به دنبال درگیری بین یک کشتی جنگی نیروی دریایی آلمان با یک کشتی باری مشکوک ترکیه نزدیک سواحل لیبی، یک مقام ارشد دولت ترکیه واکنش نشان داد.

«فواد اوکتای» معاون رئیس جمهور ترکیه غروب دوشنبه بازرسی کشتی این کشور از سوی یک ناوچه آلمانی  نزدیک ساحل «بنغازی» در لیبی را محکوم کرد.

معاون رئیس جمهور ترکیه در این باره گفت: «عملیات دریایی اروپا موسوم به "آیرینی" مغرضانه و یک سویه است.»

به دنبال تقابل کشتی جنگی آلمان با یک کشتی باری ترکیه مشکوک به حمل سلاح به مقصد لیبی، ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که مانع تفحص کامل از سوی نیروهای آلمانی شده است.

بر اساس این گزارش،  آلمان و  ترکیه این تقابل را تایید کرده‌اند. وزارت دفاع آلمان اعلام کرده که نیروهای مستقر در ناوچه هامبورگ آلمان که در قالب ماموریت محوله ازسوی اتحادیه اروپا (آیرینی) به کشتی «روزالین» مشکوک شده و سپس خواستار تفحص این کشتی می‌شوند، اما با ممانعت خدمه کشی ترکیه ای و اعتراض آنها مواجه شده و مجبور به ترک این کشتی ‌شدند.

وزارت خارجه آلمان افزوده که در تفحص صورت گرفته، هیچ مورد مشکوکی یافت نشد. منابع امنیتی ترکیه نیز گفتند که کشتی روزالین حاوی مواد غذایی و رنگ بوده و این کشتی آلمانی بود که قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

یک منبع امنیتی ترکیه در توضیحی در اینباره گفت که نیروهای آلمانی بعد از ساعاتی تفحص در صبح دوشنبه  و پی بردن به این که بار این کشتی رنگ،مواد غذایی و بیسکویت است، کشتی را ترک کردند.