«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس روز دوشنبه گفت، دولت او به خود اجازه نمی‌دهند سخنانی نظیر اظهارات « امانوئل ماکرون » رئیس جمهور فرانسه علیه مسلمانان را به زبان آورند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، لوکاشنکو گفت: «مسلمانان هرگز برای ما مشکلی ایجاد نکرده‌اند. اغلب می‌گویم که مسلمانان در هر دوره انتخابات از من و دیگر مقامات به طور صد درصدی حمایت کرده‌اند».

رئیس جمهور بلاروس افزود: «ما هرگز به خود اجازه نمی‌دهیم همانند رئیس جمهور فرانسه چنین حرف‌هایی درباره آزادی بیان و احساسات مذهبی بزنیم. چه سودی برایتان دارد در کشوری به انتقاد از مسلمانان بپردازید؟»

لوکاشنکو در ادامه گفت: «شاید [ماکرون] نیاز به میانجی میان او و مسلمانان داشته باشد. می‌توانم به او در این زمینه کمک کنم زیرا روابط بسیار خوبی با مسلمانان دارم».

او همچنین تأکید کرد، «مداخله در احساسات افراد مؤمن» کاملاً غیرقابل قبول است.

اظهارات اسلام‌ستیزانه امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پس از اقدام معلم تاریخ فرانسوی در انتشار کاریکاتور موهن از پیامبر اکرم (ص) و اصرار ماکرون در ارائه لایحه‌ای ضداسلامی سبب شده تا فرانسه روی خط تنش و ناامنی قرار بگیرد.

تاکنون در بسیاری از کشورهای اسلامی پرچم فرانسه و عکس رئیس‌جمهور آن آتش زده شده یا در برابر سفارت این کشور، تجمعاتی برگزار شده است و مسلمانان خواستار عذرخواهی رسمی مقامات فرانسوی شده‌اند.

همچنین در بسیاری از کشورهای اسلامی پویش تحریم کالاهای فرانسوی به راه افتاده که این اقدام موجب هراس مقامات این کشور اروپایی شده است.