طرز تهیه  شیرینی برنجی که یک شیرینی ساده و خوشمزه است و با مواد ساده ای تهیه می شود بسیار آسان است حتی این شیرینی را می توان در خانه و بدون فر تهیه کرد.در این مطلب از پارس نیوز با انواع طرز تهیه شیرینی برنجی اشنا می شوید.

طرز تهیه شیرینی برنجی در فر

مواد لازم شیرینی نان برنجی
آرد برنج ۲۵۰ گرم ( دو لیوان سرخالی )
روغن جامد یا کره ۱۲۵ گرم ( نصف لیوان )
پودر قند ۸۰ گرم (سه چهارم لیوان)
آرد گندم ۲ قاشق غذاخوری
تخم مرغ ۱ عدد
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
گلاب ۲ قاشق غذاخوری
پودر هل ۱ قاشق مرباخوری
تخم خرفه برای تزیین

همچنین در پارس نیوز بخوانید : شیرینی آلمانی خانگی و بهترین روش های درست کردن آن

مراحل طرز تهیه شیرینی برنجی در فر

مرحله اول

برای تهیه شیرینی نان برنجی ابتدا روغن جامد را آب می کنیم و داخل یخچال می گذاریم تا خودش را بگیرد و بعد از داخل یخچال بیرون می آوریم و کنار می گذاریم تا با دمای آشپزخانه سازگار شود و (به این کار روغن صاف می گویند که در قنادی ها نیز هست.

مرحله دوم

اگر از کره استفاده می کنید اول کره را از داخل یخچال بیرون می آوریم و در محیط می گذاریم تا به مرور نرم شود و استفاده کنید.می توانیم از هر دو نیز در شیرین استفاده کنیم.)آب شود و در کاسه ای می ریزیم و پودر قند را نیز می افزاییم.

مرحله سوم

سپس با همزن ۱۰ دقیقه با دور کند می زنیم تا روغن پوک شود و آنوقت تخم مرغ ( زرده را از سفیده جدا می کنیم و سفیده را داخل کاسه ای می ریزیم و ۱ قاشق پودر قند به آن اضافه می کنیم و با همزن برقی با دور تند بقدری می زنیم که سفید شود و فرم بگیرد و بعد به مواد می افزاییم)

مرحله چهارم

سپس به همراه گلاب (اول گلاب را با ۲ قاشق غذاخوری آب مخلوط می کنیم و بعد اضافه می کنیم) و هل (اگر هل را می کوبید و داخل مواد می ریزیم به اندازه نوک قاشق اضافه کنید)به مواد اضافه می کنیم و مجددا هم می زنیم با دور کند به مدت  ۵ دقیقه تا شیرینی منسجم شود و بافت خوبی بگیرد.

مرحله پنجم

۲ قاشق غذاخوری از آرد برنج بر می داریم و به جای آن دو قاشق غذاخوری آرد سفید قنادی به آن اضافه می کنیم و آرد برنج را دو مرتبه الک می کنیم و کم کم به مواد اضافه می کنیم و با لیسک در یک جهت مواد را مخلوط می کنیم و آرد را همین طور اضافه می کنیم تا خمیر به وجود بیاید و منسجم شود.

مرحله ششم

آنوقت خمیر را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و به یک قسمت از آن زعفران دم کرده(شیرینی ساده و زعفرانی) اضافه می کنیم و خوب ورز می دهیم تا کاملا به خورد خمیر برود و داخل کیسه های جدا هر خمیر را قرار می دهیم و در آن ها را گره می زنیم.

مرحله هفتم

سپس داخل یخچال قرار می دهیم تا به مدت ۲۴ ساعت استراحت کنند. پس از گذشت این زمان کیسه های محتوی خمیرها را از داخل یخچال بیرون می آوریم و در محیط قرار می دهیم تا به مدت ۱ ساعت با دمای محیط سازگار شوند.

مرحله هشتم

سینی فر را بیرون می آوریم و فر را روشن می کنیم و روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد می گذاریم تا به مدت ۱۵ دقیقه گرم شود.کف سینی کاغذ روغنی قرار می دهیم و خمیرها را کمی ورز می دهیم و از هر کدام به اندازه تقریبا یک گردو بر می داریم.

