شیرینی آلمانی خانگی یا شیرینی مربایی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و ساده بین المللی است که با مواد بسیار متنوعی تهیه می شود.در این مطلب از پارس نیوز ما شما را با چند روش تهیه شیرینی خانگی آلمانی آشنا خواهیم کرد.

روش اول پخت شیرینی آلمانی خانگی

مواد لازم شیرینی آلمانی
کره یا مارگارین 150 گرم
آرد سفید 300 گرم
تخم مرغ 1 عدد
وانیل مایع ½ قاشق چایخوری
پودر شکر 80 گرم
مارمالاد با طعم دلخواه به مقدار کافی
شکلات تخته ای به مقدار کافی

همچنین در پارس نیوز بخوانید : نقل خانگی را به راحتی با این چند روش درست کنید

دستور پخت شیرینی آلمانی خانگی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی آلمانی خوشمزه ابتدا کره هم دمای محیط را داخل کاسه ای قرار می دهیم و پودر شکر را به آن اضافه می کنیم و با دور کند همزن برقی کمی مواد را می زنیم تا به خورد یکدیگر بروند.

مرحله دوم

بعد با دور متوسط به مدت 5 دقیقه می زنیم تا مایع سفید و پوک شود.تخم مرغ را داخل پیاله ای می شکنیم و در صورت سالم بودن به همراه وانیل به ترکیب کره اضافه می کنیم و در حد مخلوط شدن مواد را می زنیم.

مرحله سوم

در این مرحله آرد را حتما کم کم اضافه می کنیم و با لیسک به صورت دورانی مواد را مخلوط می کنیم تا خمیر نرم شود.نیاز نیست خمیر را ورز بدهیم چون به روغن می افتد و خشک می شود.خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم.

مرحله چهارم

سپس یک قسمت را داخل سلفون قرار می دهیم و داخل یخچال قرار می دهیم و کاغذ روغنی روی صفحه کار می گذاریم و قسمت دیگر خمیر را روی آن قرار می دهیم و مجددا کاغذ روغنی روی خمیر قرار می دهیم تا خمیر بین دو کاغذ روغنی باشد.

مرحله پنجم

حالا با وردنه خمیر را به ضخامت 3 میل باز می کنیم. سپس سینی فر را بیرون می آوریم و فر را روشن می کنیم و روی 175 درجه سانتیگراد قرار می دهیم تا 15 دقیقه زودتر گرم شود. با همان کاغذ روغنی خمیر را روی سینی قرار می دهیم.

مرحله ششم

در این مرحله کاغذ روغنی روی خمیر را بر می داریم و با فاصله از هم خمیر را کاتر می زنیم تا زمان پخت شیرینی ها به یکدیگر نچسبند.بعد سینی را داخل فر گرم شده می گذاریم تا به مدت 10 الی 15 دقیقه شیرینی آلمانی ها بپزند.

مرحله هفتم

همین که کف شیرینی ها طلایی شدند یعنی به طور کامل پخته اند. در ادامه سینی را از داخل فر بیرون می آوریم و چند دقیقه صبر می کنیم تا شیرینی ها به طور کامل خنک شده و با دمای محیط یکسان شوند.

مرحله هشتم

مارمالاد را داخل قیف یک بار مصرف می ریزیم، سپس شیرینی را بر می داریم و سمت صاف آن کمی مارمالاد می ریزیم و شیرینی دیگر را روی آن قرار می دهیم تا فیکس شوند و داخل سینی آن ها را می چینیم.

مرحله نهم

در این مرحله شکلات تخته ای را آب می کنیم و روی شیرینی ها را به هر صورت که تمایل دارید با شکلات ذوب شده تزئین کنید و داخل ظرف مورد نظرتان آنها را بچینید و به مدت 1 ماه داخل یخچال می توانید آن ها را نگهداری کنید.

روش دوم طرز تهیه شیرینی آلمانی خانگی

مدت زمان آماده سازی مواد: ۲۰ دقیقه

مدت زمان پخت شیرینی مشهدی: ۱۵ دقیقه

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی مشهدی یا مربایی

 • مربا (هر طعمی که می‌پسندید): ۵۰ گرم
 • کره: ۲۰۰ گرم
 • پودر قند: ۷۰ گرم
 • تخم‌مرغ: ۱ عدد
 • وانیل شکری: ۱/۴ قاشق ‌چای‌‌خوری
 • شیر: ۲ قاشق غذاخوری
 • آرد نول (الک‌ شده): ۳۰۰ گرم
 • شکلات شیری (خرد شده): ۱۵۰ گرم
 • شکلات تلخ (خرد شده): ۱۵۰ گرم
 • نوتلا: ۵۰ گرم
 • گل ‌محمدی (پودر شده): به مقدار لازم
 • مغز پسته (پودر شده): به مقدار لازم
 • شربت قوام آمده

مراحل طرز تهیه شیرینی آلمانی خانگی

شیرینی آلمانی خانگی یکی از انواع شیرینی‌های محبوب با ماندگاری بالا است که در مناسبت‌های مختلف، به ویژه مهمانی‌های عید نوروز پخته و سرو می‌شود. این شیرینی خوشمزه را می‌توانید با انواع مارمالاد و مربا درست کنید.

