بر اساس گزارش فاش شده وزارت دفاع انگلیس که نسخه‌ای از آن به دست روزنامه «دیلی میل» رسیده، ارتش بریتانیا با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه است.

به گزارش «اسپوتنیک»، در این سند که برچسب «حساس» دارد، گفته شده که همه ۳۳ گردان پیاده نظام بجز یکی دچار کمبود نیروی انسانی مورد نیاز برای دفاع از این کشور هستند. به علاوه این که واحدهای اصلی خط مقدم در بهترین حالت تنها نیمی از پرسنل مورد نیاز برای استقرار به منظور انجام عملیات‌های نظامی را در اختیار دارند.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، وضعیت فاجعه‌بار ارتش انگلیس را در نتیجه سال‌ها حقوق کم سربازان و تصمیم برای واگذاری بخش استخدام به یک شرکت خصوصی می‌دانند. ارتش انگلیس در سال ۲۰۱۲ موافقت کرد که در قراردادی ده ساله استخدام را به شرکت بریتانیایی «کپیتا» بسپارد، اقدامی که کمیته حساب‌های عمومی مجلس عوام انگلیس آن را ساده‌لوحانه توصیف کرده بود.

در پی انتشار این گزارش، بسیاری از تصمیم «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس برای کاهش اندازه تعدادی از گردان‌های پیاده‌نظام به عنوان بخشی از بازنگری استراتژی بلندمدت انگلیس ابراز تعجب کرده‌اند.

«ریچارد کمپ» سرهنگ بازنشسته ارتش انگلیس که فرماندهی نیروهای این کشور در افغانستان را برعهده داشت، تصمیم برای امضای قرارداد استخدام با شرکت مذکور را فاجعه‌بار خواند.

وی در واکنش به تصمیم دولت برای کاهش نیروهای پیاده‌نظام گفت: ارتش همین حالا هم بسیار کوچکتر از آن است که بتواند از انگلیس در دنیای به طور فزاینده خطرناک محافظت کند. این کاهش‌ها غیرمسئولانه است.

این گزارش وزارت دفاع انگلیس با نام « خلاصه‌ای از قدرت سرباز گردان پیاده‌نظام، ژانویه ۲۰۲۱» به بررسی تعداد نیروی مورد نیاز هر گردان برای داشتن کارآیی عملیاتی می‌پردازد.

بدترین رتبه در میان آن‌ها، گردان اول، گارد اسکاتس (اسکاتلند) است که یکی از معتبرترین هنگ‌های ارتش انگلیس است. این گردان به ۶۰۳ نیرو نیاز دارد، در حالی که هم‌اکنون ۳۳۹ نیروی عملیاتی دارد. در مجموع پیاده‌نظام ارتش بریتانیا به ۱۴ هزار و ۹۸۴ سرباز نیاز دارد که بنابر این گزارش تنها ۱۱ هزار و ۳۰۱ نیروی آماده جنگ در اختیار دارد.