تمیز کردن وسایل چوبی روش ها و مواد خاصی دارد و نمیتوان با هر مواد پاک کننده ای آن ها را تمیز کرد.در این مطلب از پارس نیوز ما روش ها و موادی را برای تمیز کردن وسایل و مبلمان چوبی به شما معرفی میکنیم.

بسیاری از تجهیزات و وسایل چوبی منزل هرگز از مد نمی‌افتند خصوصا وسایل اتاق خواب. اما اگر می‌خواهید همیشه ظاهری خوب داشته باشند و فضای خانه را شیک کنند، باید با نحوه تمیز کردن وسایل چوبی آشنا باشید. برای اینکه ظاهر تجهیزات چوبی از جمله مبلمان خوب به نظر برسد، باید به صورت مداوم از آن‌ها نگهداری کنید. مراقبت بد و نا آشنایی با طرز تمیز کردن وسایل چوبی مانند تخت خواب می تواند منجر به خشکی زیاد، شکستی، پوسته پوسته شدن و همینطور تاب برداشتن چوب شود.

اما این مسئله می‌تواند برای بسیاری از افراد چالش برانگیز باشد، زیرا در بسیاری از مواقع ممکن است چوب وسایل دچار خش شود و یا رنگ اصلی و لایه رویی خود را از دست بدهد. بنابراین نباید از هر چیزی برای تمیز کردن چوب از کثیفی، و برق انداختن آن استفاده کنید. در اینجا ترفندهای جذابی را ذکر می‌کنیم که در مراقبت از وسایل چوبی فوق العاده به نظر می‌رسند.

چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم ؟

تمیز کردن چوب و به طور کلی نظافت چوب اگر به صورت صحیح انجام شود کار آسانی است. اما مراقبت غیراصولی و ناآشنایی با اینکه چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم می‌تواند منجر به خشکی زیاد، شکستگی، پوسته‌پوسته شدن و همچنین تاب برداشتن چوب شود و وقتی برای وسایل چوبی چنین اتفاقاتی بیفتد،

یقیناً دیگر آن زیبایی و کارایی اولیه را نخواهد داشت و به خاطر غیرقابل تعمیر بودنشان چاره‌ای جز تعویض وسایل چوبی باقی نمی‌ماند! بنابراین از لحاظ اقتصادی هم به نفع ماست که بدانیم چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم و کار نظافت وسایل چوبی را به درستی انجام دهیم و توجه بیشتری به وسایل چوبی خود داشته باشیم.

تمامی موارد بیان شده حاکی از آن است پیدا کردن یک ماده پاک کننده سازگار باجنس چوب و ماهیت لکه همانند دیگر اقداماتی نظافتی مثل کاربرد پاک کننده قوی سنگ توالت، شامپو فرش و از بین بردن بوی بد فرش، شوینده‌های خانگی برای از بین بردن لکه سیاه روی استیل و در نهایت یافتن راهکارهایی برای برق انداختن ظروف مسی و چربی زدایی و تمیز کردن اجاق گاز لعابی امری مهم و ضروری است. 

همچنین در پارس نیوز بخوانید : نحوه تمیز کردن لکه های روی فرش

نظافت وسایل چوبی با داشتن زمان‌بندی

توصیه می‌شود پروسه تمیز کردن وسایل چوبی را حداقل دو یا سه ساعت قبل از استفاده مجدد از آن‌ها انجام دهید، مثلاً شب‌ها وقتی قرار نیست از وسایل چوبی استفاده شود، بهترین موقع برای شروع کردن تمیزکاری وسایل چوبی است. این موضوع به این خاطر است که روغن جلای چوب که برای تمیز کردن وسایل چوبی استفاده می شود، یا پاک‌کننده‌های طبیعی کاملاً به خورد چوب رفته و از روی سطوح پاک نشوند.

اگر برای تمیز کردن سطوح چوبی با مشکلات و عدم اطلاعات کافی در خصوص نحوه انجام این اقدامات مواجه هستید، یک ثبت سفارش در سایت و اپلیکیشن "خدمت از ما" می‌تواند سطح دسترسی شما را با شرکت‌های خدماتی برای معرفی کارگر خانم برای نظافت منزل تهران و دیگر شهرها سهولت بخشید.

