نشریه ایل جورناله چاپ  ایتالیا  درباره تحول در مقابله با کرونا نوشت: تحقیقی که توسط سه دانشمند موسسه  فناوری  ایتالیا،  مدرسه  عالی سانت آنّا و دانشگاه میلان در خصوص گیرنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین ( ACE۲) صورت گرفت، می تواند منجر به تولید داروهای جدیدی شوند که قادرند مانع ورود  ویروس  به سلول های بدن شوند. ۲- هدف این پژوهش ایجاد مانع بر سر راه ابتلا به کووید و نیز انتشار سریع آن در درون سلول های انسانی ست. این پژوهش که در مجله علمی Pharmacological Research انتشار یافت شاهد فعالیت توأم این سه مرکز بوده است.

این دانشمندان موفق شدند اولین گام را برای آنچه ممکن است به یک  دارو  تبدیل شود، بردارند. با استفاده از یک آپتامر دی ان ا که قادر است به شکل خاصی به آمینواسید K۳۵۳ متصل شود و کاری کند که پروتئین اسپایکِ هر نوع ویروس کرونا قادر دستیابی به آن نباشد و این گونه مانع درگیر شدن سلول ها شود.

می توان از این داروی مورد بحث در هر زمان از ابتلا استفاده کرد که قطعاً اگر در ابتدا مصرف شود بهتر است. به طور نظری باید تا  درمان  کامل استفاده شود. دانشمندان توضیح دادند که آپتامر کاری به بودن یا نبودن جهش ها ندارد و بنابراین می تواند برای تمامی انواع سویه ها مورد استفاده قرار گیرد. به عبارتی جهش ها به ورودی سلول ها کاری ندارند و این دارو ممکن است در مورد هر گونه ویروس کرونایی که از پروتئین اسپایک برای ورود به سلول های انسانی استفاده می کند، موثر باشد.

مشکل اصلی برای ادامه این تحقیق هزینه های مربوط به مرحله تولید دارو است که بسیار بالاست. این دانشمندان می توانند فقط به منابع تحقیقاتی موسسه خود دسترسی داشته باشند و امیدوارند شرکت یا تأمین کننده ای پیدا شود که به این رویکرد ایمان داشته باشد

منبع: برنا