به نقل از شبکه تلویزیونی آفاق، نوری المالکی ، رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر اسبق عراق گفت: ما اوضاع آمریکا را زیر نظر داشتیم، اما گمان نمی‌کردیم که این کشور دموکراتیک که پرچم دموکراسی را بلند کرده و ده‌ها سال دموکراسی را به اجرا گذاشته است، به چنین وضعیتی دچار شود و شاهد آشوب و حمله به کنگره و توقف جلسه قانونگذاران باشد، آن هم به دستور رئیس جمهور آمریکا!

نوری المالکی تاکید کرد: به اعتقاد من آنچه در آمریکا رخ داد قابل بررسی است و جهان و خود آمریکایی‌ها باید در آن اندیشه کنند. وقتی در کشوری که پرچمدار دموکراسی است این اتفاقات بیفتد بدان معناست که ما در برابر دوران و عصر جدیدی قرار گرفته ایم. اگر این اتفاقات در کشور‌های جهان سوم یا کشور‌های بی ثبات رخ می‌داد می‌گفتیم این ملت‌ها متمدن نیستند، اما اینکه در آمریکا چنین مسئله‌ای رخ داده بدان معناست که دوران تمدن و دموکراسی آمریکایی رو به افول است و با سست شدن پایه‌های تمدن و دموکراسی در آمریکا، نظام بین الملل هم دچار لرزه و ضعف می‌شود.

وی افزود: مثلا جهان نمی‌تواند قبول کند که کشوری در شورای امنیت حق وتو داشته باشد که چنین وضعیتی دارد. این حادثه همچنین ما را به یاد روز‌هایی انداخت که دولت‌های آمریکا وارد کشور‌هایی مانند عراق و سوریه می‌شدند. آن‌ها در این حملات حتی از کنگره عبور می‌کردند و قوانین بین المللی را زیر پا می‌گذاشتند. بنابر این ما در برابر معادلات جدیدی هستیم و من از این بابت خوشحالم، زیرا جهان نمی‌تواند اسیر پنج کشور دارای حق وتو باشد و آن‌ها برای ملت‌ها تعیین تکلیف کنند.

رئیس ائتلاف دولت قانون افزود: ما در عراق می‌توانیم به آمریکایی‌ها فخر فروشی کنیم، زیرا علیرغم اینکه ما با سرعت از یک رژیم دیکتاتوری خشن به یک نظام دموکراتیک تبدیل شدیم - هرچند من نمی‌خواستم که این اتفاق با این سرعت رخ دهد بلکه عراق نیازمند زمینه سازی بود-، اما با وجود بروز اشکالاتی در انتخابات، ما شاهد شورش و آشوب در کشورمان نبودیم. در انتخابات اخیر ما مدارک زیادی داشتیم که تقلب و تخلف صورت گرفته است، اما زمانی که دلایلی منطقی برای ما آوردند و متوجه شدیم که در صورت اصرار بر تکرار انتخابات، عراق وارد جنگ داخلی می‌شود، شکایت خود را پس گرفتیم. حالا همین وضعیت را در آمریکا ببینید.

این مقام عراقی خاطر نشان کرد: در کشور «مادر دموکراسی ها» چه اتفاقی رخ داده است؟ آمریکا با این کار‌ها همه ظرفیت‌های دموکراسی خود را از بین برد و وجهه اش خدشه دار شد. اگر ما جزء پنج کشور عضو دائم شورای امنیت بودیم، حتما باید آمریکا را بازخواست می‌کردیم. چگونه می‌توان حق وتو را به کشوری داد که دموکراسی در آن برقرار نیست و قوانین توسط رئیس جمهور نقض می‌شوند؟