علت عرق زیاد بدن واقعا چه چیزی می تواند باشد؟ برخی از بیماری ها با تشدید عرق بدن به شما هشدار می دهند. این علائم را بشناسید و هشدار ها را جدی بگیرید تا در مراحل اولیه بیماری آن را درمان کنید.

تعریق شدید یا هیپرهیدروز چیست؟

هیپرهیدروزی (Hyperhidrosis , hi-pur-hi-DROE-sis) تعریق غیرطبیعی و شدیدی است که لزوما مربوط به گرما یا ورزش نباشد. ممکن است شما هم خیلی زیاد عرق می کنید به طوری که لباس‌هایتان خیس می شود یا از دست‌هایتان عرق می چکد. عرق زیاد علاوه بر اختلال در فعالیت‌های روزمره‌ی طبیعی، می‌تواند باعث ایجاد اضطراب در موقعیت های اجتماعی و یا حس خجالت و شرمندگی شود.

عرق شدید صورت - علت عرق زیاد بدن

علائم تعریق شدید

اکثر مردم هنگام ورزش کردن، یا وقتی در محیط گرم هستند، یا وقتی در معرض اضطراب و یا تحت فشار قرار دارند عرق می کنند. برخی از عرق زیر بغل شاکی هستند، برخی از عرق پیشانی و یا تعرق زیاد کف دست.

عرق بیش از حد (تعرق زیاد) که به هیپریدروئید یا بیماری هایپرهیدروزیس شناخته می‌شود، بسیار بیشتر از یک عرق طبیعی است. نوعی از هیپرهیدروز (تعرق شدید) که معمولا بر روی دست‌ها، پاها، زیر بغل یا صورت تاثیر می‌گذارد حداقل یک بار در هفته در طول ساعات بیداری اتفاق می‌افتد. تعریق زیاد معمولا در هر دو طرف بدن اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: هشت علت درد سینه در زنان

چرا عرق می کنیم؟

عرق کردن مکانیسمی است که بدن را خنک می کند. هنگامی که درجه‌ی حرارت بدن شما افزایش می‌یابد، سیستم عصبی غده‌های عرق را به طور خودکار تحریک می‌کند.

عرق کردن (به خصوص در کف دست‌هایتان) وقتی عصبی می‌شوید، کاملا طبیعی است. یا به عبارتی عرق واکنش طبیعی بدن در مقابل گرماست. بیشتر حجم عرق را آب تشکیل می‌دهد و خودش هم بی بو است. چه عواملی باعث می‌شوند عرق کنیم؟

 • گرما
 • تحرک و فعالیت‌های فیزیکی
 • خوردن غذای داغ یا تند
 • عوامل احساسی و عاطفی مانند ترس و استرس
 • عوارض جانبی داروها
 • بیماری و تب
 • تغییرات هورمونی مانند یائسگی، بارداری، بلوغ و…
 • پوشیدن لباس از الیاف مصنوعی
 • داشتن اضافه وزن.

دلایل و علت زیاد عرق کردن چیست؟

در بالا دلایل معمولی برای تعرق و مکانیسم عرق کردن را خوانید. اما چه می‌شود که زیادی عرق می‌کنیم؟ همه عرق می‌کنند اما برخی بیش از حد عرق می‌کنند.

آنقدر زیاد که کلافه می‌شوند. تابستان و زمستان هم ندارد. مدام کف دست‌ها و پاهایشان عرق می‌کند. هوا خنک است اما از سر و صورتشان عرق می‌ریزد و دلیل این تعریق زیاد هم معلوم نیست.

علت عرق زیاد - علت عرق زیاد بدن

تعرق زیاد به دو دسته ی عمده تقسیم می شود:

۱- هیپرهیدروز کانونی اولیه:

شایع ترین نوع تعریق شدید، هیپرهیدروز کانونی اولیه است. در این نوع، اعصابی که مسئول فرستادن سیگنال به غدد عرق هستند بیش از حد فعال می‌شوند، حتی اگر فعالیت بدنی و یا افزایش درجه حرارت آنها را تحریک نکرده باشد.