مرحله اول؛ درست کردن شربت شیرینی مشهدی

برای درست کردن شیرینی آلمانی خانگی یا مشهدی عید بهتر است ابتدا شربت آن را آماده کنید. برای تهیه شربت قوام آمده و غلیظ شیرینی آلمانی عید ابتدا ۶ پیمانه شکر نرم و الک شده را به همراه ۳ لیوان آب، ۱/۸ قاشق چایخوری جوهر لیمو و ۸ دانه هل سبز در یک قابلمه بریزید، روی شعله ملایم گاز قرار دهید و آرام هم بزنید تا شربت قوام پیدا کنید.

وقتی که شربت کمی قوام پیدا کرد ۲ لیوان گلاب به شربت اضافه کنید و کمی دیگر هم بزنید. گلاب نباید زیاد روی حرارت بماند چون عطر و بویش را از دست می‌دهد. بعد از ۲ الی سه دقیقه شربت را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید در دمای اتاق سرد شود.

مرحله دوم؛ گرم کردن فر

برای درست کردن شیرینی آلمانی خانگی فانتزی برای پذیرایی یا عید نوروز ابتدا باید فر را آماده کنید. فر را روی درجه ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. حالا مواد شیرینی مربایی را آماده کنید.

مرحله سوم؛ ترکیب کردن کره و پودر قند

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی آلمانی خانگی باید ۲۰۰ گرم کره که در دمای اتاق نرم شده را به همراه ۷۰ گرم پودر قند با هم در یک ظرف بریزید و هم بزنید. بهتر است این کار را با همزن برقی انجام دهید تا یک مایه لطیف و یکدست به دست بیاورید.

مرحله چهارم؛ ترکیب کردن تخم مرغ و وانیل با سایر مواد

در مرحله چهارم از آموزش شیرینی آلمانی خانگی باید یک عدد تخم مرغ و وانیل شکری را هم به مواد فوق اضافه کنید و کمی دیگر هم بزنید تا تمام مواد با هم مخلوط شوند.

مرحله پنجم؛ اضافه کردن شربت به مواد شیرینی مربایی

در این مرحله از درست کردن شیرینی مشهدی خانگی باید شربت یا همان شهد به دست آمده را به همراه شیر به مایه بالا اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا یکدست شوند.

مرحله ششم؛ اضافه کردن آرد به مواد شیرینی مشهدی

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی مشهدی به سبک قنادی وقتی که تمام مواد با هم یکدست شدند آرد را کم کم به مایه اضافه دهید و همزمان با اضافه کردن مرتب هم بزنید تا آرد گوله نشود.

مرحله هفتم؛ استراحت دادن به خمیر شیرینی مربایی

در این مرحله از پخت شیرینی مشهدی مربایی شما یک خمیر به دست می‌آورید که باید کمی به آن استراحت بدهید. روی ظرف خمیر را خوب با سلفون بپوشانید و خمیر را به مدت ۱ ساعت در یخچال نگهدارید تا خمیر به اصطلاح برسد.

مرحله هشتم؛ چرخ کردن خمیر شیرینی آلمانی

در این مرحله از طرز درست کردن شیرینی آلمانی مربایی نیاز به چرخگوشت دارید چون رد کردن خمیر از چرخ گوشت آن را نرم‌تر می‌کند. پس خمیر شیرینی را چرخ کنید.

مرحله نهم؛ قالب زدن شیرینی آلمانی یا مشهدی

بعد از چرخ کردن خمیر شیرینی در این مرحله از آموزش شیرینی مشهدی خانگی، خمیر را میان دو کاغذ روغنی روی سطح کارتان قرار دهید و با وردنه خمیر را باز کنید. ضخامت خمیر باید بین ۳ الی ۴ میلی‌متر باشد حواس‌تان باشد که خمیر را خیلی نازک نکنید. حالا با قالب‌ شیرینی آلمانی به شکل گل و ستاره و قلب یا هر قالب دیگری که دوست دارید خمیر را قالب بزنید.