مشخص کردن نوع چوب برای تمیز کردن چوبی

در مرحله بعدی تمیز کردن چوب، تعیین نوع چوب و پیدا کردن روش مناسب برای تمیز کردن چوبی است. به‌طور مثال می‌توانید برای نظافت وسایل چوبی با چوب گردو، آن‌ها را با دستمال نرم تمیز کنید تا گردوخاک نگیرند؛ و یا برخی وسایل چوبی را می‌توانید با مقدار کمی خمیردندان پاک‌کنید ولی برای نظافت وسایل چوبی مثل کابینت چوبی آشپزخانه باید تدبیر دیگر بیندیشید!

نحوه گردگیری وسایل چوبی

چوب به عنوان یک عنصر طبیعی شناخته می‌شود که می‌تواند خود را به راحتی با هر سبک و سلیقه ای سازگار کند. اکثر چوب‌های استفاده شده ساخت تجهیزات منزل بادوام هستند و اغلب نیاز به مراقبت خیلی پیچیده ای ندارند. اما حتی همین وسایل هم برای اینکه ظاهر خود را حفظ کنند، باید به اندازه کافی تمیز شوند. شاید باور نکنید، اما حتی گرد و غبار هم می‌تواند ساینده باشد و موجب خراشیدگی سطح مبلمان چوبی یا کتابخانه چوبی شما شود. بنابراین حتی باید در پاک کردن گرد و غبار به برخی نکات توجه کنید. گردگیری می‌تواند باعث شود که گرد و غبار در هوا معلق شده و باعث شود که ذرات معلق موجود در آن‌ روی سایر وسایل بنشیند.

بنابراین بهتر است گردگیری خود را با یک پارچه مرطوب انجام دهید تا از آلوده کردن سایر وسایل هم جلوگیری کنید. برای تمیز کردن تجهیزات چوبی منزل مانند میز کامپیوتر چوبی، میز تلویزیون، میز ناهارخوری و … می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید.

1. از یک پارچه نرم یا حوله کاغذی بدون پرز برای مرطوب کردن سطح چوب استفاده کنید. از آن جایی که رطوبت می‌تواند باعث خراب شدن چوب شود، پس باید سریع آن را پاک کنید.

2. در صورتی که وسایل چوبی دارای لکه‌های چسبنده هستند، می‌توانید پارچه خود را با کمی مایع ظرفشویی آغشته کنید و آن را روی محل لک شده بمالید. اما قبل از این کار، مایع را روی قسمتی از چوب که در معرض دید قرار ندارد، استفاده کنید تا مطمئن شوید که به چوب آسیبی نمی‌رساند.

3. برای زدودن گرد و غبار می‌توانید از پارچه‌های مخصوص میکروفیبر یا گردگیرهای الکترواستاتیکی استفاده کنید.

4. در صورتی که می‌خواهید گرد و خاک را به صورت عمقی پاک کنید، پس از پاکسازی اولیه از محلول چای خنک شده برای پاک کردن سطح چوب کمک بگیرید.

تمیز کردن وسایل چوبی

اگرچه باید این موضوع را به خاطر بسپارید که یک چوب براق لزوماً چوبی تمیز و نو نیست، اما بسیاری از مردم یک روکش چوبی براق را به دیگر سبک‌های ساخت چوب ترجیح می‌دهند. ایده‌های زیادی برای براق کردن چوب و وسایل ساخته شده از این ماده طبیعی وجود دارد. اما برای هر کاری تکنیک خاصی نیاز است. در ادامه به معرفی چند روش خانگی می‌پردازیم که به کمک آن‌ها می‌توانید چوب وسایل خانه مثل میز آرایش چوبی را براق کنید.

براق کردن چوب مخلوط لیمو و روغن زیتون

یکی از روش‌های خوب براق کردن وسایل چوبی ترکیب یک فنجان روغن زیتون با نصف فنجان آب لیموست. پارچه ای را به این محلول آغشته کنید و با حرکات دورانی روی چوب بمالید. بعد از اینکه چوب خشک شد، باید مقداری پولیش دیگر را روی پارچه ریخته و سطح مات را با آن صاف کنید تا درخشان و براق شود.