با استرس یا عصبانیت، مشکل حتی بدتر می‌شود. این نوع تعرق زیاد معمولا روی کف دست و پاها و گاه صورت تاثیر می‌گذارد. هیچ علت پزشکی برای این نوع هیپریدروز وجود ندارد. علت آن ممکن است ارثی باشد.

بیشتر بخوانید: 15 گیاه آپارتمانی سایه دوست و مقاوم به نور کم با نگهداری آسان

۲- هیپرهیدروز ثانویه:

هیپرهیدروز ثانویه زمانی رخ می‌دهد که تعریق شدید ناشی از یک مشکل پزشکی است. این نوع کمتر رایج است که بیشتر باعث تعریق در کل بدن می‌شود. بیماری ها و شرایطی که ممکن است منجر به تعریق شدید می شود عبارتند از:

 • دیابت می تواند علت عرق زیاد بدن

افراد مبتلا به دیابت یا به دلیل اضافه وزن و یا به دلیل بالا بودن گلوکز خون تعرق زیاد را تجربه می کنند. چاقی خود یکی از عوامل مهم زیاد عرق کردن است.

در صورتی که چاق هستید یا دیابت دارید، از هر روش خانگی و یا درمانی برای کمتر شدن تعرق استفاده نکنید. برای درمان عرق زیاد ناشی از دیابت باید مشکل دیابت را کنترل کنید. برای این منظور می توانید از دکتر داخلی و فوق تخصص غدد کمک بگیرید.

 • علت عرق زیاد بدن ممکن است گرگرفتگی یائسگی

یکی از نشانه های رایج زنان در سن یائسگی، گرگرفتگی است. پزشکان بر این باورند که این تغییرات در اثر تغییرات در سطح هورمونی بدن اتفاق می‌افتد.

احساس عطش زیاد، تعرق زیاد به همراه سوزش کف پا و دست مواردی هستند که زن در سن یائسگی تجربه می کند. باید بدانید که این تعرق زیاد ناشی از یائسگی دوره ای است و برطرف می شود. اما اگر گرگرفتگی و عرق زیاد شما را ناراحت می کند، باید آن را با پزشک زنان در میان بگذارید.

 • علت عرق زیاد بدن و مشکلات تیروئید

اختلالات هورمونی نتیجه ی مستقیم بیماری ها و اختلالات غده تیروئید است. اگر عرق شدید می کنید باید به پزشک داخلی مراجعه کنید. بعد از انجام آزمایش هورمونی می توانید با برطرف کردن مشکل تیروئید، مشکل تعرق شدید را نیز حل کنید.

 • حمله‌ی قلبی ممکن است علت عرق زیاد بدن باشد

یکی از نشانه های حمله قلبی می تواند عرق کردن کل بدن باشد. اگر مدتی است که زیاد عرق می کنید و یا به صورت ناگهانی کل بدن شما عرق می کند و یا عرق سرد کردید، اگر دیگر نشانه های حمله قلبی مانند درد قفسه سینه، تپش قلب و یا تیر کشیدن را داشتید؛ لازم است به سرعت به پزشک قلب و عروق مراجعه نمایید.

 • علت عرق زیاد بدن بخاطر عفونت‌ها

عفونت ها باعث ایجاد التهاب و تب در بدن می شوند. التهاب و تب نیز می تواند منجر به عرق کردن زیاد از حد معمول شود. اگر مدتی است تب دارید و همزمان عرق می کنید لازم است با دکتر عفونی مشورت کنید.

علت عرق دست - علت عرق زیاد بدن

 • بعضی از داروها

عرق کردن بیش از حد می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد. به ایت عارضه جانبی دیافورز نیز می گویند. لازم است بدانید که اگر دارویی را مصرف کردید که پس از آن زیادی عرق کردید، بلافاصله با پزشک داخلی مشورت کنید. در این مواقع ممکن است دکتر داخلی دستور قطع مصرف دارو دهد.

