا به درمان سوزش ادرار کمک کنید. آب با بیرون بردن باکتری های مولد عفونت و مواد سمی از بدن، به ترمیم مشکل کمک می کند.

علاوه بر آن، از کم آبی بدن که می تواند مشکل را بدتر کند جلوگیری می کند.آب همچنین دمای بالای بدن را به حد نرمال می رساند و ادرار را منظم می کند.

در طول روز به میزان کافی آب بنوشید . همچنین می توانید میوه های آب دار و سبزیجات را نیز نوش جان کنید . سوپ، اسموتی و آب میوه نیز کمک می کنند که بدن شما به میزان کافی آب داشته باشد.

کمپرس گرم برای درمان خانگی سوزش ادرار زنان

همچنین می توانید به وسیله ی کمپرس گرم ، درد را آرام کنید. گرما باعث می شود که فشار بر روی مثانه کاهش یابد و درد کمتر شود.

یک کمپرس گرم را برای 5 دقیقه بر روی قسمت پایینی شکم بگذارید . چند دقیقه صبر کنید و دوباره این کار را انجام دهید. می توانید از پدهای گرمایی نیز برای کاهش درد استفاده کنید.

کرن‌ بری مصرف کنید

شواهد نشان می‌دهد که کرن‌بری در پیشگیری از عفونت ادراری مؤثر است. چون به دلیل داشتن پروآنتوسیانیدین (PACs) مانع چسبیدن باکتری‌ها به دیواره‌ی مجاری ادراری می‌شود.

گاهی اوقات از کرن‌بری به‌عنوان درمان خانگی سوزش واژن و ادرار استفاده می‌شود. در یک مطالعه، زنانی که به‌مدت ۲۴ هفته هر روز یک لیوان آب کرن‌بری می‌نوشیدند نسبت به گروه‌ی کنترل عفونت ادراری کمتری داشتند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه همگی سابقه‌ی ابتلا به عفونت مجاری ادراری را داشتند.

برای بهره‌مندی از خواص کرن‌بری می‌توانید از آب ۱۰۰ درصد طبیعی کرن‌بری که به آن شکر اضافه نشده یا قرص کرن‌بری استفاده کنید. در بعضی موارد آب کرن‌بری حاوی مقدار زیادی قند است یا مکمل کرن‌بری پروآنتوسیانیدین کافی ندارد. بنابراین باید از مناسب بودن محصولی که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید.

درمان خانگی سوزش ادرار زنان با سرکه سیب

سرکه سیب - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

سرکه سیب خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی دارد که می تواند با عفونت های مسبب ادرارِ دردناک مبارزه کند. علاوه برآن ، منبع خوبی از آنزیم ها، پتاسیم و سایر مواد معدنی است که pH طبیعی بدن را تنظیم می کنند.

1 قاشق غذاخوری سرکه ی سیب خالص و تصفیه نشده و 1 قاشق چایخوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و دو بار در روز بنوشید.

همچنین می توانید یک یا دو فنجان سرکه سیب را به آبی که در آن حمام می کنید اضافه کنید و به مدت 15 تا 20 دقیقه داخل آن بنشینید.

روزی یک بار تا زمانی که بهتر شدید این کار را انجام دهید.

درمان خانگی سوزش ادرار زنان با جوش شیرین

جوش شیرین نیز می تواند به درمان سوزش ادرار کمک کند. ترکیباتِ قلیایی موجود در جوش شیرین ، خاصیت اسیدیِ ادرار را کاهش می دهد که در نتیجه احساس سوزش در زمان ادرار کاهش می یابد و حتی تعداد دفعاتِ نیاز به ادرار کردن نیز کمتر می شود. به اضافه، میزان pH بدن را نیز تنظیم می کند.

1 قاشق چایخوری جوش شیرین را داخل یک لیوان آب بریزید و تا زمانی که کاملا حل شود ، هم بزنیدو با معده خالی بنوشید. این کار را به مدت یک هفته هر روز انجام دهید.

ویتامین C دریافت کنید

ویتامین C اسیدیته‌ی ادرار را افزایش می‌دهد و به حذف باکتری‌های عامل عفونت ادراری کمک می‌کند. با این حال، نتایج مطالعات در مورد اثربخشی آن ضد و نقیض است.

میوه‌ها و سبزیجات مثل پرتقال، گریپ‌فروت، کیوی و فلفل دلمه‌ای قرمز سرشار از ویتامین C هستند. استفاده از مکمل ویتامین C در کوتاه‌مدت به شما آسیب نمی‌رساند، اما اگر آن را در مدت زمان طولانی مصرف می‌کنید، باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

درمان خانگی سوزش ادرار زنان با هویج

هویج درمان خوبی برای سوزش ادرار است. آب هویج را دست کم یک بار در روز مصرف کنید، چرا که کمک می‌کند تا دفع ادرار با کم‌ترین درد و سوزش انجام بگیرد. توصیه می‌شود که آب هویج را صبح‌ها مصرف کنید.

