جوزف بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه به حل و فصل منازعات بین المللی با این کشور کمکی نمی‌کند چرا که این انتخابات هیچ یک از معیارهای آرای دموکراتیک را نداشت.

او در ادعایی اثبات نشده گفت: انتخاباتی که ۲۶ مه در سوریه انجام شد هیچ یک از معیارهای یک رای‌گیری واقعی دموکراتیک را برآورده نکرد و به حل و فصل منازعات بین ما و سوریه هم کمکی نمی‌کند.

ادعاها و اظهارات مداخله‌جویانه این مقام اتحادیه اروپا در حالی عنوان می‌شود که طی سال‌ها مبارزه سوریه با گروه تروریستی داعش بسیاری از کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا از تروریست‌ها حمایت مالی و نظامی کرده‌اند و منابع سوریه را به تاراج برده‌اند.  

دومین انتخابات ریاست جمهوری سوریه از زمان آغاز بحران این کشور در سال ۲۰۱۱ دیروز در حالی برگزار شد که این کشور بیش از   ۱۰ سال است بحران‌های متفاوتی را پشت سر گذاشته است. حمله گروه‌های تروریستی از جمله داعش با حمایت آمریکا و کشورهای غربی برای سلطه بر این کشور، امنیت و آسایش و زندگی عادی را در این مدت از مردمانش سلب کرد و موجب شد بسیاری از شهروندان مجبور به ترک دیار خود شوند.

چندی پیش، موسسه خاورمیانه در آمریکا با ذکر دلایلی نشان داد گروه تروریستی داعش در مناطق شمال شرقی سوریه که تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت آمریکا و معروف به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) هستند، دوباره فعال شده است.

پیشتر نیز، روسیه و سوریه اعلام کردند آمریکا از اردوگاه‌های «الهول» و «الرکبان» برای تعلیم و آموزش عناصر بازمانده داعش استفاده می‌کند. دمشق بارها اعلام کرده است که توانایی نگهداری از پناهجویان این دو اردوگاه را دارد، ولی آمریکا این اردوگاه‌ها را  محاصره کرده و اجازه بازدید از آن‌ها را نمی‌دهد.

همچنین در تمامی این سال‌ها بیشتر کشورهای عربی ارتباطات سیاسی و دیپلماتیک خود را  با سوریه قطع کردند.