مربای پرتقال یکی از بهترین و خوشمزه ترین مرباهایی که میتوان در خانه و در فصل پاییز و زمستان آن را درست کرد.در این مطلب از پارس نیوز شما با طرز تهیه این مربا بی نظیر آشنا میشوید.

مربا یکی از مواد غذایی است که برای صبحانه و عصرانه مورد استفاده قرار می گیرد. مربا معمولا از میوه های مختلف تهیه می شود. مربای پرتقال، از پرتقال کامل با پوست استفاده می شود. فقط کافی است پرتقالی استفاده شود که آب زیادی نداشته باشد و گوشت آن به راحتی جدا شود. این مربا با ترکیب گوشت و پوست شیرین شده پرتقال بدست می آید که عطر فوق العاده پوست پرتقال، عطر و طعم خوبی به مربا می دهد.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : مربای کدو حلوایی چگونه درست میشود و چه نکاتی دارد ؟

مربای پرتقال ساده

مواد لازم 
پرتقال ۱ کیلوگرم
شکر ۱ کیلوگرم
نمک ۱ قاشق سوپخوری
گلوکز ۱ قاشق سوپخوری
آب پرتقال تازه ۱ پیمانه

طرز تهیه 

مرحله اول

برای تهیه این مربا خوشمزه ابتدا نمک را به همراه ۳ لیتر آب داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس آب را هم می زنیم تا نمک به طور کامل درون آب حل شود. در ادامه سر و ته پرتقال ها را با چاقو جدا می کنیم.

مرحله دوم

در این مرحله با یک کارد تیز پرتقال ها را به صورت حلقه ای نازک و یکدست خرد می کنیم، سپس پرتقال ها را درون آب نمک قرار می دهیم. در ادامه اجازه می دهیم پرتقال ها به مدت ۵ ساعت درون آب نمک استراحت کنند.

مرحله سوم

پس از گذشت ۵ ساعت، شکر را به همراه ۳ پیمانه آب و گلوکز داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا شکر به طور کامل حل شود. در همین حین پرتقال ها را از آب نمک خارج می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله پرتقال ها را با آب سرد می شوییم، سپس درون آبکش قرار می دهیم تا آب اضافی شان کشیده شود. در ادامه پرتقال ها را به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به طور کامل بپزند و شهد مربا به قوام برسد.

مرحله پنجم

توجه داشته باشید که خیلی سریع نباید پرتقال ها را به مربا اضافه کنیم، چون جوشیدن طولانی مدت پرتقال ها باعث می شود که بافت شان بیش از حد نرم شده و له شوند. پس از اینکه مربا به قوام رسید، آب پرتقال را اضافه می کنیم.

مرحله ششم

حالا اجازه می دهیم مربا چند جوش بزند، سپس قابلمه را از روی حرارت کنار می گذاریم و اجازه می دهیم مربا به مدت ۲۴ ساعت در فضای آشپزخانه استراحت کند، سپس آنرا در ظرف مناسب ریخته و در یخچال نگهداری می کنیم.

مواد لازم برای تهیه مربای پرتقال بدون پوست

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
پرتقال ۱ کیلوگرم
شکر ۱ کیلوگرم
آب ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
آبلیمو یا آب لیموترش ۲ قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه 

برای درست کردن مربا بدون پوست و ساده یا همان مربای گوشت پرتقال ابتدا باید با مغز یا گوشت پرتقال مربا درست کنید. سپس تلخی پوست پرتقال را که جدا کرده بودید، بگیرید و با مربا بدون پوست ترکیب کنید. در آخر آبلیمو را هم اضافه کنید و وقتی مربا به قوام مناسب رسید، آن را سرو کنید.

مرحله اول: پوست پرتقال را بگیرید

در اولین مرحله از طرز تهیه مربا ساده پرتقال‌ها را بشویید و پوست آن‌ها را جدا کنید. لایه نازک سفید روی مغز پرتقال‌ها را هم جدا کنید چون باعث تلخی مربا خواهند شد.