مخلوط سرکه سفید و روغن زیتون

حدود 1 فنجان روغن زیتون و 2/1 فنجان سرکه سفید را با هم ترکیب کنید. این مخلوط خانگی را روی یک تکه پارچه نرم بریزید. سپس با حرکات دورانی روی سطح مورد نظر بمالید. اگر چوب خشک به نظر می‌رسد، دقیقاً مانند روش اول از یک پولیش برای درخشان کردن سطح استفاده کنید. در این ترکیب روغن زیتون باعث تغذیه چوب شده و سرکه سفید آن را تمیز می‌کند.

سفیده تخم مرغ و تمیز کردن وسایل چوبی

سفیده تخم مرغ می تواند وسایل چوبی را به شدت خشک و تیره کند که در زیبا به نظر رسیدن آن‎ها نقش مهمی دارد، به احیای آن‎ها کمک می کند و آن ها را مرطوب، روشن و براق نگه می دارند. برای استفاده درست از این تکنیک، باید سفیده تخم مرغ را از زرده جدا کنید. بعد سفیده تخم مرغ را خوب هم بزنید. بعد از آن یک قاشق آمونیاک اضافه کرده و مستقیما روی چوب بمالید؛ در نهایت، بگذارید چند دقیقه بماند و با دستمال خشک تمیز کنید. این باعث می شود مبلمان براق تر به نظر برسند.

سرکه سفید و روغن جوجوبا

سرکه سفید یک ماده ضد میکروبی و ضد عفونی کننده است که میتواند سطوح چربی را تمیز و ضد عفونی نماید.

همچنین روغن جوجوبا، چوب را مرطوب و خیس میکند و یک براقی به چوب میدهد.

مواد لازم:

 • یک چهارم فنجان سرکه سفید
 • 1 قاشق غذا خوری روغن جوجوبا

آماده سازی:

سرکه سفید را با جوجوبا ترکیب کنید.

نحوه استفاده:

اسپری محصول بر روی مبلمانی که میخواهید آن را تمیز کنید بپاشید و با پارچه نرم مالش دهید.

موم زنبور عسل و روغن زیتون

با ترکیب کردن موم زنبور عسل و خاصیت مرطوب کنندگی و تمیز کنندگی روغن زیتون ،شما میتوانید یک تمیز کننده چوب خانگی داشته باشید.

که برای درخشش مبلمان بسیار تاثیر گذار هستند و در کثیفی مبلمان نفوذ میکنند و آن را از بین میبرند.

مواد لازم :

 • یک دوم فنجان موم زنبور عسل
 • یک فنجان روغن زیتون
 • یک قاشق چای خوری روغن اسطوخودوس

آماده سازی:

موم زنبور عسل را در یک کاسه مقاوم در برابر حرارت پر کنید.

و آن را در دیگ بخار دو گانه ذوب کنید،وقتی که آب شد ،روغن زیتون را نیز اضافه کنید،اسطوخودوس را میتوانید به صورت کاملا اختیاری اضافه کنید.

همه چیز را با یک قاشق چوبی مخلوط کنید و در دمای اتاق قرار دهید.و سپس در یک شیشه نگهداری کنید.

نحوه استفاده:

محصول را در مایکروویو نرم کنید و آن را به مبلمان چوبی مد نظر بمالید.و سپس با یک دستمال نرم و کمی خیس تمیز کنید تا زمانی که مبلمان شما بدرخشد.

روغن زیتون و عصاره وانیل و پرتغال یا نارنج 

این پاک کننده چوب از بین برنده گرد و غبار است.

محتوای اسید سیتریک آن، یک ضد عفونی کننده طبیعی میباشد که برای از بین بردن و ضد عفونی کردن ویروس ها و باکتری ها مناسب است.

مهمترین چیز در مورد آن، بوی خوشی است که فضای خانه را عطر اگین میکند.

مواد لازم:

 • یک فنجان روغن زیتون
 • 4قطره عصاره وانیل
 • 1 عدد پرتغال با پوست

آماده سازی:

روغن زیتون را در شیشه ای پر کنید و با عصاره وانیلی مخلوط کنید.آب پرتغال را بگیرید و آن را به مخلوط بیافزاید.

پوست پرتغال ها را نیز برش دهید و به مخلوط اضافه کنید .سپس درب شیشه ای را ببندید و سپس بعد از 2 تا 3 روز مورد استفاده قرار دهید.

نحوه استفاده:

تمیز کننده را روی مبل قرار دهید و آن را با یک پارچه نرم مالش دهید.