 • ترک اعتیاد از علت عرق زیاد بدن

مصرف موارد و ترک اعتیاد نیز می‌تواند منجر به تعریق شدید شود. از نشانه های خماری برای موارد مخدر نیز عرق کردن زیاد یه خصوص عرق سرد است. اگر در پروسه ترک اعتیاد هستید و عرق زیاد شرایط را برای شما سخت می کند لازم است با دکتر فوق تخصص غدد مشورت کنید.

 • علت عرق کردن زیاد بدن و غذاهای تند

غذاهای تند و ادویه دار، گیرنده های عصبی را تحریک می کنند و بدن فکر می کند که گرم است و عرق می کند.

 • علت عرق کردن زیاد بدن و قهوه

در صبح نوشیدن یک فنجان قهوه، می تواند شما را بیدار کند و باعث عرق کردن بدن گردد. قهوه باعث افزایش عرق کردن بدن به دو طریق می شود:

– کافئین قهوه موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی می گردد و این خود باعث فعال شدن غدد عرق می شود.

از دیگر بیماری هایی که باعث تعرق زیاد می شوند این موراد مهم را نیز در نظر بگیرید:

 • قند خون پایین
 • برخی از انواع سرطان
 • اختلالات سیستم عصبی
 • بیماری پارکینسون
 • روماتیسم مفصلی
 • لنفوم
 • نقرس
 • زونا
 • نارسایی تنفسی.

عوارض جانبی تعریق زیاد

 • عفونت: افرادی که غالبا عرق می‌کنند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های پوست هستند.
 • بوی بدن بدن: افزایش تعریق و رطوبت ناشى از آن، باعث تغییر فلور طبیعى پوست و بروز عفونت‌هاى قارچى و باکتریایى و بوى بد بدن مى‌شود
 • اثرات اجتماعی و عاطفی: دست‌های پوشیده از عرق و لباس‌های خیس می‌توانند شرم آور باشند. چنین شرایطی شما ممکن است بر ادامه اهداف کاری و آموزشی تاثیر بگذارد.

کلافگی - علت عرق زیاد بدن

درمان عرق زیاد

اگر یک مشکل پزشکی زمینه‌ای باعث مشکلات شده است، ابتدا آن مشکل ر ا باید درمان کرد. اگر علت مشخصی پیدا نکردید، روی کنترل تعریق شدید تمرکز کنید. گاهی اوقات نیاز به درمان‌های ترکیبی است. حتی اگر عرق کردن شما پس از درمان بهبود یابد، ممکن است دوباره تکرار شود.

اگر واقعا زیاد عرق می‌کنید، ممکن است علت عرق زیاد شما بیماری هایپرهیدروزیس باشد. در اینجا چند روش درمان پزشکی تعریق شدید را توضیح می‌دهیم. البته قطعا لازم است پیش از مصرف هر گونه دارو یا استفاده از هر نوع درمان پزشکی، ابتدا با پزشک غدد مشورت کنید.

دارو درمانی: 

داروهایی که در درمان تعریق شدید استفاده می‌شود شامل: داروها یا پماد ضد عرق، داروهای مسدود کننده عصب، داروهای ضد افسردگی، تزریق سم بوتولیسم (بوتاکس)، داروهای ضد تعریق، لیزر درمانی و غیره.

اگر داروهای ضد عرق به شما کمک نکنند، ممکن است لازم باشد از دیگر داروها و درمان‌ها استفاده کنید. در موارد شدید، پزشک ممکن است برای حذف غده عرق یا قطع اعصاب مسئول تولید بیش از حد عرق عمل جراحی انجام دهد.

در ادامه به برخی شیوه های درمان دارویی برای کنترل و درمان عرق زیاد می پردازیم:

۱: یونتوفورزیس

دستگاه یونتوفورزیس یک دستگاه خانگی الکتریکی بوده که با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف باعث می‌شود موقتا غدد ترشح عرق از کار بیفتند.

در این روش درمانی، شما دست‌ها، پاها یا هردوی آن‎‌ها را در یک سینی کم عمق آب قرار می‌دهید و جریان الکتریکی کمی نیز از این آب می‌گذرد.

