پوشیدن مداوم یک لباس و نگهداری نادرست از آن موجب زرد شدن یقه و زیر بغل آن می شود. اما جای نگرانی نیست، به کمک ترفند های خانگی که در اختیارتان می گذاریم می توانید برای پاک کردن چرک یقه لباس از آن ها استفاده نمایید. این مقاله از پارس نیوز را از دست ندهید.

علت زرد شدن یقه لباس ها

در هر لحظه ممکن است لکه ای روی یقه لباستان ایجاد شود، با این حال لکه ها در فصل تابستان بیشتر از هر زمان دیگری خود را نشان می دهند، چرا که یکی از اصلی ترین علت های زرد شدن یقه لباس ها عرق و سلول های مرده پوستی هستند.

شستن لباس سفید - پاک کردن چرک یقه لباس

اما بعضی اوقات عوامل محیطی مثل نیکوتین ناشی از دود سیگار یا باقی مانده چربی غذای در پخت و پز نیز می تواند دلیل زرد شدن لباس باشد. علاوه بر این ها ممکن است لکه ها بخاطر اثر لوازم آرایشی بوجود آمده باشد.

همچنین به دلیل ضخامت بیشترسر آستین و یقه احتمال تجمع باکتری ها نیز نسبت به دیگر نواحی لباس بالاتر است. گاهی حتی لباس های سفیدی که  در کمد هستند و زمان طولانی از آن ها استفاده نکردیم هم زرد می شوند. اما علت زرد شدن لباس سفید درون کمد چیست؟

علت زرد شدن لباس های سفید

لباس های سفید در صورت نگهداری و شستشوی نادرست تغییر رنگ می دهند، زرد شدن لباس سفید می تواند به دلایل زیر باشد:

زرد شدن لباس سفید با وایتکس

استفاده از وایتکس یا سفید کننده خانگی باعث سفید شدن لباس ها می شود ولی استفاده زیاد از آن ها باعث زرد شدن لباس ها می شود. وایتکس یک ماده ضدعفونی کننده قوی است و مقدار زیاد مواد شیمیایی برای هر بار شستن لباس ها باعث خراب شدن و زرد شدن لباس ها در طول زمان می شود. استفاده از سرکه تقطیر شده در زمان آبکشی تاثیر سفیدکننده را خنثی کرده و از زرد شدن جلوگیری می کند.

مواد شوینده یا چرخه شستشو ناکافی

شستشوی ناکافی یا مواد شوینده کم باعث می شود خاک و زباله در الیاف کوچک لباس بماند. لباس ها را قبل از قرار دادن در کمد خود به خوبی بشویید و خشک کنید.

شستن لباس ها با آب سرد

بیشتر لباس هایی که با ماشین لباسشویی شسته می شوند، زمان آبکشی با آب سرد را تحمل می کنند. آب سرد ممکن است باعث جمع شدن یک لایه نازک کف صابون روی لباس شود و ممکن است این لایه نازک، رنگ سفید پارچه را به رنگ زرد روشن تغییر دهد.

شستن لباس رنگی - پاک کردن چرک یقه لباس

رنگ لباس

تولید کنندگان پوشاک، لباس سفید را با مواد سفید رنگ می کنند. این مواد سفید کننده ممکن است در طول زمان نگهداری تجزیه شوند و یک رنگ زرد از خود به جا می گذارند.

محل نگهداری لباس ها

ترکیباتی که در محل نگهداری لباس ها وجود دارد، مثل جعبه های پلاستیکی، جعبه های مقوایی، چوبی و کیسه های پلاستیکی باعث زرد شدن لباس ها می شود. این جعبه ها گازهایی را از خود رها می کنند که در طول زمان، می توانند به الیاف لباس نفوذ کرده و باعث لکه های زرد روی لباس سفید شما شود.

