عبدالباری عطوان تحلیلگر جهان عرب در مطلبی با اشاره به سخنان چهارشنبه شب سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان ، آورده است: سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در جریان سخنرانی چهارشنبه شب خود به مناسبت روز شهید، خواست که سه پیام بسیار مهم را ارسال کند.

نخست، هشدار به دونالد ترامپ رئیس جمهور شکست خورده آمریکا درباره هر گونه ماجراجویی علیه ایران و حزب الله در دو ماه باقیمانده از عمر دولتش به ویژه پس از برکناری مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا که مخالف این ماجراجویی است و اینکه محور مقاومت در اوج آمادگی برای واکنش کوبنده به هر گونه تحرکی احتمالی به سر می برد.

دوم، تشریح موضع حزب الله درباره مذکراتی که در منطقه الناقوره با نمایندگان نظامی اسرائیلی درباره ترسیم مرزهای دریایی جریان دارد و اینکه این مسئولیت دولت است و موضوع به دولت لبنان مربوط می‌شود. اینکه حزب الله و سوریه ضد هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خواه روی میز(آشکار) یا زیر میز(پنهان) است و هر آنچه در این زمینه بیان می‌شود دروغ محض است و هدف از آن منحرف کردن نگاهها از توافقات عادی سازی امارت و بحرین و سودان با تل آویو است.

سوم، تمجید از شجاعت «جبران باسیل» رهبر جریان ملی آزاد لبنان و تشریح اینکه جبران باسیل با دیکته‌های آمریکا مبنی بر اینکه یا با حزب الله قطع رابطه کند یا با تحریم‌های شخصی و اقتصادی می‌شود؛ مخالفت کرده و باسیل گزینه دوم را انتخاب کرده است.

عطوان در ادامه به گزارش رسانه صهیونیستی اسرائیل هیوم پرداخته است مبنی بر اینکه تل آویو در حال حاضر با برخی شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی دیگر به دنبال ائتلافی است برای اینکه حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند و اینکه رژیم صهیونیستی به همراه هم پیاله‌های خود در راستای تغییر دیدگاه دنیا نسبت به حزب الله حرکت می کند، پرداخته است.

این تحلیلگر جهان عرب همچنین به همسویی ملک سلمان با آمریکا علیه ایران پرداخته است و سخنان اخیر شاه سعودی را در این راستا دانسته است.

عبدالباری عطوان همچنین به سفر روزهای آتی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به منطقه و اهداف پنهان آن پرداخته و آورده است: پمپئو بسیار به ترامپ و گرایش‌های خصمانه آن نزدیک است و حامی قوی نتانیاهو و اسرائیل است و به شدت از ایران و حزب الله و کشورهای محور مقاومت نفرت دارد.