شما باید این روش درمانی را حداقل چند بار در هفته انجام دهید، اما پس از چند بار انجام دادن آن ممکن است تعریق شما متوقف شود. بعضی از افراد برای ثابت نگه داشتن نتیجه درمان، تنها نیاز به چند بار تکرار آن در ماه خواهند داشت.

با اینکه این روش درمانی، روشی امن است، اما به دلیل اینکه از جریان الکتریکی در آن استفاده می‌شود، برای زنان باردار، افرادی که از دستگاه ضربان ساز قلب (Pacemaker) استفاده می‌کنند، یا ایمپلنت فلزی در بدن خود دارند و افراد دارای ناراحتی قلبی و افراد مبتلا به صرع توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی استفاده از این درمان شامل موارد زیر است:

 • خشکی پوست
 • حساسیت پوستی
 • احساس ناخوشایند در طول درمان

۲: بوتاکس

یکی دیگر از روش‌هایی که برای درمان تعریق شدید استفاده می‌شود، تزریق سم بوتولینوم است که با نام بوتاکس (Botox) نیز شناخته می‌شود؛ روشی که برای از بین بردن چین و چروک‌های پوست نیز از آن استفاده می‌گردد.

بوتاکس، روشی تایید شده برای درمان تعریق شدید زیر بغل است که بعضی پزشکان در ناحیه کف دست و پا نیز از آن استفاده می‌کنند. بوتاکس از طریق جلوگیری از ترشح ماده شیمیایی که موجب تحریک غدد تعریق می‌شود، از عرق کردن جلوگیری می‌کند.

ممکن است برای درمان کامل نیاز به چند مرحله بوتاکس داشته باشید، اما اثر آن می‌تواند تا حدود یک‌سال در بدن شما باقی بماند. بوتاکس عوارض جانبی هم دارد که مهم‌ترین آن‌ها تضعیف عضلات است. همچنین ممکن است در حین درمان حس درد به شما دست دهد.

رفع بوی عرق - علت عرق زیاد بدن

3: استفاده از داروهای آنتی کولینرژیک (Anticholinergic)

در صورت استفاده از ضد تعریق‌ها و انجام روش‌های درمانی چون یونتوفورزیس و بوتاکس و جواب نگرفتن از آن‌ها، ممکن است پزشک غدد برای شما استفاده از داروهایی از جمله داروهای آنتی کولینرژیک را تجویز کند.

داروهای خوراکی آنتی کولینرژیک از فعال شدن غدد تعریق جلوگیری می‌کنند، اما برای هرکسی توصیه نمی‌شود زیرا دارای عوارض جانبی از جمله تاری دید، تپش قلب، خشکی چشم، خشکی دهان و سختی ادرار است.

4: سیستم میرادرای (MiraDry System)

در این روش که در مطب دکتر انجام می‌گردد، از انرژی حرارتی برای از بین بردن غدد عرق زیربغل استفاده می‌شود. هنگامی که غدد تعریق از بین بروند، دیگر رشد و احیایی نخواهند داشت.

۵:استفاده از لیزر برای درمان تعریق زیاد

گرچه از لیزر به‌عنوان یکی از راه‌های درمان تعریق زیاد یاد می‌شود، اما هنوز این شیوه توسط پزشکان به‌طور کامل تائید نشده است. به همین دلیل ممکن است کمی شک‌برانگیز باشد که اصلاً استفاده از لیزر می‌تواند در جلوگیری از تعریق زیاد بدن مؤثر باشد یا خیر.

البته این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که هزینه‌های انجام این کار بسیار بالا است. برای آشنایی بهتر با لیزردرمانی برای درمان عرق کردن می توانید از دکتر پوست نیز مشورت بگیرید.

۶:قرص ضد عرق

ازجمله داروهای خوراکی می‌توان به قرص پروپانتلین برای تعریق، دیتروپان، قرص روبینول، اکسی بوتینین و کاجنتین اشاره کرد. مصرف این داروی گیاهی ضد عرق می‌تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد.

مصرف خود سرانه این داروها می‌تواند عوارض جبران ‌ناپذیری برای شما در پی داشته باشد. بنابراین برای درمان عرق کردن زیاد بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا علل آن مشخص‌شده و درمان مناسب با آن تجویز شود.

