سفارت روسیه در واشنگتن روز شنبه اعلام کرد که تلاش‌های غرب برای آزمودن عزم روسیه در خصوص دفاع از تمامیت ارضی خود محکوم به شکست است.

سفارت روسیه اضافه کرد: «رزمایش ناتو در دریای سیاه تحریک‌آمیز بوده و آماده حمایت از مرزهای خود هستیم».

در این بیانیه آمده است: «ساکنان شبه جزیره کریمه سال 2014 تصمیم خود را گرفتند و غرب باید هوشیار بوده و به این تصمیم احترام بگذارد».

در بیانیه سفارت روسیه در واشنگتن تاکید شده است: «رزمایش ناتو و اوکراین در دریای سیاه امنیت منطقه را تضعیف کرده و باعث افزایش تنش‌ها می‌شود».

از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ بعد از برگزاری یک همه‌پرسی، واشنگتن و کشورهای غربی و اروپایی چندین دور تحریم‌هایی را علیه روسیه به بهانه تنش‌زایی در شرق اوکراین وضع کرده‌اند و این در حالی است که مسکو بارها این اتهامات را رد کرده است.

چند روز پیش نظامیان اوکراین و واشنگتن رزمایش نظامی موسوم به «نسیم دریا ۲۰۲۱» را به همراه بیش از ۳۰ کشور شامل اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در دریای سیاه و جنوب اوکراین برگزار کردند.

همزمان با برگزاری رزمایش مشترک اوکراین و کشورهای عضو ناتو، نیروی دریایی ارتش روسیه نیز در دریای سیاه تمرینات نظامی انجام داد.

پیش از شروع رزمایش نسیم دریا، دولت مسکو خواستار لغو این اقدام تنش‌زای نظامی شده بود و وزارت دفاع روسیه نیز گفته بود در صورت لزوم برای دفاع از امنیت ملی خود اقدام می‌کند.