طرز تهیه کیک انار برای شب یلدا بسیار ساده است و شما میتوانید به راحتی این کیک بی نظیر را برای شب یلدا تهیه کنید.در این مطلب از پارس نیوز ما چند دستور مختلف برای تهیه کیک انار را برای شما آماده کرده ایم.

طرز تهیه کیک انار ساده

مواد لازم کیک انار
آرد ۲ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
روغن مایع ¾ پیمانه
آب انار ۱ پیمانه
تخم مرغ ۴ عدد
بکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری
عصاره وانیل ۳ تا ۴ قطره
شکلات چیپسی ¼ پیمانه
گاناش به مقدار کافی

همچنین در پارس نیوز بخوانید : طرز تهیه کیک آجیلی به روش خانگی و با طعمی بی نظیر

طرز تهیه کیک انار

مرحله اول

برای تهیه کیک انار خوشمزه ابتدا کار یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم، سپس تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل به آن اضافه می کنیم. در ادامه با دور تند همزن برقی به مدت ۷ دقیقه هم می زنیم تا مواد کرم رنگ و حجیم شود.

مرحله دوم

حالا روغن مایع را اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم، سپس آب انار را اضافه می کنیم. در ادامه به مدت ۱ دقیقه به هم زدن ادامه می دهیم تا مواد با هم ترکیب و یکدست شود. حالا آرد و بکینگ پودر را باهم مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله مخلوط آرد را ۲ مرتبه الک می کنیم و مجددا درون الک می ریزیم و طی ۳ مرحله به مایه کیک اضافه می کنیم. در ادامه با لیسک به صورت دورانی و چرخشی در حد ترکیب شدن مواد مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم

حالا فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم، سپس اجازه می دهیم فر کاملا گرم شود. در ادامه شکلات های چیپسی را درون مایه کیک می ریزیم و کمی مخلوط می کنیم، سپس یک قالب مناسب انتخاب می کنیم.

مرحله پنجم

در این مرحله با کره سرد کف قالب را چرب می کنیم و مقداری آرد کف قالب می پاشیم. در ادامه مایه کیک را درون قالب می ریزیم و چند بار قالب را محکم روی سطح کار می کوبیم تا حباب های درون کیک ار بین برود.

مرحله ششم

در این مرحله قالب را در طبقه وسط فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۴۰ دقیقه درون فر بماند تا کیک به طور کامل بپزد. پس از گذشت ۴۰ دقیقه با یک خلال دندان یا سیخ چوبی کیک را تست می کنیم اگر پخته بود آن را از فر خارج می کنیم.

مرحله هفتم

در نهایت اجازه می دهیم کیک به طور کامل خنک شود. در ادامه آن را درون ظرف مورد نظر قرار می دهیم، سپس با گاناش و دانه های انار تزئین می کنیم. این کیک انار را در شب یلدا درست کنید و در کنار خانواده میل کنید. نوش جان.

طرز تهیه کیک انار با سس انار

مواد لازم کیک انار
تخم مرغ ۴ عدد
شکر ۱ پیمانه
آرد ۲ پیمانه
روغن مایع ۱ پیمانه
آب انار ½ پیمانه
بکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری
وانیل ½ قاشق چایخوری
مواد لازم سس کیک
آب انار ½ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
نشاسته ذرت ۳ قاشق غذاخوری
آب ۱ پیمانه

طرز تهیه کیک انار

مرحله اول طرز تهیه کیک انار

برای تهیه کیک انار مجلسی ابتدا یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم، سپس تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل به آن اضافه می کنیم. در ادامه با دور تند همزن برقی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه هم می زنیم تا مخلوط تخم مرغ سفید و کشدار شود.

مرحله دوم طرز تهیه کیک انار

در این مرحله روغن مایع را به همراه آب انار درون مخلوط تخم مرغ می ریزیم، سپس مجددا با دور تند همزن برقی به مدت ۱ دقیقه هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شود. در ادامه یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم.

مرحله سوم

حالا آرد را به همراه بکینگ پودر درون کاسه می ریزیم، سپس مخلوط می کنیم. در ادامه مخلوط آرد را درون الک می ریزیم و ۲ مرتبه الک می کنیم، سپس مجددا مخلوط آرد را درون الک می ریزیم و این بار روی مخلوط تخم مرغ الک می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله مواد را با لیسک به صورت دورانی و چرخشی به آرامی مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب و یکدست شود. در ادامه فر را روی حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم فر به طور کامل گرم شود.