از عوارض قرص ضد عرق پروپانتلین می‌توان به سرگیجه اشاره کرد، که مانع از فعالیت‌ های روزمره می‌شود. عوارض قرص ضد عرق اکسی بوتینین می‌تواند خشکی دهان و پوست، تاری دید، تهوع، ناراحتی شکم، برافروختگی صورت مخصوصاً در کودکان، مشکل در دفع ادرار، سردرد، گیجی، اسهال، آریتمی و تشنج اشاره کرد.

در مورد عوارض قرص ضد عرق روبینول نیز می‌توان خشکی دهان،گیجی و مشکلات دفع ادرار را نام برد. البته لازم به ذکر است که تمامی این موارد برای همه افراد بروز نمی‌دهد.

۷: جراحی

ممکن است تاکنون تبلیغات جراحی پلاستیک برای درمان تعریق بیش از حد را دیده باشید. نکته مهم اینجاست که انجام عمل جراحی برای درمان هایپرهیدروز، تنها برای افرادی توصیه می‌شود که از سایر روش‌های درمان جواب نگرفته‌اند.

در طول این عمل جراحی، جراح ممکن است غدد تعریق شما را بریده، تراشیده یا مکش کند. یکی دیگر از روش‌های جراحی، جراحی سمپاتکتومی توراسیک (ETS) است که در آن، جراح عصب‌های ناحیه زیر بغل بیمار، که در حالت عادی غدد تعریق را تحریک و فعال می‌کنند، را بریده و قطع می‌کند.

این روش تاثیر بسیار خوبی در درمان هایپرهیدروز خواهد گذاشت، اما به عنوان روش نهایی برای افرادی که از سایر روش‌ها جواب نگرفته‌اند در نظر گرفته می‌شود.

عرق سرد - علت عرق زیاد بدن

روش ETS حالت بازگشت نداشته و زخم‌های آن روی بدن بیمار باقی خواهد ماند. یکی از عوارض جانبی این جراحی که تقریبا تمامی افراد پس از عمل با آن مواجه خواهند شد، تعریق جبرانی بدن است؛ یعنی در یک ناحیه از بدن تعریق متوقف می‌شود، بدن شما برای جبران آن در نواحی دیگری (مانند صورت یا سینه) شروع به تعریق می‌کند.

تغییر شیوه‌ی زندگی و درمان های خانگی تعریق زیاد

۱: از اسپری ضد عرق استفاده کنید.

برای کاهش عرق از دئودورانت استفاده نکنید. دئودورانت‌ها تنها از از بوی عرق جلوگیری می‌کنند نه ریزش عرق. به جای آن از ضد عرق ها استفاده کنید.

برای تشخیص دئودورانت از آنتی پرسپیرانت یا همان ضد تعریق روی بسته محصول را نگاه کنید. توجه داشته باشید که به جای استفاده از ضد تعریق هنگام صبح؛ شب‌ها هنگام خواب از آن استفاده کنید زیرا این کار بدن شما را خشک‌تر نگه می‌دارد.

پیشنهاد می‌شود که از ضد تعریق ها در شب قبل از خواب استفاده کنید. این کار نتیجه بهتری به همراه دارد. برای اینکه از ضد تعریق نتیجه بهتری بگیرید بهتر است که آن را طوری در ناحیه مورد نظر بمالید که لایه‌ای از ماده ضد تعریق تشکیل شود.

بعد از مالیدن بهتر است که به آرامی پوستتان را ماساژ دهید. بهتر است که قبل از استفاده، ناحیه مورد نظر را خشک کنید. استفاده روی سطوح مرطوب می‌تواند حس ناخوشایندی ایجاد کند.

۲: اس‌تفاده از پد عرق گیر

پوست برخی افراد نسبت به ضد تعریق‌ها حساسیت دارد. بنابراین پد عرق گیر انتخاب خوبی برای کاهش عرق زیر بغل است.

