طرز تهیه قهوه با موکاپات یکی از بهترین روش های دم کردن قهوه در خانه است.برای تهیه قهوه با این روش، تنها کافی است که یک ظرف موکاپات خریداری کرده و در خانه داشته باشید.در ادامه این مطلب از پارس نیوز شما با طرز تهیه قهوه با موکاپات آشنا خواهید شد.

Untitled-1

موکاپات چیست ؟

موکاپات یا در زبان فارسی همان قوری موکا، یکی از انواع ظروف مخصوص برای تهیه قهوه است. درست مثل ظروف دیگر مانند فرنچ پرس یا کِمِکس، موکاپات هم از جمله محبوب‌ترین ظروفی است که در دنیا، از آن برای تهیه و دم‌کردن قهوه استفاده می‌شود. بسیاری از متخصصان بر این باورند که طرز تهیه قهوه با موکاپات، با طرز تهیه قهوه با ماشین اسپرسوساز یکی است؛ اما در این میان، تفاوت‌های بسیاری نیز وجود دارد.

هر موکاپات، از سه بخش اصلی تشکیل شده است. بخش زیرین، محفظه آب است، بخش میانی برای پودر قهوه و بخش بالایی، برای قهوه دم شده‌ای است که بعد از حاضر شدن، به آنجا منتقل می‌شود. برای تهیه قهوه با موکاپات، تنها کافی است که بخش پایینی را پرازآب کنید، محفظه پودر قهوه را نیز پر کنید و موکاپات را روی شعله ملایم بگذارید. زمانی که آب جوش آمد، از محفظه پودر قهوه عبور کرده، بالا می‌رود و داخل محفظه سوم می‌ریزد.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : قهوه فوری بخوریم یا نه ؟

moka-pot-2

تاریخچه موکاپات

قدمت موکاپات بسیار زیاد است. نزدیک به 100 سال است که مردم سرتاسر دنیا، از این دستگاه برای دم‌کردن قهوه صبحگاهی خود استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، باید ادعا کنیم که این ظرف، برای اولین‌بار در سال 1933 میلادی تولید شد و همان سال نیز به فروش رسید. فردی که موکاپات را اختراع کرد، «آلفونسو بیالتی» ایتالیایی بود و از آن سال تا به الان، گفته می‌شود که بیشتر از 300 میلیون موکاپات در سرتاسر دنیا، به فروش رفته است.

جالب است بدانید که ایده ساخت موکاپات، با دیدن یک ماشین لباسشویی به ذهن بیالتی خطور کرد! او با دیدن ماشین لباسشویی خانه‌اش که آب صابون از یک محفظه زیرین وارد محفظه بالایی می‌شد و روی لباس‌های کثیف می‌ریخت، به فکر ساختن موکاپات افتاد. در آن سال‌‌ها، ایتالیا در یک برهه سخت اقتصادی قرار داشت؛ ازآنجایی‌که مواد لازم برای ساخت موکاپات به‌راحتی در ایتالیا پیدا می‌شد، خیلی سریع به محصولی محبوب و ملی بدل شد.

موارد مورد نیاز برای طرز تهیه قهوه با موکاپات :

رعایت تمامی موارد ذکر شده در زیر برای درست کردن قهوه با موکاپات الزامی هستند

 1. حرارت
 2. آب سرد
 3. موکا اکسپرس
 4. پودر قهوه تازه آسیاب شده و تازه برشته شده مناسب تهیه قهوه با موکاپات

mokapot (1)

طرز تهیه قهوه با موکاپات

مرحله اول طرز تهیه قهوه با موکاپات

قهوه ای که به وسیله موکاپات دم می‌شود، قهوه اسپرسو نام دارد. برای تهیه این قهوه شما در ابتدا باید دانه‌های آسیاب شده قهوه را آماده نمایید. سپس سبد قهوه موکاپات را از دانه‌های قهوه آسیاب شده پر کنید. برای صاف شدن سطح سبد قهوه می‌توانید از یک چاقو یا پشت قاشق استفاده نمایید. توجه داشته باشید که در تهیه اسپرسو به این روش نیازی به فشردن دانه‌های قهوه با تمپر یا وسیله ای مشابه آن نخواهید داشت. تنها کافی است که سطح سبد قهوه را به آرامی صاف کنید.

مرحله دوم طرز تهیه قهوه با موکاپات

مخزن آب موکاپات را که در پایین آن قرار دارد، تا زیر سوپاپ فشار از آب ولرم پر کنید. سپس سبد قهوه را روی مخزن آب قرار دهید. در آخر مخزن بالایی موکاپات که مشابه قوری است را با قسمت‌های دیگر چفت کنید. توجه داشته باشید که برای داشتن قهوه اسپرسو با کیفیت بالا بهتر است از آب جوشیده شده یا آب حاصل از دستگاه تصفیه خانگی استفاده نمایید.