مرحله پنجم

حالا یک قالب مناسب انتخاب می کنیم، سپس درون آن را با مقداری روغن جامد چرب می کنیم و آرد پاشی می کنیم. در ادامه مایه کیک را درون قالب می ریزیم و چند بار محکم روی سطح کار می کوبیم تا هوای اضافی بین مایه کیک خارج شود.

مرحله ششم

در این مرحله قالب کیک را طبقه وسط فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه درون فر بماند تا بپزد. در این حین سس روی کیک را آماده می کنیم. برای این منظور درون یک قابلمه مناسب نشاسته ذرت و شکر را اضافه می کنیم.

مرحله هفتم

حالا نشاسته ذرت و شکر را مخلوط می کنیم و کم کم به آن آب اضافه می کنیم، سپس به صورت مداوم مخلوط می کنیم تا شکر و نشاسته ذرت حل شود. در ادامه آب انار را به آن اضافه می کنیم و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم.

مرحله هشتم

در این مرحله مخلوط نشاسته ذرت را هم می زنیم و اجازه می دهیم به غلظت مورد نیاز برسد. در ادامه وقتی سس غلیظ شد از روی حرارت بر می داریم و اجازه می دهیم کاملا خنک شود. پس از گذشت ۴۵ دقیقه کیک را تست می کنیم.

مرحله نهم

در نهایت وقتی کیک انار کاملا پخته بود آن را از فر خارج می کنیم، سپس اجازه می دهیم کاملا خنک شود. در ادامه کیک را از قالب خارج می کنیم، سپس سس کیک را روی آن می ریزیم. در آخر کیک را در ظرف مورد نظر سرو کنید. نوش جان.

طرز تهیه کیک انار با دانه انار

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
آرد سفید ۱۱۰ گرم
نشاسته ذرت ۲۰ گرم
تخم مرغ (هم دمای محیط) ۳ عدد
روغن مایع ۱/۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار
شکر نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
بیکینگ پودر ۱ قاشق چای‌خوری
پوست پرتقال رنده شده ۱ قاشق غذاخوری
انار دان شده نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
مغز پسته ۱/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار

 

مدت زمان آماده سازی مواد: ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت کیک انار با دانه انار: ۴۰ دقیقه

مراحل طرز تهیه کیک انار

برای درست کردن کیک انار که یک کیک بدون شیر و ماست است می‌توانید از دانه‌های شیرین انار استفاده کنید. ترکیب طعم انار تازه و پوست پرتقال رنده شد در این کیک طعم بی‌نظیری به آن می‌دهد. در ادامه می‌توانید با مراحل درست کردن کیک انار به این روش آشنا شوید.

مرحله اول؛ آماده کردن پوست پرتقال

در اولین مرحله از آموزش تهیه کیک انار باید پوست پرتقال رنده شده را آماده کنید. برای این کار می‌توانید قسمت رنگی روی پوست پرتقال را رنده کنید و برای عطر بخشیدن به کیک استفاده کنید.

مرحله دوم؛ ترکیب کردن تخم مرغ، شکر و وانیل

برای تهیه کیک انار باید تخم مرغ‌های هم دمای محیط را داخل یک کاسه بریزید و همراه با شکر و وانیل خوب هم بزنید. مواد را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه با همزن میکس کنید تا مایه تخم مرغی سفید و کشدار شود.

مرحله سوم؛ اضافه کردن روغن و پوست پرتقال به مایه کیک انار

در این مرحله از آموزش تهیه کیک انار می‌توانید پوست پرتقال رنده شده و روغن مایع را به مایه تخم مرغی اضافه کنید. دوباره مواد را با همزن ترکیب کنید تا یکدست شوند.

مرحله چهارم؛ ترکیب کردن مواد خشک و تر کیک

بعد از میکس کردن مواد تر کیک، باید آرد، نشاسته ذرت و بیکینگ پودر را با هم ترکیب کنید و ۳ بار الک کنید. سپس می‌توانید مواد خشک الک شده را به آرامی به مایه کیک اضافه کنید و مایه کیک را با لیسک هم بزنید تا همه مواد کاملاً با هم ترکیب شوند.

مرحله پنجم؛ آماده کردن مایه کیک انار

بعد از این که ترکیب مواد خشک را به سایر مواد کیک اضافه کردید، می‌توانید دانه‌های انار و مغز پسته خرد شده را نیز به کیک اضافه کنید با لیسک و به صورت دورانی مواد را با لیسک هم بزنید.

مرحله ششم؛ ریختن مایه کیک انار در قالب

در این مرحله از کیک انار خوشمزه و فوق‌العاده خانگی باید فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا برای ۱۰ دقیقه گرم شود. در این فرصت یک قالب مناسب انتخاب کنید و کف آن را با روغن چرب نمایید. سپس مقداری آرد کف قالب بپاشید و مایه کیک را در آن بریزید.

