نشانه های ضعیف شدن چشم چیست؟ چشم ها یکی از مهم ترین و در عین حال حساس ترین عضو های بدن هستند. با جدی نگرفتن علائم ضعف چشم آسیب های جدی ای به آن وارد میکنید. ما در این مقاله به بررسی نشانه های ضغیف شدن چشم و علت این ضعف پرداخته ایم.

نشانه های ضعیف شدن چشم که هشداری برای سلامت چشم هستند

ضغف چشم - نشانه های ضعیف شدن چشم

تاری دید

ضعیف شدن چشم ها با تاری دید آغاز می شود. تاری دید، یکی از اصلی ترین و مشخص ترین نشانه های ضعیف شدن چشم ها است. هرچه تاری دید بیشتر باشد چشمان فرد نیز ضعیف تر است .

خستگی چشم از نشانه های ضعیف شدن چشم

یکی از علائم ضعیف شدن چشم ها، خستگی چشم است. گاهی شغل افراد یا رشته تحصیلی شان، فرد را وادار می کند که از چشم های خود بیش ازاندازه کار بکشد. به عنوان مثال افرادی مانند خیاط ها، راننده ها و دانشجوها در معرض خستگی چشم قرار دارند. فردی که به خستگی چشم مبتلا است، با تمرکز روی مطالعه و کار، سردرد می گیرد، کلافه می شود و چشم هایش تار می بیند. خستگی چشم را می توان در مراحل اولیه درمان کرد .

بیشتر بخوانید: درمان فوری تب شدید کودک

سردرد از نشانه های ضعیف شدن چشم

ابتلا به سردرد می تواند زنگ خطر ضعیف شدن چشم ها باشد. ضعیف شدن چشم در افرادی که درجاتی از دوربینی و آستیگماتیسم دارند، با سردرد همراه است. معمولاً این افراد، با انجام کارهایی مانند مطالعه، تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر، خیاطی، رانندگی و انجام کارهای هنری به سردرد دچار می شوند. سردردهایی که ناشی از ضعف بینایی باشند، با سردردهای میگرنی و عصبی متفاوت هستند. سردردهای ناشی از ضعیف شدن چشم ها در ناحیه پیشانی به وجود می آیند، پس از انجام کارهای ظریف یا سخت به وجود می آیند، شدید نیستند و با استراحت خوب می شوند .

بروز درد در حین یا بعد از خیره شدن به اجسام و محیط اطراف

اگر پس ازخیره شدن به اجسام و پدیده های پیرامون خود شقیقه هایتان درد گرفت یعنی چشم های شما ضعیف شده است و باید عیوب بینایی خود را با نظر پزشک برطرف کنید .

چشم پزشک خوب - نشانه های ضعیف شدن چشم

مشاهده لکه هایی در جلوی چشم از نشانه های ضعیف شدن چشم

این اتفاق را جدی بگیرد؛ حتی اگر به ندرت لکه هایی در جلوی چشم مشاهده می کنید، ضروری است به چشم پزشک مراجعه کنید تا چشمان شما را معاینه کند .

مشاهده ناگهانی حالتی شبیه به برق گرفتگی یا صاعقه

اگر ناگهان حس کردید که پدیده ای نورانی شبیه برق گرفتگی یا صاعقه را مشاهده کردید، باید فکری به حال چشم های خود کنید. این حالت های گذرا را جدی بگیرید و با چشم پزشک در میان بگذارید .

مشاهده تار مو یا تارعنکبوت به هنگام مشاهده اجسام

یکی دیگر از نشانه های ضعیف شدن چشم، این است که فرد هنگام مشاهده اجسام اطراف خود، حس می کند تار مو یا تارعنکبوت جلوی چشمم ظاهر شده است .

بیشتر بخوانید: ارتباط آویشن با فشار خون

پیدایش حالت مگس پران

در دید شخص مبتلا به حالت مگس پران، سایه های مزاحم و توخالی وجود دارند. شخصی که به مگس پران دچار است، ذرات کوچک غبار مانندی را جلوی چشمانش می بیند که بالا و پایین می روند و با وجود پلک زدن ها همچنان مانند یک سایه کوچک در جلوی چشم ها قرار دارند. پیدایش حالت مگس پران یکی از نشانه های ضعف بینایی است .

