نیروهای مسلح مصر امروز شنبه با صدور بیانیه‌ای از برگزاری تمرین نظامی مشترک نیروهای هوایی این کشور با سودان در آسمان این کشور خبر داد.

روزنامه الاهرام مصر به نقل از نیروهای مسلح این کشور نوشت که یگان‌هایی از نیروی هوایی مصر به همراه نیروهای تکاور موسوم به «آذرخش» (الصاعقة) امروز شنبه وارد پایگاه هوایی «مروی» در سودان شده‌اند.

بر اساس این گزارش قرار است این نیروها به همراه نیروهای سودان در تمرین نظامی مشترک موسوم به «عقاب‌های نیل ۱» مشارکت کنند.

در بیانیه نیروهای مسلح مصر آمده است: «این تمرین برای اولین با بین دو کشور برادر صورت می‌گیرد و در راستای طرح تمرین‌های مشترک نیروهای مسلح دو کشور دوست و برادر تا ۲۶ نوامبر (۱۲ روز) ادامه خواهد داشت».

پیش بینی می‌شود طی این تمرین نظامی مشترک، مانورها و عملیات‌هایی از جمله برنامه‌ریزی و مدیریت عملیات رزمی مشترک بین نیروهای هوایی مصر و سودان صورت گرفته و جنگنده‌های چندمنظوره از هر دو طرف چند سورتی پرواز هجومی و دفاعی بر اهداف آموزشی انجام دهند.

انجام تمرین نظامی مشترک نیروی هوایی دو کشور در سایه اختلاف آن‌ها با اتیوپی بر سر پر کردن سد جنجالی «النهضه» می‌تواند پیام‌هایی از قاهره و خارطوم به آدیس‌آ‌بابا باشد.

سه کشور مذکور نزدیک به یک سال است که بر سر این سد بزرگ که در اتیوپی، جایی که حوزه آبخیز روز نیل در آن قرار دارد، به اختلاف رسیده‌اند و به رغم برگزاری چند دور مذاکرات برای حل این اختلاف، نتیجه‌ای که طرفین را راضی کند، حاصل نشده است.

اتیوپی اصرار دارد که این سد بزرگ را به‌جای ۲۱ سال در سه‌ سال پر کند، که در صورت عملی شدن آن، تنها (بدون احتساب سودان) مصر ۲۷ میلیارد متر مکتب از کل ۵۵.۵ میلیارد متر مکعب سهم سالانه خود را از دست خواهد داد و تبعات زیادی از جمله خشکسالی، از بین رفتن کشاورزی و افزایش شمار بیکاران در این دو کشور پایین دست‌ نیل خواهد داشت.

اخیرا دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طی اعلام توافق سودان و رژیم صهیونیستی بر سر عادی‌سازی روابط، گفت که احتمال دارد اگر مذاکرات بر سر سد النهضه به نتیجه نرسد، مصر آن را منفجر کند.

اتیوپی در واکنش به این اظهارات ترامپ سفیر آمریکا در آدیس‌‌آبابا را احضار و مراتب اعتراض خود را از این اظهارات به وی ابلاغ کرد.

وزارت خارجه مصر نیز از این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا ابراز گلایه کرد. با این حال تحلیلگران اظهارات ترامپ را حمل بر وجود طرح مشترکی بین مصر و سودان برای مقابله با اتیوپی در صورت اصرار این کشور بر اجرای آب‌گیری سد مذکور مطابق میل خود کردند.

گذشته از این اتیوپی یک هفته است که در اقلیم خودمختار «تیگرای» (شمال این کشور) وارد درگیری شدید با مقامات جدایی طلب این منطقه شده است؛ منطقه‌ای که ماه‌ها شاهد آرامش بوده و به یک باره تنش بین نیروهای این اقلیم و ارتش اتیوپی از سر گرفته شده است.