مرحله هفتم؛ پخت کیک انار

در این مرحله باید قالب کیک را برای حدود ۴۰ دقیقه در فر قرار دهید. بعد از این مدت وسط کیک را با چنگال یا خلال دندان تست کنید و مطمئن شوید که کاملاً پخته است و سپس کیک انار خوشمزه را سرو کنید.

طرز تهیه کیک انار بدون فر

برای تهیه کیک انار بدون فر باید یک قابلمه را روی شعله پخش کن قرار دهید. اجازه دهید قابلمه با حرارت ملایم داغ شود. حالا یک قالب فلزی با یک پایه کوتاه داخل قابلمه بگذارید. مایه کیک را در قالب مورد نظرتان بریزید و داخل قابلمه قرار دهید. یک دمکنی روی درب قابلمه بگذارید و اجازه دهید کیک با شعله ملایم برای حدود ۹۰ دقیقه بپزد. در انتها کیک را با سیخ چوبی یا چنگال تست کنید و مطمئن شوید که کاملاً پخته است.

طرز تهیه کیک انار با خامه

آرد ۱ لیوان (شاید مقدار آرد تغییر کند کنترل شده اضافه کنید)
تخم مرغ هم دمای محیط ۵ عدد
شکر ۱ لیوان
وانیل ۱ قاشق چایخوری
روغن مایع ۲ قاشق سوپخوری
نمک ۱ پنس
نشاسته ذرت ۱ فنجان قهوه خوری ترک تقریبا معادل یک چهارم لیوان فرانسوی
پودر کاکائو ۴ قاشق غذاخوری
بکینگ پودر ۲/۵ قاشق چایخوری
آماده سازی: ۳۰ دقیقه
زمان پخت: ۳۰ دقیقه
مجموع زمان پخت: ۶۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه کرم میانی کیک انار

۲ بسته پودر کرموله creme ole توت فرنگی (دوستان برند dr.oetker داره اگه نداشت دسر ایرانی برند فیت و فان fit & fun رو‌ میتونید با طعم توت فرنگی تهیه کنید این دسر سریع درست میشه پودر داخل بسته رو باید با شیر سرد مخلوط کنید و با همزن برقی چند دقیقه بزنید)

۴ لیوان شیر (این مقدار شیر برای کرموله با برند dr.oetker و کرم شانتی هستش برای برند فیت و فان ایرانی باید مقدار شیر را با نوشته پشت بسته تنظیم کنید)

۱ بسته پودر کرم شانتی (پودر خامه) یا جایگزین خامه قنادی فرم گرفته

مواد لایه رویی کیک انار

یک کاسه بزرگ انار دون شده

یک بسته پودر ژله انار و یا توت فرنگی

طرز تهیه کیک انار 

سفیده و زرده تخم مرغ ها را جدا کنید.  زرده ها را همراه با شکر و ‌وانیل چند دقیقه با همزن برقی خوب بزنید.

سفیده را هم جداگانه با یک پنس نمک (نوک ق چ) و همزن برقی خوب بزنید.

سفیده ها را ۶-۷ دقیقه بزنید تا مثل خامه فرم گرفته شود که وقتی ظرف را سرو ته میکنید از ظرف بین نریزد.

نکته : دقت کنید برای اینکه سفیده ها کامل پف کند حتما باید ظرف و پره های همزن خشک باشد و هیچگونه چربی نداشته باشد و از مواد زرده اصلا داخل سفیده بافی نمانده باشد.

داخل ظرف دیگری آرد و ‌نشاسته و بکینک پودر و پودر کاکائو را الک کنید.

مقداری از مواد آردی الک شده را به مواد زرده اضافه کنید و با همزن دستی مخلوط کنید.

در این میان ۲ قاشق روغن مایع و سپس سفیده زده شده  را اضافه کنید.

باقی مانده مواد آردی را هم کم کم اضافه کرده و آرام و در یک جهت و دورانی هم بزنید.

مایه کیک انار آماده شده را داخل قالب کمربندی گرد چرب شده بریزید.

برای راحت درآوردن از قالب، قسمت کف قالب کاغذ روغنی پهن کنید.

قاب را  داخل فر از قبل گرم شده با دمای ۱۷۰-۱۸۰ درجه سانتی گراد حدود ۳۵ تا ۴۰ دقیقه بپزید.

 

نکته : دمای هر فر متفاوت است با خلال دندان از پختنش مطمئن شوید.

وقتی از فر خارج کردید اجازه دهید خنک شود سپس کیک را از وسط نصف کنید و یک قسمت از کیک را کف قالب کمر بندی قرار دهید.

