« سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) در کنفرانس خبری مشترک با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین ضمن انتقاد از اقدامات یکجانبه اروپا علیه مسکو تأکید کرد که کل زیرساخت‌ روابط روسیه با اتحادیه اروپا در پی اقدامات یکجانبه این اتحادیه از بین رفته است و بنابراین مسکو در حال حاضر هیچ روابطی با این اتحادیه به عنوان یک سازمان ندارد.

بنابر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، لاوروف سپس در ادامه افزود که هر زمان بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) برای کنار گذاشتن ناهنجاری‌ها در روابط دوجانبه اعلام آمادگی کند، مسکو نیز برای افزایش تماس با اتحادیه اروپا به منظور افزایش همکاری آماده خواهد بود.

وزیر خارجه روسیه در این خصوص توضیح داد: «اگر و زمانی که اروپایی‌ها کاملاً برای از بین بردن این ناهنجاری‌ها در تماس‌های خود با بزرگ‌ترین همسایه‌اشان آماده شدند، قطعاً ما نیز برای ساختن این روابط بر اساس برابری و جستجوی توازن در منافع آماده خواهیم بود».

لاوروف سپس تأکید کرد: «در حال حاضر، هیچ تغییراتی در جبهه غرب وجود ندارد و این در حالی است که به نظر من در شرق، ما دستورکار بسیار فشرده‌ای داریم که هرسال متنوع‌تر می‌شود».

وزیر خارجه روسیه همچنین در ادامه با غیرقابل قبول خواندن تحریم‌های یکجانبه غرب تأکید کرد که این تحریم‌ها بخشی از قوانینی هستند که غرب تلاش دارد جایگزین قوانین بین‌المللی کند.

لاوروف در این خصوص توضیح داد: «ایالات متحده، اروپا و به طور کلی غرب با این گام‌هابه دنبال تحمیل قوانین خود به بقیه هستند تا نظم جهانی را تضعیف کنند».

وزیر خارجه روسیه سپس در ادامه با تأکید بر همکاری میان دو کشور چین و روسیه برای مقابله با تهدیدات کشورهای غربی گفت: «روسیه و چین هر اقدام لازم را انجام می‌دهند تا روابط خود را در مقابل تهدیدات کشورهای غیردوست مصون کنند».

در ماههای اخیر روابط میان اتحادیه اروپا و روسیه با تنش‌هایی همراه بوده است و اتحادیه اروپا در یکی از جدیدترین اقدامات خود، تحریم‌هایی را علیه ۳۱ فرد و نهاد در چین، روسیه و میانمار به بهانه نقض حقوق بشر تحمیل کرد که از آن میان ۱۱ فرد و و ۴ نهاد مربوط به روسیه می‌شدند که در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند.

لاوروف روز گذشته در یک سفر کاری وارد چین شد و با وانگ یی دیدار و گفت‌وگو کرد که برجام، اوضاع افغانستان و میانمار بخشی از محور گفت‌وگوهای آنها اعلام شده است. لاوروف همچنین قصد دارد در ادامه سفر چهار روزه خود به کره جنوبی نیز سفر کند.