مرحله دوم: با مغز یا گوشت پرتقال مربا درست کنید

در این مرحله، پرتقال‌های پوست گرفته شده یا گوشت پرتقال را در یک قابلمه بریزید و نصف شکر را به آن اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا شروع به نرم و غلیظ شدن کند. سپس حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید پرتقال‌ها از دما بیفتند. پرتقال‌های نرم شده را با گوشتکوب برقی یا غذاساز پوره کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: پوست پرتقال‌ها را بجوشانید

برای اینکه طعم مربای گوشت پرتقال قوی‌تر شود، پوست پرتقال‌ها را که جدا کرده بودید، به مدت یک شبانه‌روز یا ۲۴ ساعت در آب سرد بخیسانید و ۲ تا ۳ بار در این مدت آب آن‌ها را عوض کنید. سپس پوست پرتقال‌ها را ۲ تا ۳ بار به مدت ۳ دقیقه بجوشانید و آب آن‌ها را دور بریزید تا تلخی پوست پرتقال گرفته شود، مثل طرز تهیه مربای پوست پرتقال.

مرحله چهارم: پوست پرتقال را با گوشت آن بپزید

بعد از اینکه پوست پرتقال تلخی خود را از دست داد، آن را چرخ و نصف دیگر باقی‌مانده شکر را اضافه کنید. این ترکیب را روی حرارت قرار دهید تا قوام پیدا کند و در آخر مربای گوشت پرتقال را به آن بیفزایید و آبلیمو را اضافه کنید.

مرحله پنجم: مربای پرتقال را در شیشه‌های تمیز بریزید

در آخرین مرحله از طرز تهیه مربا با گوشت، اجازه دهید مربا کاملا به قوام برسد (تست غلظت مربا را که در بالا گفته شد انجام دهید) و حرارت را خاموش کنید. اجازه دهید مربا کاملا سرد شود و بعد آن را در بطری‌های شیشه‌ای درب‌دار بریزید.

فوت و فن‌های طرز تهیه مربای پرتقال

 • در طرز تهیه مربا استفاده از آب پرتقال باعث ایجاد عطر و طعم قو‌ی‌تر خواهد شد. اگر از آب پرتقال استفاده می‌کنید، سعی کنید نوع طبیعی آن را به کار ببرید.
 • یادتان باشد اضافه کردن آب پرتقال به مربا، باعث کدر شدن و از بین رفتن شفافیت مربا خواهد شد، بنابراین می‌توانید آن را حذف کنید.
 • اگر آب پرتقال را به مربا اضافه می‌کنید، به همان میزان از مقدار آبی که برای تهیه مربا به کار می‌برید، کم کنید.
 • در زمان پختن و آماده کردن مربا، درب قابلمه یا ظرف را روی آن نگذارید. این کار باعث نرم شدن زیادی مربا و تیره شدن رنگ آن خواهد شد.
 • مدت زمان لازم برای پختن و قوام آمدن مربا به میزان آبدار بودن پرتقال هم بستگی دارد. هر چه پرتقال آبدارتر باشد، زمان بیشتری برای پخت و غلیظ شدن نیاز دارد.
 • اگر می‌خواهید مربای حلقه‌ای با پوست درست کنید، بهتر است از پرتقال‌هایی استفاده کنید که آب کمتری دارند.
 • به مواد مورد استفاده در طرز تهیه این مربا می‌توانید ادویه‌ها و عصاره‌های دیگر مثل زعفران دم کرده غلیظ، عصاره هل، گلاب، آویشن، زنجبیل و … اضافه کنید. به کار بردن این مواد به سلیقه و طبع شما بستگی دارد. 
 • اضافه کردن آبلیمو یا جوهر لیمو به مربا باعث جلوگیری از شکرک زدن آن خواهد شد ولی اگر پرتقال‌هایتان خیلی ترش هستند، می‌توانید آبلیمو را حذف کنید.
 • میزان شکری را که در طرز تهیه مربا به کار می‌برید، می‌توانید بنا به طعم و میزان شیرینی یا ترشی پرتقال تغییر دهید. در حالت عادی اندازه شکر و پرتقال باید یکسان باشد.