طرز تهیه کرم میانی

پودر کرموله یا فیت و فان را داخل ظرفی بریزید و شیر سرد را به مقدار نوشته شده در پشت پاکت اضافه کنید و با دور تند همزن چند دقیقه بزنید.

طبق دستور نوشت شده در پشت بسته بندی و بعد پودر کرم شانتی را اضافه کنید و به زدن ادامه دهید.

اگر به جای پودر کرم شانتی از خامه قنادی فرم گرفته استفاده میکنید باید خامه قنادی را جداگانه با همزن برقی بزنید تا فرم بگیرد.

سپس دسر فیت و فان فرم گرفته و خامه قنادی فرم گرفته را با هم مخلوط کنید و به مدت کوتاهی با همزن برقی بزنید.

مواد کرمی آماده شده را روی یک لایه کیکی که داخل قالب گذاشتید بریزید و با قاشق سطحش را صاف کنید.

روی مواد کرمی، لایه دوم کیک را قرار دهید و کیک را داخل یخچال بگذارید.

ژله را طبق دستور نوشته شده در پشت پاکت تهیه کنید و کمی هم بزنید تا خنک شود.

سپس انار دون شده را داخلش بریزید و مخلوط ژله و ‌انار را ر‌وی کیک بریزید و کیک را یک شب داخل یخچال استراحت دهید.

سایر نکات طرز تهیه کیک انار

وقتی لایه دوم کیک را قرار میدهید اطراف قالب کمربندی کمی فضای خالی باقی میماند از آنجا که ژله مایع است وقتی ژله را رویش میریزید از اطراف کمی به پایین میرزید (جهت اطلاع) من روز بعدی، بعد از اینکه ژله اطراف قالب خودش را گرفت یک بسته ژله دیگر آماده کردم و روی کیک ریختم و اجازه دادم خودش را بگیرد.

میتوانید به جای مواد کرمی که بالا نوشته شده از خامه طعم دار (خامه توت فرنگی استفاده کنید) مقداری توت فرنگی تازه و یا یخ زده رو پوره کنید و با مقداری شکر روی حرارت بگذارید تا بجوشد و حرارت را کم کنید و اجازه دهید حجمش نصف شود و غلیظ شود (مثلا ۱/۵ لیوان توت فرنگی با یک لیوان شکر) بعد داخل یخچال بگذارید تا کامل خنک شود.

خامه قنادی را بزنید تا فرم بگیرد و سپس پوره توت فرنگی خنک شده را به خامه فرم گرفته اضافه کنید و مخلوط کنید میتوانید کمی رنگ خوراکی ژله ای قرمز یا صورتی هم به این مواد اضافه کنید.

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه کیک انار

  • برای تهیه کیک انار خانگی می‌توانید از مقداری رنگ خوراکی قرمز نیز در مایه کیک استفاده کنید تا کیک انار شما قرمز رنگ شود.
  • در طرز تهیه کیک با سس انار بهتر است از آب انار خانگی استفاده کنید، اما در صورتی که به انار دسترسی ندارید، می‌توانید با استفاده از آبمیوه‌های بازاری نیز این کیک را آماده کنید.
  • اضافه کردن مقداری گلاب به کیک انار طعم بی‌نظیری می‌بخشد. 
  • اگر می‌خواهید از پودر خامه یا پودر کرم شانتی برای روی کیک انار استفاده کنید، باید آن را با شیر یا پودر میوه‌های مختلف مخلوط کنید تا حالت خامه‌ای بگیرد و بعد برای روی کیک استفاده کنید.
  • برای تهیه کیک انار دو نفره می‌توانید مواد کیک را به نصف یا ۱/۳ کاهش دهید.

فوت و فن‌های خوشمزه شدن در طرز تهیه کیک انار

چطور تاپینگ کیک انار را درست کنیم ؟

برای تهیه سس انار مخصوص باید در یک قابلمه نشاسته ذرت را با شکر ترکیب کنید. سپس کم کم به آن آب اضافه کنید و مدام هم بزنید تا شکر و نشاسته در آب حل شوند. حالا نوبت اضافه کردن آب انار است. بعد از اینکه آب انار را اضافه کردید، قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و سس را مدام هم بزنید. هر زمان سس به غلظت مناسب رسید و بافتی شبیه سس پیدا کرد، می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید.

طرز تهیه کیک انار قرمز چگونه است ؟

بهتر است این سوال را اینطور بپرسیم: چکار کنیم کیک انار قرمز شود ؟ برای تهیه کیک انار قرمز خانگی می‌توانید از مقداری رنگ خوراکی قرمز نیز در مایه کیک استفاده کنید تا کیک شما خوش‌رنگ شود.