۳: از محصولات حاوی تانیک اسید استفاده کنید

محصولات مراقبت از پوست حاوی تانیک اسید می‌توانند در کاهش عرق تاثیر داشته باشند. می‌توانید این محصولات را از داروخانه‌ها تهیه کنید. چای هم حاوی تانیک اسید است.

پارچه‌ای را در چای دم کرده غلیظ خیسانده و در محل مورد نظر قرار دهید. البته می‌توانید چای را مستقیما استعمال کنید. خوبی تانیک اسید این است که برعکس ضد تعریق‌های قوی حساسیت کمتری ایجاد می‌کنند. پس اگر حساسیت دارید از محصولات حاوی تانیک اسید استفاده کنید.

۴: استفاده از پودرهای جاذب

پودر های جاذب مانند پودر بچه کارکرد خوبی در موراد تعریق کف دست دارند.این پودر را صبح یا شب قبل از خواب به دستتان بمالید تا بتوانید راحتتر بخوابید.

باقی موارد درمان های خانگی تعریق زیاد:

 • روزانه دوش بگیرید.
 • کفش‌ها و جوراب‌های ساخته شده از مواد طبیعی را استفاده کنید.
 • جوراب‌های خود را با فاصله زمانی کم عوض کنید.
 • لباس و نوع پوششتان را با توجه به فعالیت خود انتخاب کنید.
 • از تکنیک‌های آرامش بخش استفاده کنید.
 • غذاهای تند نخورید.
 • درمان گیاهی معضل تعریق زیاد بدن.

علت عرق زیاد بدن در دوران بارداری چیست؟

بارداری مانند یائسگی و بلوغ، می تواند بر روند هورمونی بدن تاثیر بگذارد. در دوران بارداری ترشح هورمونی و سوخت‌وساز بدن افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل ریزش عرق در این مواقع بیشتر است. هم چنین بارداری با تغییر شدید در حالات روحی همراه است. بدن برخی زنان حتی بعد از بارداری نیز به عرق کردن زیاد ادامه می‌دهد.

در این زنان بدن تلاش می‌کند سطح هورمونی بدن را به حالت تعادل رسانده و آب اضافی را از دست بدهد. اگر در دوران بارداری هستید و تعرق زیاد کل بدن و یا نواحی خاصی شما را کلافه کرده است، پیش از درمان با روش های خانگی یا داروهای بدون نسخه، حتما با پزشک فوق تخصص غدد مشورت کنید.

بوی بد عرق - علت عرق زیاد بدن

چرا در نوجوانی و بلوغ، زیاد از حد عرق می کنیم؟

همانطور که گفته شد، بلوغ پسر و بلوغ دختر دورانی است که مهمترین و بزرگترین تغییرات هورمونی را شاهد هستیم. بدن انسان در سن بلوغ دچار تغییرات اساسی می‌شود.

بمی صدا، روییدن موها، رشد سینه ها، رشد قد و البته تغییر در سطح هورمون‌های بدن. از سمتی نیز این تغییرات باعث افزایش سطح استرس شده و باعث می‌شود مکانیزم دفاعی عرق ریختن فعال شود.

چه داروهایی باعث تعرق زیاد می شوند؟

همانطور که در علل تعرق زیاد هم عنوان شد، عوارض جانبی برخی از داروها می تواند به صورت عرق کردن زیاد از حد نمایان شود. اما داروهای زیر بیشتر از سایر داروها باعث تولید عرق می شوند:

 • داروهای آلزایمر
 • داروی ضد افسردگی
 • ضد دیابت؛ شامل انسولین و سولفونیل اوره
 • پیلوکارپین (برای درمان گلوکوم).

عرق کردن دست نشانه چیست و چه درمانی دارد؟

عرق کردن کف دست و پا، مشکلی است که در بسیاری از افراد دیه می شود. برخی علت را مشکلات هورمون و غددی می دانند و برخی دیگر عقیده به توارثی بودن این مشکل دارند.

