وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه تحریم‌هایی را علیه کوبا و نیکاراگوئه اعلام کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا ، سه نهاد کوبایی وارد لیست تحریم‌های آمریکا شدند.

این وزارتخانه همچنین سه فرد نیکاراگوئه‌ای را به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه کرده است.

این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌شود که رئیس جمهور کوبا روز شنبه خلاقیت و هوش مردم کوبا در مقابله با تحریم‌های اقتصادی، تجاری و مالی ایالات متحده را ستود.

«میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا در حساب توییتری خود نوشت که  خصوصیات کوبایی‌ها به آنها امکان می‌دهد محاصره آمریکا را بشکنند و ادامه دهند.

وزیر خارجه کوبا  نیز چندی قبل  اقدامات شورای امنیت ملی ایالات متحده به ویژه تحت ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» را به عنوان ابزاری برای تجاوز به کوبا خواند و آنرا محکوم کرد. «برونو رودریگز» رئیس دستگاه دیپلماسی کوبا در توییتی نوشت که دولت آمریکا و شورای امنیت ملی این کشور هرگز از کوبا حمایت نکرده‌اند. وی افزود که خصومت‌ دولت کنونی آمریکا  بر منطقه آمریکای لاتین  متمرکز است.

از سوی دیگر «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا پیش از پیروزی در انتخابات آمریکا گفته بود آمریکا نیازمند سیاستی جدید در قبال کوبا است. او وعده داده محدودیت‌هایی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور فعلی آمریکا در خصوص سفر به کوبا و تبادلات مالی اعمال کرده است، را لغو خواهد کرد.

رئیس جمهور کوبا یک هفته پس از برگزاری انتخابات آمریکا و در حالی که ترامپ همچنان به نتیجه انتخابات اعتراض داشت، در پیامی توییتری بایدن را پیروز این رقابت دانست.

رئیس جمهور کوبا در این پیام توییتری نوشت: «دریافتیم که مردم آمریکا مسیر جدیدی را در انتخابات ریاست جمهوری اتخاذ کردند. به این امکان که می‌توانیم با احترام به تفاوت‌های موجود، روابط دوجانبه سازنده‌ای داشته باشیم، باور داریم».

 چندی قبل یک مقام ارشد دولت کوبا در خصوص ادامه روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت، تا زمانی‌که واشنگتن تحریم‌های اقتصادی را علیه کوبا حفظ کند، خیلی دشوار است که بتوان درباره پیشرفت در خصوص روابط دوجانبه به طور جدی فکر کرد.