حساسیت به نور از دیگر نشانه های ضعیف شدن چشم

در زمان هایی که نور خورشید آن قدرها هم قوی نیست، مجبورید چشمان خود را بپوشانید تا اذیت نشوید . این یعنی به نور حساسیت دارید که حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است که در صورت درمان نشدن منجر به ضعیف شدن چشم شود.

حساسیت چشم به نور - نشانه های ضعیف شدن چشم

دوبینی نشانه های ضعیف شدن چشم

 

دوبینی زمانی اتفاق می افتد که شما اجسام را دوتایی ببینید . این موضوع یکی از نشانه های آسیب به بینایی است که باید هرچه سریع تر تحت درمان قرار بگیرد و همچنین می تواند در یک یا هر دو تا از چشم ها اتفاق بیافتد و قرنیه را تحت تأثیر قرار دهد.

لوچ شدن چشم ها

 

آیا در خواندن چیزی که رو به روی تان قرار می دهید، مشکل دارید ؟ در این صورت احتمال چپ شدن یا لوچ شدن چشم ها وجود دارد که یکی از علائم ضعیف شدن چشم می باشد . علت آن می تواند تغییر شکل دادن کره ی چشم باشد یا این که ساختار قرنیه شما به طور کامل تغییر کرده است.

مشکل با دید در شب از نشانه های ضعیف شدن چشم

 

اگر در نور کم و تاریکی با دیدن اجسام مشکل دارید ، این موضوع یکی از نشانه های ضعیفی چشم می باشد . مخصوصا اگر زیر 30 سال سن داشته باشید که علت آن معمولا به دلیل بیماری هایی مثل دیابت، کمبود زینک و ویتامین آ یا عوارض جانبی جراحی می باشد و از طرفی نور مستقیم خورشید می تواند این وضعیت را تا دو روز بدتر کند.

دیدن هاله های اطراف نور

 

زمانی که چشمان شما نتواند به درستی روی چیزی متمرکز باشد ، ممکن است نور را به صورت پخش شده و یا بلوری ببیند و در نتیجه احساس می کنید که در اطراف نور مورد نظر، هاله ها و بارقه هایی وجود دارد که در عالم واقعیت هیچ کدام از آثار هاله وجود نخواهد داشت و در نتیجه این موضوع می تواند یکی از علائم چشم ضعیف ، آستیگمات یا عوارض جانبی جراحی لیزیک باشد.

مالیدن چشم ها - نشانه های ضعیف شدن چشم

مالیدن چشم از نشانه های ضعیف شدن چشم

مالیدن چشم به دفعات نشان دهنده خستگی چشم می باشد که گاهی اوقات عینک می تواند به ما کمک کند. همچنین به دلیل آلرژی هایی مثل چشمان صورتی، آلرژی فصلی یا چشمان خشک می باشد.

نزدیک نشستن به تلویزیون

یکی از علائم این است که چشمان شما نمی تواند از مکان مناسب تصاویر درون تلویزیون را ببیند و در نتیجه مجبور هستید نزدیک تر بنشیند که البته آسیب به چشم افزایش پیدا می کند.

گم کردن خط هنگام خواندن کتاب

 

این موضوع زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد اما می تواند یکی از علائم ضعیف شدن بافت عضلانی چشم باشد که معمولاً به دلیل آستیگمات است . کودکانی که در حال یادگیری برای خواندن و نوشتن هستند، باید روی کلمات اشاره کنند تا این مهارت را یاد بگیرند اما بزرگسالانی که عادت به گم کردن خط دارند، باید این مشکل را جدی بگیرند و به چشمان خود توجه داشته باشند.