تعریق کف دست بیشتر زمینه ارثی و ژنتیک دارد و همیشه نارسایی تیروئید، علت بروز آن نیست. درصد بسیار کمی از افرادی که دچار تعریق شدید کف دست می شوند دچار اختلالات غده تیروئید هستند

 

برای درمان عرق کردن زیاد کف دست، شما اول باید استرس خود را درمان کنید. موارد خفیف بیماری تعریق کف دست با داروهای موضعی و خوراکی قابل کنترل است.

بوتاکس نیز از مواردی است که برای درمان عرق کف دست استفاده می شود. اما موارد شدید به درمان های دارویی پاسخ نمی دهد و باید جراحی شود. جلوگیری از اضطراب تا حد زیادی در کاهش تعریق موثر است، شستن دستها و دوش گرفتن های مکرر در درمان موقتی این بیماری موثر است.

عرق زیاد سر و صورت نشانه چیست و چه دلایلی دارد؟

مطالعات نشان می دهد که ۵۰-۳۰ درصد افرادی که این نوع عرق کردن را تجربه می‌کنند، سابقه خانوادگی آن را دارند. تعریق زیاد سر و صورت، ممکن است به خاطر بیماری معروفی به نام هایپر هیدروز جمجمه‌ای باشد.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، هایپر هیدروز به معنی تعریق بیش از حد برای حفظ دمای طبیعی بدن است.در حالی که هایپر هیدروز در هر قسمت از بدن ممکن است رخ دهد، اما از آنجایی که تعداد زیادی غدد عرق در صورت و پوست سر وجود دارد. بنابراین اگر مستعد تعریق بیش از حد باشید، ممکن است تعریق زیاد سر و صورت بیش‌تر شما را اذیت کند.

شدت این بیماری می‌تواند کم و یا زیاد باشد. تعریق بیش از حد سر و صورت می‌تواند احساس بدی به شخص بدهد یا شما را در مکان‌های عمومی و در اجتماعات دچار ناراحتی کند. برای درمان سریع تر عرق زیاد سر و گردن به دکتر غدد مراجعه کنید.

آیا عفونت سینوس ها میتواند علت عرق پیشانی باشد؟

این موضوع یکی از احتمالات شایعی است که افرادی که در ناحیه پیشانی خود دچار تعریق زیاد می‌شوند آن را بسیار محتمل می‌دانند. در واقع باید گفت علت عرق پیشانی در مردان یا زنان عفونت سینوس‌ها نیست.

اینتعریق زیاد در ناحیه پیشانی و خیس و سرد شدن دائمی این ناحیه است که می‌تواند باعث بروز عفونت در سینوس‌ها شود. بنابراین بهتر است اگر در ناحیه پیشانی خود دچار تعریق زیاد هستید، کمتر در معرض باد سرد قرار بگیرید. دلیل عرق کردن صورت، سر و پیشانی هرچه که باشد این معضل بسیار آزاردهنده است.

اگر از آن رنج می‌برید بهتر است بدانید که برای رفع آن درمان‌های مختلفی وجود دارد. البته ابتدا باید بدانید که در شما علت تعریق زیاد صورت چیست؟ سپس بهترین راهکار را به کمک یک پزشک معالج بیابید.

عرق سرد نشانه چیست؟

عرق سرد زمانی است که شما شروع به عرق کردن می‌کنید، اما احساس سرما دارید. علت‌های مختلفی می‌تواند سبب عرق سرد شوند، اما به طور کلی، علت عرق سرد را می‌توان به عفونت، تب یا یک بیماری مربوط دانست، مثلاً یک حمله قلبی یا پایین بودن قند خون.

عرق سرد حتی می‌تواند علامت تغییرات هورمونی باشد، مثلاً در گُرگرفتگی‌های طی یائسگی یا تنظیم سطح هورمون‌ها بعد از بارداری. احساس استرس یا اضطراب نیز می‌تواند منجر به عرق سرد شود. سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا، سنکوپ، دریازدگی و ماشین گرفتگی نیز از دیگر عوامل ایجاد عرق سرد هستند.

اگر به طور مداوم دچار عرق سرد می شوید بهتر است با دکتر داخلی مشورت کنید.