مرحله پنجم طرز تهیه قهوه با موکاپات

حال می‌توانید گاز را روشن کرده و موکاپات را روی شعله ملایم اجاق گاز قرار دهید. به تدریج آب داخل مخزن موکاپات به جوش می‌آید. حرارت زیاد باعث زود جوش آمدن آب و لبریز شدن قهوه می‌شود. آب جوش حاصل با فشار از میان دانه‌های قهوه موجود در سبد حرکت می‌کند. در نتیجه دانه‌های قهوه دچار انبساط می‌شوند. همین امر فشار میان دو مخزن را بیشتر می‌کند. میزان این فشار یک تا دو بار است.

مرحله ششم طرز تهیه قهوه با موکاپات

قهوه حاصل، از نازل موجود در محفظه بالایی موکاپات خارج می‌شود. معمولاً این خارج شدن با صدایی همراه است. زمانی که قهوه حاصل کاملاً از نازل خارج شد، شعله گاز را خاموش کنید. قهوه آماده شده را داخل یک فنجان ریخته و سرو نمایید.

moca-pot-shakhes

روش دوم طرز تهیه قهوه با موکاپات

در روش دوم طرز تهیه قهوه با موکاپات باید قبل از بستن قسمت قیفی شکل قهوه ساز روی محفظه پایینی، آب را بجوشانید تا عطر و طعم قهوه کمی متفاوت شود. قهوه ای که با هر یک از دو روش ذکر شده آماده می‌شود، مزه خاص خود را دارد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر دو روش را امتحان کنید و شیوه ای را که باب میلتان است انتخاب کنید.

زمانی که از قبل آب را به جوش می‌آورید، قهوه شما طعم خوشایندتری می‌گیرد، زیرا در شیوه اول ممکن است قهوه شما کمی مزه سوختگی به خود بگیرد. از طرف دیگر قهوه روش دوم داغ تر از قهوه اول خواهد بود، زیرا ممکن است مقداری از آب سرد در محفظه زیرین موکاپات باقی مانده باشد که در نهایت دمای قهوه شما را موقع سرو پایین می‌آورد.

fullsize

قهوه مناسب برای طرز تهیه قهوه با موکاپات

به طور کلی برای تهیه قهوه اسپرسو، دانه‌های برشته شده قهوه که درخشان و خشک هستند، مناسب تر خواهند بود. شما می‌توانید دانه‌های درشت قهوه را خریداری کرده و در منزل قبل از مصرف آسیاب کنید. البته برای صرفه جویی در وقت، خرید قهوه آسیاب شده تیره پیشنهاد می‌شود.

از لحاظ اندازه، بهتر است دانه‌های قهوه کاملاً آسیاب شده باشند. در واقع دانه‌های تیره، درخشان و خشک قهوه که به صورت متوسط رو به ریز آسیاب شده اند، بهترین نوع قهوه برای آماده کردن اسپرسو با موکاپات خواهند بود. قهوه ریز آردی گزینه مناسبی برای دم کردن توسط موکاپات نخواهد بود. چرا که اگر دانه‌های قهوه بیش از حد ریز شده باشند، آب در موکاپات نمی‌تواند به راحتی از میان پودر قهوه حرکت کند. در نتیجه طعم تلخ سوختگی در قهوه حاصل ایجاد خواهد شد.

نکات تهیه اسپرسو با موکاپات:

 • قهوه موکاپات نباید بر روی شعله قل بزند یا بجوشد.
 • اسپرسویی که برای اولین بار در موکاپات خود دم می کنید را حتما دور بریزید.
 • اسپرسو به تغیرات ناگهانی دما بسیار حساس است پس فنجان های تان را قبل از ریختن اسپرسو گرم کنید.
 • محفظه موکاپات را باید تا سطح دریچه پر کنید، البته نباید در این کار زیاده روی کنید.
 • قسمت قیف موکاپات را کاملاً با قهوه پر کنید، اما آن را فشار ندهید و یا از قهوه بیش از حد استفاده نکنید.
 • بخش مهمی از خوش عطر و طعم شدن قهوه شما، در هنر انتخاب نوع مناسب قهوه است. بنابراین حتماً از قهوه تازه و خوش عطر رست شده استفاده کنید.
 • از دیگر نکات مهم برای تهیه یک قهوه موکاپات حرفه ای باید به آسیاب کردن آن اشاره کنیم. بهتر است از دستگاه‌های حرفه ای مخصوص آسیاب کردن قهوه استفاده کنید. این کار به ایجاد یک بافت ریز و مناسب قهوه موکاپات کمک می‌کند.
 • ترفند دیگر برای تهیه موکاپات، شعله گاز است. شعله را همیشه روی متوسط رو به پایین قرار دهید تا مزه قهوه شما رو به تلخی یا سوختگی نرود.
 • زمانی که صدای غر غر موکاپات را شنیدید، مطمئن باشید که تا خوشمزه ترین قطره قهوه را از دستگاه استخراج کرده اید، پس در این زمان قوه ساز را از روی حرارت بردارید.
 • قبل از اینکه قهوه را سرو کنید و درون فنجان بریزید، حتماً آن را با قاشق هم بزنید.
 • قهوه تازه آسیاب شده عطر و طعم بهتری نسبت به قهوه ای دارد که از قبل پودر شده است، بنابراین برای تهیه یک قهوه موکاپات حرفه ای از قهوه ای استفاده کنید که به تازگی آسیاب کرده اید.