در صورت مشاهده علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر رنگ عنبیه
 • لوچ شدن چشم ها
 • پدیدار شدن لکه قهوه ای در مرکز بینایی
 • سختی در تمرکز حتی برای اجسام نزدیک و یا فاصله دار
 • دوبینی
 • خشک شدن چشم ها
 • احساس خارش و سوزش
 • خارج شدن ترشح و اشک اضافی از چشم
 • چشم درد
 • گل مژه
 • حساسیت به نور
 • ناتوانی در بستن پلک چشم
 • قرمز شدن اطراف چشم
 • از دست دادن ناگهانی بینایی
 • ناتوانی در تشخیص اجسام در اتاق تاریک
 • حساسیت غیرطبیعی به نور
 • موج دار دیدن اجسام
 • از دست دادن بینایی محیطی

استفاده از گوشی در شب - نشانه های ضعیف شدن چشم

دلایل ضعیف شدن چشم ها

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، همیشه از کلاه و عینک آفتابی استاندارد استفاده نمایید. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تخریب شبکیه چشم شده و ریسک آب مروارید را افزایش می دهد. طبق گفته پروفسور Vinay Aakalu خطر سرطان پوست پلک افزایش می یابد. موقع بازی اسکی یا حمام آفتاب اشعه های مضر خورشید نوعی آفتاب سوختگی در غشاء مخاطی قرنیه ایجاد می کنند، که در پی آن فرد دچار درد، تاری دید و آبریزش از چشم خواهد شد .

استفاده بیش از حد از قطره چشم

بعضی از قطره های چشمی قرمزی چشم را برطرف می کنند، اما پس از مدتی چشم دچار تورم می گردد. یعنی پس از گذشت چند ساعت به خوبی عمل نکرده و باعث انقباض رگ های خونی می شود ،در نتیجه قرمزی چشم نیز بیشتر از قبل خواهد شد.

داشتن سردرد

ابتلا به سردرد می تواند زنگ خطری برای ضعیف شدن چشم ها باشد، ضعیف شدن چشم در افرادی که درجاتی از دوربینی و آستیگماتیسم دارند، با سردرد همراه است. معمولاً این افراد، با انجام کارهایی مانند مطالعه، تماشای تلویزیون ، کار با کامپیوتر، خیاطی، رانندگی و انجام کارهای هنری به سردرد دچار می شوند. سردردهایی که ناشی از ضعف بینایی باشند، با سردردهای میگرنی و عصبی متفاوت هستند. سردردهای ناشی از ضعیف شدن چشم ها در ناحیه پیشانی به وجود می آیند، و معمولا پس از انجام کارهای ظریف یا سخت فرد را مبتلا می کنند،این نوع سردرد شدید نیست و با استراحت خوب می شود .

ضربه به ساختمان چشم

اگر ضربه ای به ساختمان چشم آسیب بزند، باعث ضعیف شدن چشم و عیوب بینایی می گردد.

خشکی چشم - نشانه های ضعیف شدن چشم

چشم های خشک

در حدود ۳.۵ میلیون زن و ۱.۵ میلیون مرد در ایالات متحده آمریکا از خشکی معمول تا شدید چشم رنج می برند. قطره های روغنی که دارای مواد نگهدارنده هستند و چندین مرتبه در روز استفاده می شوند، به چشم آسیب می رسانند. هر چند پک های تولید کننده اشک مصنوعی گران ترند، اما میزان مصرف آنها می تواند بیش از ۴ بار در روز باشد و ارزش بیشتری دارند. باید این قطره ها در یخچال نگهداری شوند. خنکی قطره حس خوبی به چشم می بخشد و چشم فرد دچار خارش نمی گردد. این افراد باید از یک دستگاه رطوبت ساز در منزل استفاده کنند .

خیره شدن به مانیتورکامپیوتر

پلک زدن به جریان آب در چشم کمک می کند. اما زمانی که فرد به مانیتور کامپیوتر خیره می شود، کمتر از حد معمول پلک می زند. این در حالی است که هر فردی ۱۲ تا ۱۵ بار در دقیقه پلک می زند. پس با خیره شدن به مانیتور تعداد دفعات پلک زدن کاهش می یابد. در این صورت آب چشم تبخیر شده، چشم آلوده و دچار سوزش و آبریزش می شود. خواندن طولانی مدت متن با فونت ریز یا مرور مطلبی در موبایل باعث آسیب رسیدن به چشم شده و  یا به نزدیک بینی دچار خواهد شد .