عرق زیر بغل - علت عرق زیاد بدن

علت عرق کردن یک‌ طرف بدن چیست؟

در خصوص علت عرق کردن یک‌طرف بدن باز هم به بیماری هایپرهیدروزیس بر می‌خوریم. یعنی گروهی از افراد که پزشک معالج علت عرق زیاد آن‌ها را به ابتلایشان به بیماری هایپرهیدروزیس مرتبط می‌داند، تنها یک طرف بدنشان به شدت عرق می‌کند.

البته این معضل علت‌های دیگری نیز دارد. به طور مثال آسیب‌های عصبی، ابتلا به تب یونجه، استفاده از برخی داروها، آسیب‌های پوستی، کم آبی شدید بدن، مصرف الکل و عوامل ژنتیکی می‌تواند علت عرق کردن یک طرف بدن باشد.

به‌هرحال عرق کردن یک‌طرف بدن در واقع اخطاری از سوی بدن مبنی بر اختلال در عملکرد برخی از اندام‌هاست. مثلاً آسیب رسیدن به سیستم عصبی یا اعصاب مغزی می‌تواند سیگنال‌های بین مغز، سیستم عصبی و غدد تعریق را با اختلال مواجه کند.

این مشکل در پاره‌ای از اوقات خودش را با تعریق یک طرف بدن نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که تعریق یک طرف بدن به همراه خارش، سوزش یا قرمزی در سطح پوست می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به بیماری آسم یا حساسیت باشد.

علت سردرد و تعریق زیاد چیست؟

پزشکان اصلی‌ترین دلیل بروز دو عارضه سردرد و تعریق به صورت هم زمان را ناشی از کم خونی بدن می‌دانند. خانم‌ها بیشتر از آقایان در معرض کم خونی‌های شدید قرار می‌گیرند.

همچنین بدنشان اغلب این عارضه را با سردرد همراه با عرق کردن نشان می‌دهد. بنابراین بهتر است در صورت تکرار این نشانه هرچه سریع‌تر موضوع با یک پزشک در میان گذاشته شود.

البته از دیگر عوارض کم‌خونی می‌توان به خستگی زودرس، ضعف، ناتوانی جسمی و ذهنی، سرگیجه، بی‌تفاوتی و بی‌اشتهایی اشاره کرد.

چه مواقعی برای درمان عرق کردن زیاد (تعریق بیش از حد) به پزشک مراجعه کنیم؟

 • تعریق شبانه

عرق کردن زیاد در شب  طوری که صبح که از خواب بر میخیزید ملحفته تان خیس شده باشد

 • تعریق عمومی

در صورتی که نه تنها صورت ، دست ، پاها  بلکه تمامی بدن شما عرق می کند

 • تعریق نامتقارن

در صورتی که فقط یک طرف بدنتان مانند یکی از زیر بغل هایتان عرق می کند

 • تغییرات ناگهانی و عرق کردن زیاد

در صورتی که عرق کردن شما به طور ناگهانی زیاد شود

 • تغییرات دارویی و عرق کردن زیاد

در صورتی که بعد از عوض کردن دارو دچار عرق کردن زیاد شوید

 • عرق کردن زیاد و سایر علامت ها

عرق کردن زیاد همراه با خستگی ، بی خوابی ، تشنگی زیاد ، افزایش سرفه و ادرار

توصیه‌هایی برای کاهش بوی بد بدن

علاوه بر روش‌های خانگی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، رعایت بهداشت و استحمام روزانه، رفع موهای زائد در نواحی مستعد عرق کردن، پوشیدن لباس‌های پنبه‌ای و خوردن مواد غذایی سالم هم در رفع بوی بد بدن مؤثر هستند. در ادامه به چند روش مفید دیگر برای کم کردن بوی بد بدن اشاره می‌کنیم.

 • از دئودرانت‌های طبیعی و بدون آلومینیوم استفاده کنید.
 • هر روز دوش بگیرید.
 • به زیر بغل و سایر نواحی مستعد عرق کردن سرکه‌ی سیب بمالید.
 • کمتر غذاهای تند بخورید.
 • بدنتان را به‌طور مرتب از طریق مصرف چای سبز و چای شنبلیله سم‌زدایی کنید.