آب هویج - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

ماست کم چرب برای سوزش ادرار

ماست کم چرب ،بدون مواد شیرین کننده و باکتری های فعال نیز خیلی موثر است. باکتری های فعال کمک می کنند تا باکتری های بد در یک جا بمانند و رشد باکتری های مفید سرعت بگیرد.

روزانه 2 تا 3 فنجان ماست کم چرب بخورید.همچنین می توانید اسموتی ماست را امتحان کنید. و یا می توانید تامپون را داخل ماست فرو ببرید و برای دو ساعت داخل واژن بگذارید .

این کار را دو بار در روز انجام دهید تا زمانی که از این درد خلاص شوید.

درمان خانگی سوزش ادرار زنان با لیمو

آبِ یک لیمو را داخل یک لیوان آب ولرم بریزید. 1 قاشق چای خوری عسل خالص به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. هر صبح با معده ی خالی این ترکیب را بنوشید.

زنجبیل برای درمان سوزش ادرار

1 قاشق غذا خوری خمیر زنجبیل و 1 قاشق غذا خوری عسل خالص را با یکدیگر مخلوط کنید. این خمیر را یک بار در روز استفاده کنید.

یا می توانید، 1 قاشق غذا خوری از آب زنجبیل را به یک لیوان شیر یا آب ولرم اضافه کنید و یک بار در روز بنوشید. گزینه ی دیگر نوشیدن روزانه1 یا 2 فنجان چای زنجبیل است.

تاثیر خیار در درمان سوزش ادرار

1 فنجان آب خیار و از هر کدام از عسل و آب لیمو یک قاشق چایخوری، آماده کنید. کاملا باهم مخلوط کنید و هر روز بنوشید. همچنین روزانه 2 تا 3 خیار بخورید.

تخم گشنیز برای درمان سوزش ادرار

2 قاشق چایخوری تخم گشنیز را برای مدت زمان کمی داخل 1 فنجان آب بجوشانید. اجازه دهید خنک شود، سپس چای را صاف کرده و دو بار در روز بنوشید.

یا اینکه، 1 قاشق غذاخوری پودر تخم گشنیز را به 3 فنجان آب اضافه کنید . ظرف را بپوشانید و اجازه دهید یک شب بماند. روز بعد مقداری شکر زرد اضافه کرده و کاملا هم بزنید . به مدت 3 روز ، یک فنجان از این محلول را بنوشید.

ادرار خود را نگه ندارید

یکی از علائم عفونت مجاری ادراری درد هنگام ادرار است. به همین دلیل افراد از رفتن به دستشویی اجتناب می کنند.

با این حال متخصصان توصیه می کنند افراد هر 2 تا 3 ساعت یکبار و در مواقع نیاز ادرار کنند. نگه داشتن ادرار باعث تکثیر باکتری ها خواهد شد.

فرد مبتلا به عفونت مجاری ادراری اگرچه احساس می کند که نیاز به ادرار کردن دارد گاهی بدلیل وجود نداشتن ادرار از رفتن به دستشویی خودداری می کند.

سوزش ادرار - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

نوشیدن مایعات فراوان می تواند به رفع ناراحتی هنگام ادرار کمک کند.

هر کدام از این روش هارا تا زمان بهبود ادامه دهید.

درمان خانگی سوزش ادرار زنان با تخم شنبلیله

نصف قاشق چایخوری پورد تخم شنبلیله را به شیری که کره اش گرفته شده است اضافه کنید و دو بار در روز بنوشید. و یا اینکه، 1 قاشق چایخوری پودر تخم شنبلیله را با 1 قاشق غذاخوری عسل خالص مخلوط کنید و 2 تا 3 بار در روز استفاده کنید.

یک انتخاب دیگر این است که ، 1 قاشق چای خوری تخم شنبلیله را داخل یک لیوان آب برای یک شب ، خیس کنید. روز بعد آب را صاف کنید و نصف قاشق چای خوری عسل خالص اضافه کرده و با معده ی خالی بنوشید.

تمام این روش های درمانی را تا زمانی که درد از بین برود ، تکرار کنید.

لباس و عفونت مجاری ادراری

لباس گشاد و مناسب می تواند از تجمع رطوبت در ناحیه لگن و بدتر شدن عفونت جلوگیری کند.