بی توجهی و عدم رسیدگی به لنز

برای تمیز نمودن لنز باید از محلول شستشوی لنز استفاده شود. هرگز لنز را با آب نشویید. موقع استحمام یا در استخر و دریا لنزها را از چشم خارج نمایید. اکثر چشم پزشکان لنز های یکبار مصرف را توصیه می کنند، برای اینکه چشم اکسیژن کافی دریافت کند موقع خواب آنها را از چشم در آورید. برای خرید لنز، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. در غیر این صورت لنز مناسب نخواهد بود و ریسک عفونت چشم افزایش می یابد و در زمان خارج ساختن لنز، قرنیه خراش برداشته و دچار نوعی باکتری می گردد .

به کار بردن طولانی مدت لنز

استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی به معنی جذب کثیفی، گرد و خاک، مخاط، پروتئین و مواد معدنی به کار رفته شده در آن توسط چشم است که علاوه بر آلوده کردن چشم ها به آنها لطمه می زند و موجب خشک شدن نیز می شود .

یک راه آسان برای اینکه متوجه شوید آیا لنزهایتان مشکل دارند یا نه این است که آنها را روی شیشه عینکتان قرار دهید.

اگر دیدتان با عینک روشن تر شد، به احتمال زیاد لنزتان کثیف و آلوده است. حتی اگر بدانید که لنزها آلودگی ندارند باز هم حداقل یک بار در روز باید آنها را تمیز کنید و یا طبق دستورالعمل روی باکس لنزها، آن را جایگزین کنید. اغلب لنزهایی که امروزه در بازار وجود دارند قابلیت جایگزینی روزانه، دو هفته یک بار یا ماهانه دارند. لنزهایی که قابلیت جایگزینی روزانه دارند امن ترین لنزها هستند .

معاینه چشم - نشانه های ضعیف شدن چشم

استفاده از لوازم آرایشی تاریخ گذشته یا خوابیدن با آرایش

از لوازم آرایش چشم که مدت ۳ ماه از خرید آنها  می گذرد استفاده نکنید، موقع خواب هم آرایش چشم را پاک کنید .

چشم و قرنیه را می خارانید

قرنیه لایه نازک و شفافی است که در بخش جلویی کره چشم قرار دارد. خراش قرنیه ممکن است علائمی مانند تاری دید، قرمزی، یا احساس وجود شن و ماسه در چشم را ایجاد کند. اگر حس می کنید  دچار خراش قرنیه شده اید باید به چشم پزشک مراجعه کنید. گاهی استفاده از لنز تماسی نیز می تواند به خراش قرنیه منجر شود. خراش جزئی معمولا با گذشت چند روز بهبود پیدا می کند و ممکن است پزشک برایتان قطره آنتی بیوتیک یا قطره استروئیدی تجویز نماید تا دچار عفونت و التهاب نشوید. اگر از لنز استفاده می کنید، بهتر است تا بهبودی کامل از آن استفاده نکنید .

مصرف آنتی هیستامین، داروهای فشار خون یا ضد افسردگی

مصرف همه این داروها موجب خشکی چشم می شوند. کاهش تولید اشک و یا تغییر در ترکیب اشک که باعث تبخیر بسیار سریع آن می شود موجب خشکی چشم می شود.در این حالت شما احساس می کنید چیزی در چشم تان وجود دارد و یا تاری دید، درد، قرمزی و اشک ریزی زیاد را تجربه کنید .

زنان به لطف تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، قرص های ضدبارداری و درمان جایگزینی هورمونی، بیشتر مستعد ابتلا به خشکی چشم هستند. بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و دیابت نیز خطر خشکی چشم را افزایش می دهند.

از عینک ایمنی استفاده نمی کنید

برخی افراد عینک ایمنی را فقط موقع شنا کردن به چشم می زنند. در حالی که طبق توصیه پزشکان، حتی زمان چمن زدن، نجاری یا تعمیر خانه باید عینک ایمنی به چشم زد تا مانع ورود خار و خاشاک به چشم شده و در نتیجه قرنیه خراش بر ندارد .