مواد لازم برای تهیه مربای پوست پرتقال

پوست پرتقال ۱ کیلوگرم
شکر ۱.۵ کیلوگرم
آب ۳ پیمانه
آبلیمو ۳ ف غذا خوری

طرز تهیه مربای پوست پرتقال

مرحله اول: آماده سازی

پوست پرتقال را به مدت ۲۴ ساعت داخل آب سرد بگذارید تا خیس بخورد و در طول این مدت چندین بار آبش را تعویض کنید و بعد دو الی سه بار بجوشانید تا تلخی پوست پرتقال از بین برود البته باز بسته به پرتقال استفاده شده ممکن است برای گرفتن تلخی زمان بیشتری بخواهد. برای جوشاندن هم بگذارید زیاد جوش بخورد و همین که شروع به جوشیدن کرد ۲ دقیقه بعد از روی حرارت بردارید و آب سرد بگیرد تا آب نارنجی رنگ آن خارج شود و مجدد بگذارید تا بجوشد.

مرحله دوم: چرخ کردن

وقتی تلخی پوست پرتقال گرفته شد و کمی نرم شد آن ها را باید چرخ کنید البته می توانید به شکل لوله ای یا قالبی نیز بزنید. پوست پرتقال را از پنجره متوسط چرخ گوشت رد کنید.

مرحله سوم: تهیه مربا

آب و شکر را با هم مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا کم کم بجوشد و دانه های شکر ذوب و غلیظ شود سپس مربای مغز پرتقال را از یخچال خارج و به همراه پوست پرتقال چرخ شده داخل آب و شکر بریزید و بگذارید روی حرارت بماند تا کم کم قوام بیاد و در انتها آب لیموترش را اضافه کنید و بعد از چند دقیقه که جوش خورد از روی حرارت بردارید و بعد از خنک شدن داخل شیشه ریخته و در یخچال نگهداری کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه مربای پرتقال مجلسی

 1. در واقع شما یکبار مغز پرتقال را تهیه کردید و با پوست پرتقال ترکیب کردید که طعم این دو فوق العاده می شود.
 2. اگر در انتها مربای شما قوام نگرفت کمی شکر اضافه کنید زیرا ممکن است پرتقال استفاده شده آبدار بوده و مقدار شکر برایش کم بوده باشد.

روش صحیح نگهداری از مربای پرتقال

 • حتما قبل از این‌که مربا را در بطری شیشه‌ای بریزید، از سرد شدن و از دما افتادن مربا مطمئن شوید.
 • ظروف شیشه‌ای که برای نگهداری این مربا استفاده می‌کنید حتما باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه رطوبت و آلودگی و چربی باشند.
 • درب شیشه مربا را به خوبی ببندید تا از نفوذ هوا جلوگیری شود و آن را یک شب تا صبح وارونه بگذارید تا هوای داخل شیشه خارج شود.
 • از شیشه درب‌دار با سایز و اندازه کوچک برای نگهداری این مربا استفاده کنید تا محتویات شیشه مربا زودتر تمام شود و کپک نزند.
 • به محض این‌که مربا را برای اولین بار استفاده کردید، در یخچال بگذارید تا کپک نزند.
 • برای جلوگیری از شکرک زدن مربا از جوشاندن بیش از حد مربا خودداری کنید. اما نباید مربایتان هم زیادی رقیق باشد.

سوالات متداول

مربا پرتقال باید چقدر بجوشد تا آماده شود ؟

این مربا باید حداقل ۱ ساعت بجوشد ولی بسته به آبدار بودن پرتقال می‌تواند این زمان متغیر باشد.

مربا پرتقال را با آب درست کنیم یا با آب پرتقال ؟

اضافه کردن آب پرتقال باعث کم شدن و از بین رفتن شفافیت مربا می‌شود، ولی در صورت استفاده از آن، طعم مربا قوی‌تر خواهد شد.