مرحله نهم

سپس با دست گوله می کنیم تا شبیه دایره شود و در سینی آن ها را می چینیم و با مهر یا قالب روی آن ها هر طرحی که تمایل داریم ایجاد می کنیم و کمی تخم خرفه روی آن ها می ریزیم و سینی را داخل فر قرار می دهیم تا شیرینی ها به مدت ۱۵ دقیقه بپزند.

مرحله دهم

زمانیکه شیرینی ها آماده شدند سینی را از فر بیرون می آوریم و اجازه می دهیم تا شیرینی ها خنک شوند(چون داغ هستند و زود خورد می شوند)و بعد آرام شیرینی های نان برنجی را در ظرف مورد نظر می چینیم و نوش جان کنید.

طرز تهیه شیرینی برنجی بدون فر

آرد برنج 2 پیمانه
پودر قند 2/3 پیمانه
کره 3/4 پیمانه
زرده تخم مرغ 2 عدد
گلاب 2 قاشق غذاخوری
پودر هل 1/2 قاشق چایخوری
سیاه دانه( تخم خرفه) برای تزیین به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه شیرینی برنجی بدون فر

طرز تهیه شیرینی برنجی با کره در توستر

ابتدا تمام مواد لازم را از یخچال خارج می کنیم تا همدما با محیط شوند. سپس کره نرم شده و پودر قند را با همزن به مدت ۳ دقیقه می زنیم.

مرحله دوم: اضافه کردن زرده تخم مرغ

سپس زرده تخم مرغ را به آنها اضافه می کنیم و با همزن ۱ دقیقه آنها را مخلوط می کنیم.

مرحله سوم: الک کردن آرد

آرد برنج را ۳ بار الک کرده و با پودر هل کم کم به مواد اضافه می کنیم و در آخر نیز گلاب را به آنها اضافه می کنیم و هم می زنیم تا خمیر نرم و یکدست شود.

مرحله چهارم: استراحت دادن خمیر

خمیر را بمدت ۸ ساعت در یخچال قرار می دهیم تا استراحت کند.

مرحله پنجم: شکل دادن خمیر

بعد از این مدت خمیر را از یخچال خارج می کنیم و از آن تکه های یک اندازه و کوچک جدا می کنیم و با دست گلوله می کنم تا کمی گرم شود (اینکار برای بهتر صاف شدن خمیر است) کاغذ روغنی را داخل سینی پهن می کنیم، سپس خمیرها را روی سینی توستر می چینیم و با تخم خرفه تزیین می کنیم.

مرحله ششم: قرار دادن شیرینی ها درون توستر

توستر را از قبل با دمای ۱۵۰ درجه گرم می کنیم سپس سینی را درون آن قرار می دهیم تا شیرینی ها بمدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بپزد. ( می توانید یکی دوتا از شیرینی ها را جدا بپزید تا زمان دستتان بیاید.)

مرحله هفتم: طرز تهیه شیرینی برنجی بدون فر در تابه

برای اینکار واشر تابه دوطرفه را برداشته و روی حرارت می گذاریم تا گرم شود سپس کاغذ روغنی را کف تابه می اندازیم و شیرینی ها را با فاصله می چینیم و درب تابه را می ببندیم تا بمدت ۳۰ دقیقه بپزند.

مرحله نهایی: سرو شیرینی ها

بعد از پخت شیرینی ها صبر می کنیم تا خنک شوند بعد درون ظرفی مناسب برای سرو می چینیم.

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه شیرینی برنجی خانگی خوشمزه با کره 

  • خمیر نان برنجی را در قالب های طرح دار می توانید قرار دهید و طرح بزنید.
  • طعم شیرینی برنجی با کره بسیار مطبوع خواهد بود وگرنه این شیرینی با روغن جامد نیز می توان تهیه کنید.
  • کاغذ روغنی موجب خواهد شد که شیرینی ها بعد از پخت ته شان تیره نشود.
  • برای پخت نان برنجی با رنگ زعفران، می توانید زعفران غلیظ بیشتری به خمیر شیرینی ها اضافه کنید.
  • ریختن گلاب بیشتر موجب خشک شدن شیرینی ها خواهد شد.
  • خمیر را حتما استراحت بدهید، اگر بعد از استراحت خمیر خشک شده بود قاشق قاشق آب بریزید و اگر شل بود مقداری آرد برنج به آن اضافه کنید.
  • شیرینی برنجی ها را درون ظروف دردار تا یک ماه در یخچال می توانید نگهداری کنید.