موثرترین روش های پاک کردن چرک یقه لباس

حذف لکه روغنی از روی یقه پیراهن

اولین مرحله‌ای که برای پاک کردن چرک یقه پیراهن باید به آن توجه کنید، چگونگی حذف لکه چربی است که روی این قسمت از لباس نقش بسته است. برای حذف این لکه می‌توانید لباس را در ظرفی که در آن آب و صابون قرار دارد برای چند ساعت خیس دهید. استفاده از مواد پاک کننده نیز می‌تواند برای از بین بردن لکه مؤثر باشد.

از دیگر روش‌های از بین بردن لکه روی پیراهن می‌توان به استفاده از شامپو اشاره کرد. همچنین در صورتی که نتوانستید با روش‌های ذکر شده لکه را از بین ببرید، چرب کردن یقه با مواد روغنی مانند وازلین می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

پاک کردن چرک یقه لباس با سرکه سفید

اثر سفید کننده سرکه سفید بر روی به خوبی شناخته شده است، که این محصول در خیلی از منازل استفاده می شود. در حقیقت آن عملکرد ماده شوینده را افزایش داده و به خصوص بر روی لکه های ناشی از تعریق تاثیر می گذارد.

ابتدا، قبل از قرار دادن لباس ها در ماشین لباسشویی، دو قاشق سوپ خوری از آن را با یک لیوان آب حل کنید. سپس این مخلوط را با مسواک بر روی لکه ها بریزید. سپس به مدت 30 دقیقه بگذارید بماند. بعد لباس ها را با آب بشورید. در نهایت آنها را در لباسشویی بریزید.

شستن لباس با دست - پاک کردن چرک یقه لباس

ترکیب سرکه و نمک برای پاک کردن چرک یقه لباس

مقداری آب گرم و یک فنجن سرکه را در لگنی بریزید سپس به آن یک چهارم فنجان نمک اضافه نمایید و اجازه دهید که یقه و آستین لباستان به مدت یک ساعت در این محلول بماند سپس طبق معمول لباس را بشویید.

از بین بردن لکه ها به دست آمده از تعریق به وسیله لیموترش

لیمو ترش خاصیت پاک کنندگی و سفید کنندگی دارد که در زمان قرا گیری بر روی چرک لباس به خوبی عمل می کند. برای انجام  این عمل می توانید با استفاده از مسواک و آغشته آن به آب لیمو ترش، محلی را که دارای لکه تعریق است را به خوبی پاک و تمیز کنید.

پاک کردن چرک یقه و آستین با جوش شیرین

درست مانند سرکه سفید، جوش شیرین نیز می تواند لباس ها را سفید کند. اول از همه 4 قاشق سوپ خوری از آن را با آب حل کنید. سپس مانند دستور العمل های قبلی، مخلوط را بر روی لکه ها بریزید و بعد از آب کشیدن آنها را در ماشین لباسشویی بریزید.

خمیر جوش شیرین و سرکه

خمیری از سرکه و جوش شیرین درست کنید و بر روی لکه ها قرار دهید و بگذارید مدتی بماند سپس به خوبی خمیر را بر روی لکه کشیده تا آن را پاک کند.

کرم تار تار برای پاک کردن چرک یقه لباس

در 4 لیتر آب گرم 2 قاشق غذاخوری کرم دوتارتار بریزید و سپس پیراهن را در این محلول به مدت یک ساعت قرار دهید و سپس مانند همیشه پیراهن را بشویید.

آمونیاک

ابتدا مقدار های مساوی از آب و آمونیاک مخلوط کنید. سپس همانطور که در دستورالعمل های بالا گفته شد مخلوط آب و آمونیاک را با یک مسواک به محل لکه بمالید. در نهایت لباس را در ماشین لباسشویی ریخته و در دمای مناسب شستشو دهید.

پاک کنندگی قوی و سریع لکه های لباس به وسیله نمک

استفاده از نمک برای پاک کنندگی لباس ها از قدیم بوده است و ممکن است بسیاری از مادر بزرگ ها با آن آشنایی داشته باشند. نمک خاصیت پاک کنندگی دارد که در شستشوی لباس های دارای لکه های قوی به کمک افراد می آید.

برای استفاده از نمک می توانید آن را در آب حل کنید و برای دقایقی لباس و یقه چرک را در آن قرار دهید. سپس با استفاده از اسفنج تمیز به از بین بردن لکه های لباس بپردازید.

پاک کردن چرک یقه لباس با آسپرین پودر شده

اگر لکه آستین و یا یقه لباس شما پاک نمی شود ، در ظرفی نصف فنجان آب گرم و 2 آسپرین پودر شده بریزید و با هم مخلوط کنید سپس لکه را 2 تا 3 ساعت در محلول قرار دهید تا لکه تمیز شود.

صابون ظرفشویی - پاک کردن چرک یقه لباس

صابون ظرفشویی

صابون ظرفشویی نیز می تواند به زدودن لکه از روی یقه و آستین کمک کند.موارد زیر را برای زدودن لکه با صابون ظرفشویی، اجرا کنید.

• ابتدا صابون را با آب بر روی لکه بریزید. سپس کف صابون درست کرده و به خوبی بمالید.

• علاوه بر آن شما می توانید لباس لکه دار را در محلول صابون و آب بگذارید تا حسابی خیس بخورد تا آنجا که لکه از بین برود.

• در نهایت لباس را در ماشین لباسشویی قرار دهید.

استفاده از مسواک برای پاک کردن لکه‌های سرسخت

از جمله مشکلاتی که ممکن است هنگام برطرف کردن چرک یقه پیراهن با آن مواجه شوید، نفوذ لکه به عمق الیاف لباس است.

اگر هیچ یک از روش‌های گفته شده برای پاک کردن لکه روی یقه کارساز نبود، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقداری پاک کننده قوی روی لکه بمالید و مسواکی که برای این کار در نظر گرفته‌اید را به آرامی روی لکه بکشید. با تکرار این عمل می‌توانید آن را کم رنگ کرده و از بین ببرید.

استفاده از آب اکسیژنه برای پاک کردن چرک یقه لباس

اگر از هر روشی برای پاک شدن لکه آستین و یقه لباستان استفاده کردید ولی همچنان لکه باقی بود به عنوان آخرین روش می توانید از آب اکسیژنه استفاده کنید به این ترتیب که مقداری آب گرم و آب اکسیژنه را با هم مخلوط کنید و لکه را به مدت یک ساعت یا بیشتر در آن خیس کنید وسپس طبق معمول بشویید.

سپردن لباس به خشکشویی

اگر همه راه‌ها را برای تمیز کردن چرک یقه پیراهن امتحان کردید و بی‌نتیجه بودند، به شما پیشنهاد می‌کنیم لباس را به خشکشویی بسپارید تا این کار را برای شما انجام دهد.

خشکشویی‌ها ماده پاک کننده خاصی را برای از بردن لکه‌ها استفاده می‌کنند و با راهکارهایی که می‌توان یک لکه سرسخت را از روی یقه پیراهن پاک کرد به خوبی آشنا هستند؛ بنابراین پس از واگذار کردن لباس به خشکشویی، خیالتان از این بابت که لکه تا حداکثر میزان ممکن برطرف می‌شود راحت خواهد بود.

نکته پاک کردن چرک یقه و آستین

• برای از بین رفتن لکه یقه و آستین لباستان یکی از روش های بالا را انتخاب کنید تا یقه و آستین تمیز شود .

• همواره مراقب باشید زیرا بعضی از لباس های ظریف ممکن است در تماس با آمونیاک یا جوش شیرین از بین بروند.

• این محصولات را بر روی قسمت بی رنگ لباس به کار ببرید.

• اگر چرک دور یقه و یا لبه آستین کم باشد می توان آن را با شستشوی مقدماتی و اصلی از بین برد.

شستن یقه پیراهن - پاک کردن چرک یقه لباس

آبکشی کامل لباس

بعد از این که کاملا لکه روی لباس از بین رفت بایستی آن را داخل آب شستشو دهید تا مواد پاک کننده از داخل الیاف لباس خارج گردد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که پیش از لکه گیری و پاکسازی چرک لباس از شستشو و خشک کردن آن پرهیز نمایید چرا که شستشوی لباس درون آب گرم و خشک کردن آن در محیط آزاد موجب تثبیت لکه بر روی یقه می گردد.

