موج جدید کرونا دلتا اکثر کشورهای جهان را درگیر کرده است.  هم اکنون ایران موج پنجم کرونا را تجربه می کند. واکسیناسیون کرونا از خرداد ماه در کشور آغاز شده است.


به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، مطالعات متعدد نشان می‌دهد که بروز خطوط و شیار در ناخن‌های دست، که رسانه‌ها آن را "ناخن کووید" نامیده اند، در بسیاری از بهبودیافتگان کرونایی به یک اتفاق رایج تبدیل شده و می‌تواند یک شاخص احتمالی برای کسانی باشد که هرگز آزمایش نشده یا بدون علامت بودند.

البته برخی از کارشناسان می‌گویند این بیماری منحصراً مربوط به کووید ۱۹ نیست و می‌تواند بعد از هرگونه عفونت ویروسی، آسیب یا در نتیجه یک بیماری زمینه‌ای رخ دهد.

محققان مشاهده کردند خطوط روی ناخن که ممکن است شبیه فرورفتگی یا برجستگی در صفحه ناخن باشند، چهار هفته یا بیشتر پس از عفونت کووید ۱۹ در انگشتان دست یا پا ظاهر می‌شوند.

خطوط ناخن زمانی رخ می‌دهند که رشد ناخن به دلیل استرس فیزیکی روی بدن مانند عفونت، سوءتغذیه یا عوارض جانبی داروها مانند داروهای شیمی درمانی ایجاد می‌شود. در حالی که مشخص است آنها به خاطر کووید ۱۹ ایجاد شده اند، اما قطعاً نشانه منحصر به فرد این بیماری نیستند.