• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34095

  قدیمی‌ترین اسکناس شناخته شده در ایران، نامی چینی داشت. به گزارش ایسنا، خبرآنلاین در ادامه نوشت: این اسکناس یک درهمی، منقش به لا اله الا الله و محمد رسول الله، که در زمان فرمانروایی مغول‌ها به سال ۶٩٣ هجری قمری در تبریز به چاپ رسیده، " چاو مبارک" نام داشته است. چینی‌ها اولین کسانی بودند که در اواسط قرن دهم میلادی ابزار مبادله‌ای شبیه به اسکناس ابداع کردند و نام آن را چاو گذاشتند. در اواخر قرن هفتم هجری (اواخر قرن ١٣ میلادی) ، خالی شدن خزانه کیخاتو ایلخان مغول در ایران فکر او و وزیرش صدر جهان را به خود مشغول کرد. عزالدین مظفر از نزدیکان صدر جهان که از وجود پول کاغذی در چین خبر داشت، به کیخاتو پیشنهاد داد که پول کاغذی را در ایران رواج دهد. وی نیز دستور داد که مردم زر و سیم را به" چاوخانه" تحویل دهند و به جای آن پول کاغذی" چاو" بگیرند. این دستور باعث ناراحتی شدید مردم شد که لغو این فرمان را به دنبال داشت و به این ترتیب، انتشار اولین پول کاغذی ایرانی بدون اینکه جریان کامل پیدا کند، متوقف شد.

  به گزارش پارس، خبرآنلاین در ادامه نوشت: این اسکناس یک درهمی، منقش به لا اله الا الله و محمد رسول الله، که در زمان فرمانروایی مغول ها به سال ۶٩٣ هجری قمری در تبریز به چاپ رسیده، " چاو مبارک" نام داشته است.

  چینی ها اولین کسانی بودند که در اواسط قرن دهم میلادی ابزار مبادله ای شبیه به اسکناس ابداع کردند و نام آن را چاو گذاشتند.

  در اواخر قرن هفتم هجری (اواخر قرن ١٣ میلادی) ، خالی شدن خزانه کیخاتو ایلخان مغول در ایران فکر او و وزیرش صدر جهان را به خود مشغول کرد.

  عزالدین مظفر از نزدیکان صدر جهان که از وجود پول کاغذی در چین خبر داشت، به کیخاتو پیشنهاد داد که پول کاغذی را در ایران رواج دهد.

  وی نیز دستور داد که مردم زر و سیم را به" چاوخانه" تحویل دهند و به جای آن پول کاغذی" چاو" بگیرند.

  این دستور باعث ناراحتی شدید مردم شد که لغو این فرمان را به دنبال داشت و به این ترتیب، انتشار اولین پول کاغذی ایرانی بدون اینکه جریان کامل پیدا کند، متوقف شد.

  ایران پول جهان چین چینی اسکناس اولین کاغذی قرن چاو
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها