مصرف یک لیوان آب یخ بعد از قرار گرفتن در معرض گرما، لذت فوق العاده ای دارد. اما اگر از عوارض خوردن آب یخ مطلع شوید هرگز به خوردن آن ادامه نخواهید داد. در این بخش از پارس نیوز به خطراتی که با خوردن آب یخ به سراغتان می آید پرداخته ایم.

آب یخ - عوارض خوردن آب یخ

چرا نباید از آب سرد استفاده کرد و مضرات آن چیست ؟

آب سرد هضم را در بدن با مشکل روبرو می‌کند: یکی از دلایل مهم برای منع کردن خوردن آب سرد این است که هضم را در بدن تحت تاثیر قرار می دهد زیرا نوشیدن آب خنک و همچنین نوشیدن های سرد عروق خونی را منقبض کرده و باعث اختلال در گردش خون در رگها می‌شود همچنین مانع از جذب مواد مغذی در هنگام گوارش مواد غذایی می‌شود زیرا بدن در هنگام هضم است بعد به طور ناگهانی آب سرد وارد بدن شده و بدن باید به سراغ تعدیل و پایین آوردن دمای آن برود و برای این امر و تنظیم دمای آب باید کلی انرژی مصرف کرد. پس توصیه می شود که از آب سرد استفاده نکنید .

عوارض خوردن آب یخ

بروز مشکلات گوارشی

یکی از مضرات آب یخ اثرات آن بر سیستم گوارشی از جمله نوشیدن هضم غذاست. آب سرد می تواند رگ های خونی را منقبض کند و همین امر بر هضم غذا اثر می گذارد. در واقع، آب یخ سبب می شود که فرآیند طبیعی هضم غذا به تعویق بیافتد.

زمانی که آب یخ می نوشید، بدن برای حفظ دمای بدن انرژی صرف می کند و این امر سبب می شود مقداری از انرژی مورد نیاز برای هضم غذا از دست برود. در نتیجه جای تعجب نیست که پس از نوشیدن غذا احساس معده دارد و یا دل درد داریم.

یبوست از عوارض خوردن آب یخ

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مواردی که سبب شده است کارشناسان توصیه کنند که آب یخ ننوشید ایجاد یبوست است. وقتی آب یخ می نوشید غذا سفت می شود و همین امر می تواند در روند خروج آن از روده مشکلاتی ایجاد کند.

اولا اینکه در اثر نوشیدن آب یخ توده های غذایی سفت می شوند و همچنین با کاهش دمای بدن روده ها من منقبض می شوند و همین امر باعث بروز یبوست و مشکل در خروج غذا از روده می شود.

مضرات نوشیدن آب یخ - عوارض خوردن آب یخ

آب سرد باعث کاهش انرژی در گذر زمان خواهد شد

شاید هنگامی که شما آب سرد می نوشید حس شادابی و طراوت داشته باشید اما باید بدانید که در طول زمان این حس شادابی جایش را به کاهش انرژی خواهد داد علت آن این است که بدن باید یک انرژی اضافه را برای هم دما کردن آب با بدن شما انجام دهد که در مدت طولانی باعث کم شدن انرژی بدن می‌شود.

کاهش ضربان قلب

یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود کارشناسان سلامتی در مورد نوشیدن آب سرد هشدار دهند کاهش ضربان قلب است. مطالعات نشان داده اند نوشیدن آب سرد نه تنها ضربان قلب را کاهش می دهد، بلکه سبب تحریک عصب واگ می شود. عصب واگ عصبی است که عملکردهای غیر عادی بدن را کنترل می کند و بخش مهمی از سیستم عصبی به شمار می شود.

اخلال در تجزیه چربی ها از عوارض خوردن آب یخ

یکی از مضرات آب یخ که سبب شده است افراد در مورد نوشیدن این آب دو دل باشند، ایجاد اخلال در توانایی بدن برای تجزیه چربی های بدن است. وقتی دمای آب پایین باشد، چربی های موجود در غذا دیرتر و سخت تر تجزیه می شوند. به همین دلیل این امر می تواند مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود بیاورد و سبب انباشت چربی در بدن شود.

گلودرد از عواقب خوردن آب سرد است

بدن ما با ایجاد مخاط به صورت طبیعی باعث می‌شود که هوایی که وارد بدن شده را گرم نگه دارد که هم دما با بدن باشد. وقتی که شما آب سرد می نوشید مخاط بیشتری جمع می‌شود تا آنها بتوانند آب را گرم نگه دارند به این ترتیب با تجمع مخاط باعث ایجاد گلودرد در شما می شود. شاید این عمل در کسانی که لوزه دارند بیشتر اتفاق بیفتد مانند این است که شما در زمستان به آبریزش بینی دچار می‌شوید.

مضرات آب یخ برای کبد

کبد یکی از اندام های حیاتی در بدن است که اگر آسیب ببیند خطرات جدی را برای سلامتی در پی دارد. مطالعات نشان داده اند نوشیدن مستمر آب یخ می تواند باعث ضعف کبدی و اخلال در عملکرد آن گردد. همچنین، آب یخ باعث رسوب چربی در کبد می شود و همین امر خطر بروز بیماری کبد چرب را در پی دارد.

چاق شدن از عوارض خوردن آب یخ

کسانی که در فکر رژیم لاغری هستند باید بدانند که از آب یخ استفاده نکنند زیرا آب سرد مانع از سوختن چربی و تجمع و سفت شدن چربی ها شده و حذف آنها توسط دستگاه گوارش در بدن بسیار سخت خواهد شد .

آب سرد - عوارض خوردن آب یخ

نوشیدن آب یخ شما را دچار سردرد می کند

احتمالا تا به حال احساس سردرد شدید بعد از خوردن بستنی خنک را تجربه کرده اید. نوشیدن آب یخ نیز می تواند همین تجربه را به همراه داشته باشد. در واقع با مصرف آب سرد، بسیاری از اعصاب حساس در ستون فقرات متوقف می شود و آن ها بلافاصله پیام هایی را به مغز شما منتقل می کنند که باعث سردرد می شوند.

عوارض خوردن آب یخ ناشتا

همانطور که اشاره کردیم آب سرد می تواند بر سیستم گوارشی اثر بگذارد. بنابراین، اگر شما در هنگام صبح آب سرد بنوشید معده شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و می تواند زمینه ساز بروز معده دردهای شدید شود. به همین دلیل، هرگز صبح و ناشتا آب سرد ننوشید.

سرد و یخ زدگی مغزها

آب یخ باعث می شود که اعصاب حساس درون ستون فقرات تحریک شده و بدون توقف و بلافاصله پیامهایی به مغز ارسال کند که نتیجه آن ایجاد سردرد می شود.

بدن شما را با شوک روبرو می‌کند

باید از نوشیدن آب خنک شده بعد از یک فعالیت بدنی سخت به شدت جلوگیری کرد. بسیاری از افراد بعد از یک فعالیت سخت ورزشی با خرید آب معدنی خنک و نوشیدن آن، تشنگی خود را بر طرف می‌کنند. با این حال، کارشناسان ورزشی توصیه می‌کنند بعد از ورزش، آب گرم بنوشید.

بدن شما هنگام فعالیت‌های ورزشی گرمای زیادی تولید می‌کند. اگر آب خنک بنوشید، عدم تطابق دمایی، بر سلامتی فرایند گوارش بدن شما تأثیر می‌گذارد. همچنین جذب آب سرد پس از انجام حرکات ورزشی برای بدن کار سختی است و ممکن است منجر به درد مزمن معده شود.

مضرات نوشیدن آب سرد برای ریه و سرماخوردگی

نوشیدن آب سرد بدن شما را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار می‌دهد که حتی آن را نه پیش بینی میکنید و نه آن را میخواهید. یک مطالعه قدیمی و کوچک در سال 1978، که شامل 15 نفر بود، نشان داد که نوشیدن آب سرد مخاط بینی را ضخیم‌ تر و عبور آن از مجرای تنفسی را دشوارتر می‌کند.

در مقایسه، محققان دریافتند که سوپ مرغ و آب داغ به افراد کمک می کند راحت تر نفس بکشند. اگر در تلاش برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید، نوشیدن آب سرد ممکن است احساس گرفتگی بینی شما را برای شما بدتر کند.

احساس تشنگی به صورت مدام

شاید در روزهای تابستان تجربه کرده اید که هر چقدر آب سرد مینوشید بازهم تشنگی تان کم نشده و شاید بیشتر هم شده است. نتایج به دست آمده که آب یخ باعث منقبض شدن عروق خونی شده و از یک سو کم آبی بدن باعث کم شدن گردش خون و کاهش اکسیژن می‌شود پس آب یخ تشنگی و شرایط بدن را خراب‌تر می‌کند.