kofevarka_geyzernaya_italco_express_na_6_portsiy_240_ml_1559339265_1

آیا قهوه تهیه شده در موکاپات به اندازه قهوه تهیه شده در اسپرسوساز غلیظ است ؟

یک فرض رایج وجود دارد که هرچه طعم نوشیدنی تلخ تر باشد، محتوای کافئین آن هم بیشتر است که البته تصور درستی نیست. زیرا اصلاً برای سنجش میزان کافئین موجود در قهوه، مهم نیست که این نوشیدنی شما چقدر تلخ باشد. محتوای کافئین به میزان برشته شدن دانه‌های قهوه بستگی دارد. در واقع هر چه قهوه برشته تر باشد، میزان کافئین آن کمتر است. زیرا در حین برشته شدن کافئین تجزیه می‌شود.

با این تعاریف مقدار کافئین هر نوع قهوه به نوع این ماده بستگی دارد که البته می‌توان گفت اسپرسو بیشترین میزان کافئین را دارد. موکا به اندازه اسپرسو غلیظ نیست، اما طعم آن به همان اندازه قوی است. به عبارت ساده تر قهوه موکاپات ۲ تا ۳ برابر قهوه معمولی غلیظ است. این در حالی است که قهوه اسپرسو ۵ تا ۸ برابر یک قهوه معمولی غلظت دارد.

91Z5AmhtbFL._SL1500_-1124x800

اگر قهوه در موکاپات تلخ شد چه کنیم ؟

دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث شوند قهوه شما تلخ شود. از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • دم کردن بیش از حد قهوه
 • شست و شوی نامناسب موکاپات
 • آسیاب کردن نادرست قهوه
 • دمای آب نامناسب
 • شعله زیاد حین عملیات دم کردن
 • استفاده از دانه‌های قدیمی قهوه
 • استفاده از نوع قهوه نامناسب
 • عدم رعایت درست نسبت آب به قهوه

بنابراین اگر نمی‌خواهید در طرز تهیه قهوه با موکاپات، قهوه شما تلخ شود، نباید هیچ یک از اشتباهات بالا را انجام دهید.

bialetti-1

طعم و ویژگی های فیزیکی اسپرسو با موکاپات:

 • اسپرسو با موکاپات خیلی رقیق تر از اسپرسو با اسپرسوساز و اسپرسوی کافه ها است.
 • تقریبا بیشتر مواقع، کرما روی قهوه با موکاپات تشکیل نمی شود.
 • نوشیدنی‌ای خیلی تلخ (البته درک سطح تلخی آن بستگی به ذائقه شما دارد)، همراه با چربی قهوه (کمی چرب)، نسبتا رقیق و تیره رنگ (مانند تصویر بالا)، محصول نهایی موکاپات است.
 • ممکن است بعد از تهیه آن خیلی کم به نظر برسد، می توانید حجم آن را تا ۳۵ میلی لیتر (۳۵ گرم) افزایش دهید.

شستشو موکاپات:

پس از یادگیری طرز استفاده از قهوه جوش موکا و تهیه قهوه دلخواه خود نوبت به شستشو موکاپات می رسد. علیرغم ساده به نظر رسیدن این کار، نکاتی وجود دارد که باید به آن ها نیز توجه کنید. نیازی به استفاده از مایع ظرف شویی یا مواد شوینده نیست کافی است پس از هربار دم کردن قهوه، موکاپات را فقط با آب داغ و دستمال بشویید (البته نه همیشه).

در ضمن بهتر است از واژه های تهیه و درست کردن به جای دم کردن اسپرسو استفاده نماییم.

annie-spratt-65077_jthgo0

میزان کافئین قهوه اسپرسو:

احتمالا به این فکر افتاده اید که نوشیدنی اسپرسو بیشترین کافئین را دارد. درست است. البته به شرطها و شروطها! پیشنهاد میکنیم حتما به مطلب کدام قهوه کافئین بیشتری دارد مراجعه کنید.

در این مطلب سعی بر این بود تا طرز تهیه قهوه با موکاپات و همچنین طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز را به ساده ترین و البته کاملترین روش ارائه کنیم تا بتوان بهترین قهوه را با موکاپات داخل خانه یا محل کار تهیه کرد. اگر نکته یا سوالی مد نظرتان هست حتما کامنت کنید تا سایر کاربران نیز از آن استفاده نمایند. دکمه های اشتراک گذاری در پایین مطلب شما را برای این کار کمک می کند.

مجددا متذکر می شویم که بهتر است برای درست کردن قهوه اسپرسو با موکا پیش از هر چیز نحوه استفاده از موکاپات را فرا بگیرید. در ادامه ویدیویی جهت درک بهتر این موضوع(نحوه درست کردن قهوه با موکاپات) برای شما قرار داده شده است که با مشاهده آن تمامی ابهاماتتان در این رابطه برطرف خواهد شد.