برای به حداکثر رساندن راحتی و کاهش تعریق:

 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 • از لباس زیر نخی استفاده کرده و از پارچه های مصنوعی استفاده نکنید.
 • ناحیه شرمگاهی را تمیز و خشک نگه دارید.

از داروهای گیاهی استفاده کنید

اگر نمی‌خواهید برای کنترل عفونت مجاری ادراری و درمان سوزش ادرار ناشی از آن از آنتی بیوتیک استفاده کنید، مکمل‌های گیاهی ارزش امتحان کردن را دارند. اما تحقیقات زیادی در مورد آن‌ها وجود ندارد و باید قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی با پزشک مشورت کنید:

 • عصاره‌ی سیر: آلیسین سیر دارای اثرات ضد‌باکتریایی است و می‌تواند باکتری‌های مؤثر در بروز عفونت ادراری را از بین ببرد.
 • برگ بیربری (Bearberry): بعضی مطالعات نشان داده‌اند که برگ بیربری خاصیت ضدمیکروبی دارد. با این حال، به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.
 • دی-مانوز (D-Mannose): این قند طبیعی که در کرن‌بری، سیب و پرتقال یافت می‌شود، از چسبیدن باکتری‌ها به دیواره‌ی دستگاه‌ی ادراری جلوگیری می‌کند.
 • چای بابونه: بابونه حاوی ترکیباتی است که خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارند. علاوه بر این، به‌عنوان یک ادرارآور ضعیف عمل کرده و با دفع باکتری‌ها به درمان سوزش ادرار کمک می‌کند.
 • چای سبز: بعضی از ترکیبات موجود در چای سبز دارای اثرات ضدمیکروبی و ضدالتهابی هستند.

غذاهایی که باید از مصرف آن ها خودداری کرد

غذاهایی که می توانند مثانه را تحریک کنند عبارتند از:

 • قهوه
 • الکل
 • میوه های خانواده مرکبات
 • غذاهای درست شده با گوجه فرنگی
 • شیرین کننده های مصنوعی
 • غذاهای ادویه دار

غذاهایی که باید مصرف کنید

عفونت مثانه - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

این غذاها بر خلاف موارد بالا باعث تحریک مثانه نشده و مواد مغذی برای بدن را نیز تأمین می کنند:

 • گلابی
 • موز
 • لوبیا سبز
 • کدو حلوایی زمستانی
 • سیب زمینی
 • پروتئین بدون چربی
 • نان به ویژه غلات کامل
 • آجیل
 • تخم مرغ

پماد برای سوزش ادرار

همان‌طور که اشاره کردیم ابتدا باید دلیل سوزش و درد هنگام ادرار مشخص شود تا بتوان بهترین دارو برای برطرف کردن آن تجویز کرد. بنابراین قبل از اینکه بدون نسخه اقدام به تهیه‌ی پماد برای سوزش هنگام ادرار داشته باشید، توصیه می‌کنم با یک پزشک متخصص مشورت کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید.

ترفندهای اضافی برای درمان سوزش ادرار:

 • 2 بار در روز آب نارگیل بنوشید تا زمانی مشکلاتتان کاملا برطرف شود.
 • از تکنیکهای آرامشی ساده استفاده کنید تا آرام بمانید.
 • استرس فقط مشکل را بدتر می کند. بانوان باید ناحیه واژینال را تمیز و خشک نگه دارند و تامپون و نوار بهداشتی را به طور منظم تعوبض کنند.
 • باید بعد از مدفوع ،خود را از جلو به عقب تمیز کنند.
 • از ماندن در لباس خیس و یا مایو برای مدت طولانی اجتناب کنید.
 • از صابون های تحریک کننده، اسپری ها و دوش های واژینال استفاده نکنید.
 • لباس های زیر نخی بپوشید و از پوشیدن شلوار جین و پارچه ای تنگ دوری کنید.
 • بعد از مقاربت، سریع ادرار کنید تا باکتری های موجود در مثانه و مجاری ادراری با فشار خارج شوند.
 • از خوردن غذاهای کافئین دار، پر ادویه، نوشیدنی های گاز دار و دارای شیرین کننده های مصنوعی خودداری کنید زیرا مشکل شما را بدتر می کنند.
 • غذاهای سرشار از ویتامین c و یا مکمل های ویتامین c بخورید.
 • در زمان احتیاج به دستشویی بروید و ادرار خود را برای مدت طولانی نگه ندارید.
 • از نوشیدنی های الکلی و سیگار دوری کنید.

سوزش واژن - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

نکاتی برای پیشگیری از عفونت مجاری ادراری

پیشگیری از عفونت مجاری ادراری همیشه امکان پذیر نیست اما برخی اقدامات این احتمال را به حداقل می رسانند:

 • پس از ادرار کردن خود را از جلو به عقب پاک کنید.
 • برای کمک به خارج کردن باکتری ها بعد از رابطه جنسی ادرار کنید.
 • هنگام ادرار کردن مثانه را کاملاً تخلیه کنید.
 • به جای حمام دوش بگیرید.
 • از محصولات عطری استفاده نکنید.
 • از روش های کنترل بارداری که نیاز به استفاده از روان کننده های اسپرم کش دارند خودداری کنید.

تشخیص عفونت ادراری

معمولاً پزشک با مشاهده علائم فیزیکی بیمار به‌راحتی علت سوزش ادرار را تشخیص خواهد داد. اما برای اطمینان از تشخیص، لازم است نمونه‌ی ادرار بیمار در آزمایشگاه موردبررسی دقیق‌تر قرار گیرد.

ممکن است پزشک برای بررسی احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از بافت پوششی واژن، آلت تناسلی یا مجرای ادراری نمونه‌گیری کند و سواب را برای ارزیابی دقیق به آزمایشگاه بفرستد.( سواب یک وسیله بسیار ساده شبیه گوش پاک کن معمولی است که جهت نمونه‌برداری پزشکی استفاده می‌شود)

معمولاً پزشک برای ارزیابی بهتر، سوابق پزشکی بیمار را موردبررسی قرار خواهد داد. آگاهی پزشک از سابقه ابتلا به دیابت یا اختلالات نقص ایمنی به تشخیص بهتر مشکل کمک خواهد کرد.

در آزمایشگاه ممکن است علاوه بر آزمایش خون و نمونه ادرار، نمونه دیگری با سواب از مجاری ادراری تهیه شود که وضعیت بیمار را ازنظر تعداد گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز، ویروس‌ها یا باکتری‌ها مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌دهد.

مشاهده نتایج کشت ادرار در آزمایشگاه حدود دو روز طول می‌کشد. در طی این فرآیند نوع باکتری‌ای که باعث بروز عفونت در بدن بیمار شده است، مشخص خواهد شد. پزشک با مشاهده نتیجه آزمایش مؤثرین آنتی‌بیوتیک را برای درمان بیماری تجویز خواهد کرد.

اگر پزشک از ابتلای بیمار به عفونت باکتریایی اطمینان داشته باشد، روند درمان با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب آغاز می‌شود و فرد حتی قبل از بازگشت به منزل، نتایج مصرف داروها را مشاهده خواهد کرد.

بااین‌حال، اگر علائم بیماری با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها رو به بهبود نگذاشت لازم است پزشک آنتی‌بیوتیک متفاوتی را برای فرد تجویز کند.

اگر در نمونه ادرار هیچ‌گونه علامتی از عفونت مشاهده نشود، ممکن است پزشک برای تشخیص علت درد معاینات دقیق‌تری انجام دهد که شامل ارزیابی فیزیکی یا آزمایش‌های تصویربرداری از مثانه، لگن یا پروستات است.

تکرر ادرار - درمان خانگی سوزش ادرار زنان

چه زمانی برای درمان سوزش ادرار زنان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از یک تست بدنی و شنیدن سابقه ی شما، پزشکتان احتمالا یک تست آزمایشگاهی از شما بخواهد تا بتواند دلیل سوزش ادرار شما را بهتر تشخیص دهد. سپس می توانید درمان مورد نظر را شروع کنید.برای کمک به تشخیص علت، پزشک از شما خواهد پرسید که سوزش ادرارتان:

به مرور شروع شد و یا به طور ناگهانی؟

یک بار یا بیشتر اتفاق افتاده است؟

آیا فقط در زمان ادرار کردن احساس می شود؟

او ممکن است بخواهد بداند که سوزش ادرارتان با این علائم همراه است یا خیر:

 • تب
 • ترشحات غیر عادی
 • درد پهلو

او احتمالا از شما می پرسد که سوزش ادرار با این تغیبرات در جریان ادار همراه است یا خیر:

 • کم کم جاری شدن ادرار
 • مشکل در شروع ادرار
 • تکرر ادرار

و از شما این سوالات در مورد تغییر در ظاهر ادرار نیز در زمان سوزش ادرار پرسیده می شود. که این تغییرات در ادرار به شرح زیر هستند:

رنگ - مقدار - خون در ادرار - چرک در ادرار- کدری

پاسخ دادن به این سوال ها به پزشکتان کمک می کند که علت را پیدا کند به احتمال زیاد باید یک تست ادرار یا هر تست دیگری بدهید تا علت مشخص شود.