مرحله دهم؛ قرار دادن شیرینی مشهدی خانگی در فر

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی آلمانی برای عید قالب‌ها را در سینی فر بچینید (سینی فر را چرب نکنید) و با قالب‌های کوچک‌تر وسط خمیرها را دوباره قالب بزنید تا جا برای ریختن مربا روی شیرینی‌ها باز شود. از آن‌جایی که خمیرهایی که وسط‌‌شان حفره دارد زودتر می‌پزند بهتر است آن‌ها را در یک سینی جداگانه بچینید. تعداد خمیرها باید زوج باشد.

مرحله یازدهم؛ خارج کردن شیرینی آلمانی خانگی از سینی فر

در این مرحله از درست کردن شیرینی مشهدی بازاری باید هر تعداد سینی فر که دارید را به مدت ۱۲ الی ۱۵ دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید. وقتی روی شیرینی‌ها طلایی شد، آماده شده‌اند.

هر کدام از سینی‌ها را که زودتر آماده شد از فر در بیاورید و اجازه دهید در دمای اتاق خنک شوند. وقتی که شیرینی‌ها حسابی خنک شدند آن‌ها را با کاردک و به آرامی از سینی فر جدا کنید.

طریقه ریختن شکلات و مربا روی شیرینی آلمانی خانگی

مرحله اول: شکلات را بن ماری کنید

برای درست کردن شکلاتی که می‌خواهید روی شیرینی مشهدی بازاری بریزید تا ظاهر مدرن‌تری به شیرینی بدهید باید شکلات‌ها را به روش بن‌ماری آب کنید. به این ترتیب شیرینی آلمانی کاکائویی خواهید داشت.

برای این کار در یک قابلمه یا کتری آب را جوش بیاورید و شکلات‌ها را در یک ظرف روحی یا ظرفی که در برابر حرارت مقاوم باشد، بریزید. وقتی آب داخل قابلمه جوش آمد ظرف شکلات را بالای بخار آب نگه دارید تا شکلات‌ها با بخار آب شوند.

مطمئن شوید که بخار آب وارد ظرف شکلات نمی‌شود به همین خاطر بهتر است اندازه ظرفی که شکلات‌ها را در آن ریخته‌اید به گونه‌ای باشد که کاملا دهانه قابلمه آب را بپوشاند. شکلات سفید و شکلات تلخ را در ظرف‌های جداگانه آب کنید.

مرحله دوم: مربا را اضافه کنید

حالا به ترتیب یک شیرینی بدون حفره را روی سطح کارتان بگذارید. مربای مورد علاقه‌تان و نوتلا خانگی یا کارخانه‌ای را به ترتیب در قیف بریزید و روی تمام سطح شیرینی‌ها بریزید و سپس با دقت یک شیرینی حفره‌دار را روی لایه مربا یا مارمالاد بگذارید.

می‌توانید نیمی از شیرینی‌ها را با نوتلا و نیمی دیگر را با مربای مورد علاقه خود پر کنید. شکلات شیری و تلخ آب شده را روی شیرینی خشک آلمانی یا مشهدی بریزید و روی شیرینی‌ها را با پودر پسته، پودر نارگیل، گل محمدی، کنجد بو داده یا هر چیز دیگری که دوست دارید تزیین کنید.

شیرینی آلمانی خانگی علیرغم اینکه یک شیرینی خشک است اما باید بافت نرمی داشته باشد. دلیل خشک شدن شیرینی مشهدی یا هر شیرینی دیگری می‌توانید یکی از این سه دلیل باشد: کم بودن روغن، هم زدن بیش از حد مایه شیرینی یا ورز دادن با دست و اضافه کردن بیش از حد مایعاتی مثل آب یا شیر به آن و البته گاهی هم دمای بالای فر.

پخت شیرینی آلمانی خانگی در توستر

برای پخت شیرینی در توستر باید آنرا از ۱۵ دقیقه قبل با حرارت ۱۵۵ درجه سانتیگراد روشن کنیم تا کاملا گرم شود سپس یک کاسه آب جوشدر توستر قرار دهیم و شیرینی ها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در توستر یا فر برقی قرار دهیم تا آماده شوند.

پخت شیرینی آلمانی خانگی بدون فر

برای پخت این شیرینی در تابه دو طرفه ابتدا تابه را روی حرارت قرار می دهیم و شعله پخش کن زیر تابه قرار می دهیم تا کاملا گرم شود سپس دو لایه کاغذ روغنی کف تابه می گذاریم و شیرینی را به مدت ۲۰ دقیقه با حرارت بسیار ملایم در تابه قرار می دهیم تا بپزد.