سیگار کشیدن

به دلایل بسیار نباید سیگار کشید. یکی از دلایل مهم افزایش ریسک آب مروارید و تخریب شبکیه در افرادی است که سیگار می کشند. عاملی که توانایی بدن را برای رساندن مواد غذایی و اکسیژن کافی به بافت ها دچار اختلال می کند، در این میان بافت چشمی هم بی بهره نخواهد ماند .

معاینات چشمی را انجام نمی دهید

حتما به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا هستید. دیابت کنترل نشده می تواند منجر به کوری فرد شود .

علائم ضعیف بودن چشم - نشانه های ضعیف شدن چشم

ابتلا به آب سیاه

به طور کلی افراد مسن در معرض خطر بالاتری برای گلوکوم یا آب سیاه چشم هستند، اما همه افراد، از نوزادان گرفته تا افراد صد ساله، ممکن است به این بیماری دچار شوند. این بیماری زمانی رخ می دهد که تجمع مایعات اضافی در چشم باعث افزایش فشار داخلی چشم شده و به عصب بینایی آسیب بزند .

این عصب که مانند کابل برق شامل سیم های متعدد است، در هنگام آسیب باعث ایجاد نقاط کور متعددی نیز می شود . افراد ۱۸ تا ۶۰ سال باید هردو سال یکیار برای معاینه چشمهای خود به پزشک مراجعه کنند.بعد از ۶۰ سالگی این کار باید به طور سالانه انجام شود.درمانی برایآب سیاه وجود ندارد اما برای پیشگیری ازآن، می توانید با استعمال قطره های دارویی که فشار را کاهش می دهند، آن را کنترل کنید .

چشم پوشی از علائم

تاری دید، درد، کاهش بینایی، قرمزی و سوزش چشم به خودی خود برطرف نمی گردد.در صورت روبه رو شدن با این علائم ، حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید. مثلا اگر فردی شیئی را می بیند ولی کمی بعد تار می بیند، باید بداند که شاید برای شبکیه چشمش مشکلی پیش آمده است. اگر فرد این علائم را نادیده بگیرد شرایط را سخت تر کرده و باید چشم وی جراحی شود.

بیماری های تیروئیدی

در بیماری های تیروئیدی نیز چشم ها دچار ضعف و آستیگماتیسم می شود.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت همواره با خطرات جدی در مورد چشم های شان مواجه هستند، مانند کوری تدریجی و یا آب مروارید. اما بیشترین تهدید، تأثیری است که دیابت روی گردش خون در چشم ها می گذارد و باعث کوری می شود .

ناخنک

ناخنک یکی از بیماری های چشم به شمار می رود. ناخنک کوچک اگر موجب قرمزی و سوزش در چشم ها نشود و از طرفی ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد، به درمان خاصی نیاز ندارد .ناخنک چشم با التهاب  قرمز شده و دچار سوزش می شود؛ در این وضعیت برای بیمار قطره های اشک مصنوعی تجویز می شود که استفاده ی مکرر از آن موجب تسکین این علائم می شود .

قطره چشم - نشانه های ضعیف شدن چشم

در شرایطی که ناخنک التهاب شدید پیدا کند بیمار با نظر چشم پزشک می تواند برای یک دوره درمانی از قطره های استروئیدی یا سایر قطره های ضد التهاب استفاده کند . ناخنک های بزرگ تر با ایجاد آستیگماتیسم موجب تاری دید می شوند

ام اس

برخی از بیماری های اعصاب دارای علایم چشمی هستند که با تاری دید و کاهش قدرت بینایی، بروز می کنند . بیماری ام اس که یک بیماری سیستم عصبی است، بیشترین تاثیر را بر عصب بینایی چشم دارد و منجر به تاری دید می شود .

ام اس بیماری ای است که تمام قسمت های مغز و اعصاب را درگیر می کند. بیشترین تاثیر این بیماری در افراد جوان درگیر کردن عصب بینایی چشم است که کاهش قدرت دید فرد را به دنبال دارد . قدرت بینایی فرد مبتلا به ام اس در عرض چند هفته ممکن است به شدت کاهش یابد .