خشک کردن لباس به روش صحیح

پس از انجام تمامی مراحل باید لباس و به ویژه سرآستین ها و یقه آن را به خوبی خشک کنید، دقت داشته باشید که اگر این کار به شکل درستی انجام نشود به علت ضخامت بیشتر سر آستین ها و یقه لباس نسبت به نواحی دیگر آن احتمال ایجاد دوباره لکه ها و جذب باکتری ها و در نهایت چرک مرده شدن یقه و سر آستین به وجود خواهد آمد.

از نور خورشید برای خشک کردن لباس ها استفاده کنید. گرما یک عامل اصلی و یک ضد عفونی کننده موثر برای جلوگیری از رشد باکتری ها در لباس های ما می باشد.

روش‌های جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن

ازآنجایی‌که کثیف شدن یقه پیراهن، به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند سناریوی جالبی باشد، عجیب نیست که ابتدا در جستجوی راهکارهایی برای جلوگیری از این اتفاق باشیم. بنابراین اگر شما هم پیشگیری را مقدم بر درمان می‌دانید، انجام اقدامات زیر را در دستور کار قرار دهید.

از پوشیدن مداوم یک پیراهن اجتناب کنید

با وجود اینکه پوشیدن یک پیراهن ثابت در همه روزهای هفته می‌تواند از نگاه بسیاری از افراد گزینه جذابی باشد، اما اگر جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن برایتان اهمیت زیادی دارد، بهتر است این کار را انجام ندهید.

پوشیدن یک پیراهن به‌طور مداوم، به‌ویژه در فصول گرم و اگر رنگ آن سفید باشد، یک فرمول بی‌حرف و حدیث برای جذب کثیفی‌ها و لکه‌ها مخصوصاً در اطراف یقه است! البته این لکه‌ها ممکن است بعد از پوشیدن پیراهن برای بار اول، به چشم نیایند اما شک نکنید که در ادامه و به‌واسطه تعریق و حرارت بدن، سروکله‌شان پیدا می‌شود! با این توضیحات، برای جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن، با دو حالت روبرو می‌شویم:

  • اگر چند پیراهن دارید، آن‌ها را به‌طور متناوب بپوشید و از پوشیدنِ مستمر یکی از آن‌ها خودداری کنید
  • اگر فقط یک پیراهن دارید، بعد از هر بار پوشیدن، فوراً آن را بشویید

خشک کردن لباس - پاک کردن چرک یقه لباس

پیراهن سفید نپوشید

از قدیم و ندیم گفته‌اند «موی اندر شیر خالص زود پیدا می‌شود» و این گزاره درباره پیراهن سفید هم صدق می‌کند. رنگ پیراهن تأثیر زیای در به چشم آمدن میزان کثیفی آن دارد. بااین‌حال، نپوشیدن پیراهن سفید، بیشتر از آنکه یک راهکار واقعی برای جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن باشد، نوعی ترفند زیرکانه است که باعث می‌شود لکه‌ها سخت‌تر به چشم بیایند و به قول معروف، دیرتر اعصابتان راه بروند!

البته پوشیدن پیراهن سفید، یک مزیت بزرگ هم دارد. آن هم این است که پاک کردن لکه‌ها از روی آن آسان‌تر است چون دیگر لازم نیست بابت استفاده از شوینده‌ها و مواد سفیدکننده، نگران مسئله «رنگ‌پریدگی» باشید. از آن طرف، کثیفی پیراهن‌های رنگی، هرچند دیرتر به چشم می‌آید اما در شستشوی آن‌ها باید جوانب زیادی را مدنظر قرار دهید. با همه این اوصاف، نهایتاً این شما هستید که باید تصمیم آخر را بگیرید!

بهداشت فردی را رعایت کنید

اشتباه نشود! مطمئناً اکثریت قریب به‌اتفاق افراد بزرگ‌سال، نیازی به این ندارند که کسی رعایت بهداشت فردی را به آن‌ها گوشزد کند و مطمئناً ما هم چنین قصدی نداریم! بااین‌حال، در بهداشت فردی، نکات و ریزه‌کاری‌هایی وجود دارد که رعایت آن‌ها به جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن کمک زیادی می‌کند.

اگر می‌خواهید یقه پیراهنتان مصونیت بیشتری از گزند لکه‌ها داشته باشد، باید به نظافت ناحیه‌ی گردن و اطراف آن توجه بیشتری نشان دهید. این مراقبت و توجه هم هنگام استحمام و هم در طول روز، اهمیت زیادی دارد. برای این منظور، خوب است نکات زیر را به خاطر بسپارید:

  • به‌طور مرتب مخصوصاً در فصول گرم سال، دوش بگیرید
  • حین دوش گرفتن، برای نظافت گردن حتماً از لیف یا اسفنج مناسب استفاده کنید و این ناحیه را با دقت بیشتری بشویید
  • اگر از لوسیون پوست استفاده می‌کنید، قبل از پوشید پیراهن آن را از روی ناحیه گردن پاک کنید
  • اگر امکان دوش گرفتن برایتان مهیا نیست، با پاک‌کننده‌های مخصوص، گردنتان را در طول روز، چند بار تمیز کنید

از بین بردن لک لباس - پاک کردن چرک یقه لباس

از پودر بچه برای جلوگیری کثیف شدن یقه پیراهن استفاده کنید

استفاده از پودر بچه برای جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن، شاید در نگاه اول ایده عجیبی باشد، اما نتیجه مطلوبی دارد. پودر بچه، میزان جذب چربی توسط پوست را کاهش می‌دهد و از این طریق، از کثیف شدن پیراهن جلوگیری می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم بعد از حمام رفتن و قبل از پوشیدن پیراهن، مقداری پودر بچه به ناحیه گردن بمالید. یک راهکار مؤثر و درعین‌حال نوستالژیک!

از نوار مخصوص یقه استفاده کنید

یک راهکار ساده دیگر برای جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن، استفاده از نوار مخصوص یقه است. برای این منظور می‌توانید یک نوار نازک پارچه‌ای را روی یقه بچسبانید و با این شیوه، از جذب لکه و چربیِ ناحیه گردن توسط لباس، ممانعت به عمل‌ آورید.

5. همه کارهای آرایشی را قبل از پوشیدن پیراهن انجام دهید

یکی از عادات نادرستی که به‌کرات آن را می‌بینیم، انجام کارهای آرایشی بعد از پوشیدن پیراهن است. اگر شما هم چنین عادتی دارید، برای جلوگیری از کثیف شدن یقه پیراهن بهتر است آن را تغییر دهید. تماس ذرات اسپری مو با یقه پیراهن می‌تواند آن را به‌سرعت زرد کند. علاوه بر این، بهتر است به جای استفاده از عطر و اودکلن روی یقه پیراهن، آن‌ها را به پشت گوشتان بمالید.

این کار علاوه بر حفظ ماندگاری عطر، یقه پیراهنتان را از کثیف شدن حفظ می‌کند. خلاصه اینکه بهتر است پوشیدن پیراهن یکی از آخرین اقداماتی باشد که حین آماده شدن برای خروج از منزل انجام می‌دهید. ضمناً همیشه قبل از پوشیدن پیراهن، مطمئن شوید روی جلو و پشت گردنتان، هیچ اثری از مواد آرایشی نباشد.

ذکر یک نکته جانبی هم برای افرادی که موهای بلند دارد، خالی از لطف نیست. همواره سعی کنید موهایتان را تا آنجا که ممکن است از یقه پیراهن بیرون نگه دارید. تماس تارهای مو با بخش داخلی یقه، پس از مدتی باعث انتقال چربی مو به بافت پارچه شده و رنگ آن را تغییر می‌دهد.