روغن نارگیل و آب لیمو

مخلوط کردن یک روغن نارگیل با کمی آبلیمو میتواند مبلمان شما را ضد عفونی کند،در حالی که چوب مانند روز اولش میدرخشد.

عناصر:

 • یک دوم فنجان روغن نارگیل
 • آب لیمو

آماده سازی :

روغن نارگیل و آب لیمو را در یک شیشه با هم مخلوط کنید.

نحوه استفاده:

روغن را روی چوب بمالید و با پارچه نرم مالش دهید سپس پاک کنید.

از این پاک کننده های طبیعی استفاده کنید و مبلمانهایتان را نو کنید.

روغن زیتون و لیمو

این یکی از روش های مرسوم مورد استفاده برای مبلمان چوبی است ، باعث می شود چوب واقعا براق و درخشان باشد، از جمله مبلمان که قبلا روغن زده شده است.تنها کاری که باید انجام دهید این است مقادیر مساوی از هر دو ماده را با هم مخلوط کنید، و روی مبل بمالید ، و بگذارید خشک شود .

روغن زیتون و الکل

این روش برای جلا دادن مبلمان و از بین بردن خط و خش مورد استفاده قرار می گیرد همانند روش قبلی، باید مقادیر مساوی از هر دو ماده را با هم مخلوط کنید ، روی چوب بمالید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود.

روغن زیتون

انتخابی ایده آل برای اثاثیه چوبی تیره، و نیز مبلمان چوبی است تنها کاری که باید بکنید این است که روغن زیتون را روی چوب بمالید سپس باید یک لایه گلیسیرین را به مبل بمالید که به عنوان یک لایه محافظ و براق عمل می کند.

رفع جای چسب و استیکرها از روی وسایل چوبی خانه

برای تمیز کردن برچسب ها و عکس برگردان های کهنه و قدیمی می توان از سرکه استفاده کرد به این صورت که آنها را با سرکه خیس کنید و لحظه ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه ای آن را پاک کنید.

استفاده از مواد شوینده

استفاده از مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی از شوینده‎‌هایی است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. بهتر است از شوینده‌ای با فرمولاسیون نسبتا ملایم استفاده کنید و به ازای هر یک فنجان مایع ظرفشویی دو فنجان آب را با آن ترکیب کنید. این محلول برای کارهای چوبی رنگ آمیزی شده، پرداخت شده یا وارنیش شده ایده آل است.

نکته: دقت داشته باشید که اگر پرداخت سطح چوب از لاک الکل یا شلاک باشد ممکن است به رنگ سفید تغییر رنگ دهد ؛ زیرا این مواد آب را جذب می‌کنند.

دستمال را به محلول مایع ظرفشویی و آب آغشته کنید

پارچه‌ای را به محلول آغشته کرده و خوب آن را بچلانید سپس سطح کار را به خوبی با آن تمیز کنید. بهتر است ابتدا آن را روی قسمت کوچکی امتحان کنید تا اگر این روش برای شما مناسب نبود از روشی دیگر استفاده کنید. محلول را به خوبی روی تمام کار زده و دستمال را به صورت چرخشی با حرکات دورانی روی کار بمالید. دقت داشته باشید که محلول مایع ظرفشویی برای تمیز کردن چربی نیاز به زمان دارد پس فرصت کافی به آن دهید.

نکته: اگر محلول مایع ظرفشویی مدت زمان طولانی روی سطح کار باقی بماند ممکن است آب اضافی به درون چوب نفوذ کرده و به آن آسیب بزند.

با استفاده از پارچه‌ای تمیز سطح کار را تمیز کنید

دستمال تمیزی را با مقداری آب مرطوب کرده و روی سطح کار بزنید تا زمانی که محلول مایع ظرفشویی کاملا از روی کار پاک شود و در آخر با استفاده از حوله تمیز یا دستمال کاغذی به خوبی سطح چوب را خشک کنید.

روش‌های نظافت وسایل چوبی با استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی

یکی دیگر از روش های تمیز کردن چوب استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی است که کار نظافت وسایل چوبی را برای شما راحت تر کردخه است:

استفاده از روغن جلا یا همان روغن براق‌کننده چوب

قبل از مصرف روغن جلا جهت نظافت وسایل چوبی، سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی مانند چربی باشند. برای این کار ابتدا سوراخ‌ها و ترک‌ها را با بتونه مخصوص چوب‌پر کنید. سپس روغن جلا را با استفاده از قلم‌مو یا غلتک بر روی وسایل چوبی بمالید و بگذارید تا کامل خشک گردند.