یخ - عوارض خوردن آب یخ

مضرات دیگر آب یخ

اگر بخواهیم به مضرات دیگر آب یخ اشاره کنیم، این موارد به شرح زیر خواهند بود:

 • ضعف سیستم عصبی
 • فراموشی
 • کند ذهنی
 • احساس خواب آلودگی
 • پف بدن
 • پف زیر چشم
 • گرفتگی روده
 • ضعف قوای جنسی
 • پارکینسون
 • فلج یا بروز ام اس
 • ضعف مغزی

عوارض خوردن آب یخ هنگام ورزش

آب سرد بدن را شوکه می کند! به همین دلیل باید از نوشیدن آب یخ بعد از یک تمرین وو رزش سخت خودداری کنید. اگر می خواهید پس از ورزش بدن خود را در بهترین حالت نگه دارید، باید آب ولرم بنوشید. آب ولرم بدن شما را در طول ورزش هیدراته نگه می دارد و باعث می شود بدن تعادل خود را حفظ کند.

اما نوشیدن آب سرد تعادل دمای بدن را بر هم می ریزد و همین امر باعث آسیب به قلب و سیستم گوارشی می شود. همچنین، گاهی خطر شوک وجود دارد و در این موارد سریعا باید فرد را به بیمارستان انتقال داد.

عوارض خوردن آب یخ بعد از غذا

بر اساس مطالعه‌ای در سال 2012، درد مربوط به آشالازی (بیماری که توانایی بدن شما را برای عبور غذا از مری محدود می‌کند) می‌تواند با نوشیدن آب سرد همراه با غذا بدتر شود.

در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که نوشیدن آب سرد با غذای گرم باعث ایجاد عدم تعادل در بدن می شود. به طور معمول، وعده های غذایی در فرهنگ چینی با آبی گرم یا چایی داغ سرو می شوند. این باور در چندین فرهنگ دیگر در سراسر جهان هم نیز منعکس شده است.

برخی از افراد اعتقادات و باورهای مشابهی را دارند و آن هم این است که نوشیدن آب سرد در یک روز گرم به خنک شدن شما کمک نمی کند. تحقیقات کافی برای نتیجه گیری درست یا نادرست بودن هر یک از این باورها وجود ندارد.

نوشیدنی سرد - عوارض خوردن آب یخ

روزه خود را با آب سرد باز نکنید

یکی دیگر از مضرات نوشیدن آب سرد که باعث ضربه به بدن می شود این است که شما با نوشیدن آب سرد باعث انقباض معده و روده می شوید . در هنگام افطار با توجه به نخوردن چیزی در طول روز حرارت در دستگاه گوارش و معده بالاست پس افطار کردن با آب سرد خیلی خطرناک و مضر است اگر شما روزه خود را با آب سرد باز کنید باعث انقباض معده و روده خواهید شد .

اگر بخواهیم در این مورد مثالی برای درک بیشتر بزنیم مثل این است که روی یک ظرف چینی داغ آب سرد بریزید پس ظرف چینی هر چقدر آسیب ببیند بدن شما هم مانند آن دچار صدمه خواهد شد.

ایجاد میگرن، احساس تشنگی بیشتر.، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنو ایجاد مشکل در دستگاه گوارش از مضرات خوردن آب سرد در هنگام افطار است پس گزینه مناسب خوردن آب ولرم، شیر ولرم، چای کمرنگ و نوشیدنی های گرم است.

فواید نوشیدن آب سرد

برخی مطالعات نشان می‌دهد نوشیدن آب سردتر در طول ورزش عملکرد و استقامت فرد را بهبود می‌بخشد به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ شامل ۴۵ مرد نشان داد نوشیدن آب سرد حین ورزش به طور قابل توجهی افزایش دمای هسته بدن را در مقایسه با آب دمای اتاق آشامیدنی کاهش می‌دهد.

مطالعه‌ای از سال ۲۰۱۴ به بررسی تاثیر نوشیدنی‌های مختلف بر عملکرد دوچرخه سواری ۱۲ ورزشکار مرد آموزش دیده در آب و هوای گرمسیری پرداخت. محققان گزارش دادند نوشیدن یک نوشیدنی خنک برای عملکرد بهتر از نوشیدن آب در دمای خنثی است.

با این حال، آن‌ها به این نتیجه رسیدند ورزشکاران هنگام مصرف یک نوشیدنی خوشبو کننده یخ که دارای رایحه منتول نیز بود بهترین عملکرد را کسب کردند.

برخی افراد ادعا می‌کنند نوشیدن آب سرد به کاهش وزن کمک می‌کند. اگرچه برخی مطالعات نشان می‌دهد نوشیدن آب بیشتر می‌تواند به بدن کمک کند کالری کمی بسوزاند، اما به نظر می‌رسد تفاوت کمی بین نوشیدن آب سرد و دمای اتاق وجود دارد.