اسپری روغن جلای چوب

اسپری روغن جلای چوب درواقع همان محلول روغن جلاست که به‌صورت فشرده در درون قوطی آماده اجرای سریع بر روی سطوح مختلف برای نظافت وسایل چوبی است. هرچند که اسپری روغن جلای چوب بهترین انتخاب برای جلا دادن سطوح چوبی نیست اما شما می‌توانید در موارد خاص و مصارف کم از این اسپری استفاده نمایید.

محلول مخصوص پولیش و پارافین

برای نظافت وسایل چوبی می‌توانید از محلول‌های مخصوص پولیش و پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش‌های روی چوب را می‌پوشاند و فقط کافی است سالی دو بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول مخصوص پولیش برای نظافت وسایل چوبی راحت‌تر از پارافین است اما باید این کار را بیشتر تکرار کنید، مثلاً سالی سه یا چهار مرتبه.از همه راحت‌تر استفاده از پولیش‌های اسپری برای تمیز کردن وسایل چوبی هست اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به‌صورت توده جمع شود.

روش‌های تمیز کردن لکه‌های چربی از کابینت‌های چوبی

امروزه در بسیاری از آشپزخانه‌ها از کابینت‌های چوبی استفاده می‌گردد لذا در خصوص نظافت کابینت‌های چوبی علی‌الخصوص کابینت‌های سفید در ادامه مطلبی را در این خصوص برای شما آورده‌ایم.

برای نظافت کابینت‌های چوبی و تمیز نگه‌داشتن آن‌ها نباید بگذارید زمان زیادی از کثیف شدن یا چرب شدن آن‌ها بگذرد لذا جهت نظافت کابینت‌های چوبی، روی آن‌ها را با ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی و مخلوطی از یک فنجان سرکه، دو فنجان آب گرم و یک قاشق جوش‌شیرین بشویید و اگر تمیزکاری بیشتری نیاز بود از محلول مایع ظرف‌شویی ملایم با آب گرم استفاده نمایید،بعد از پاک‌سازی چربی‌ها، کف‌های روی تمام سطوح را با پارچه‌ای مرطوب جمع کنید، سپس فوراً با استفاده از پارچه نرم و تمیز دیگری آن را خشک‌کنید.

نکات مهم در نگهداری از تجهیزات چوبی

 • برای تمیز کردن لکه آب به جا مانده از لیوان می‌توانید از خمیر دندان ژله ای یا کمی روغن زیتون استفاده کنید.
 • تولید کنندگان از جمله سازندگان تخت خواب چوبی برای محافظت از سطح چوب از موادی مانند لاک یا لایه‌های پلی اورتان استفاده می‌کنند که برای محافظت از این لایه باید هر چند وقت یک بار از موم یا پولیش برای کاهش خراش‌های سطح چوب استفاده کنید.
 • وسایل چوبی خانگی را به طور مرتب گردگیری کنید. پاکسازی سطح آن را حداقل ماهی یک بار و پولیش کردن تجهیزات چوبی را حداقل سالی یک مرتبه انجام دهید.
 • در زمان خیس شدن چوب بلافاصله سطح آن را از رطوبت پاک کنید.
 • برخی از چوب‌ها برای نو شدن نیاز به رنگ آمیزی سالانه دارند. این امر خصوصاً در زمان‌هایی که چوب در معرض نور خورشید یا تغییرات آب و هوایی قرار دارد، اهمیت بیشتری دارد.
 • یکی از دلایل خراب شدن تجهیزات چوبی، خرد شدن مناطق ناهموار است. در صورتی که این امکان وجود دارد، باید چنین مناطقی را به طور مرتب سمباده بکشید.
 • در صورتی که وسایل چوبی سوراخ شده اند، از بتونه چوب برای وصله کردن و پر کردن این نقاط استفاده کنید. بتونه چوب برای نو کردن وسایل چوبی قدیمی هم کاربرد فوق العاده ای دارد.
 • در صورت لک شدن چوب، جای کثیف را به کمک یک حوله، آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید.