به نقل از پایگاه اینترنتی العهد لبنان، ریاض المالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین با اشاره به اینکه امارات اصول ثابت و خطوط قرمز را نادیده گرفت، گفت در نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب موفق شدیم جلوی انتشار بیانیه‌ای در حمایت از اقدام امارات به امضای توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را بگیریم.

 وزیر امور خارجه و مهاجران فلسطین شامگاه چهارشنبه در مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد: فلسطین از نشست وزیران اتحادیه عرب قدرتمندتر بیرون آمد. ما توانستیم جلوی انتشار بیانیه وزیران خارجه کشور‌های عربی را جهت مشروعیت بخشی یا دستکم نشان دادن چراغ سبز به امارات برای امضای توافق عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر با حمایت کشور‌های عربی بگیریم.

وزیر امور خارجه و مهاجران فلسطین افزود: موضع فلسطین تند و محکم بود. ما از نقش خود به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه عرب برای جلوگیری از وقوع این امر استفاده و تاکید کردیم کشور‌های عربی در این خصوص اجماع نظر ندارند. ما با قدرت تمام از طرح صلح عربی حمایت و تاکید کردیم اقدام امارات به عادی سازی روابط با طرح صلح عربی مغایرت دارد.

المالکی همچنین گفت: ما تاکید کردیم اتحادیه عرب در هر بیانیه‌ای که منتشر می‌کند، باید خروج از طرح صلح عربی را محکوم کند؛ زیرا این طرح کلیدی است، نواقص دیگر را می‌پوشاند، از موضع فلسطین علیه عادی سازی روابط حمایت و تلاش می‌کند موضع کشور‌های عربی را در قبال این طرح حفظ کند. فلسطین درخواست کرد این محکومیت به بیانیه افزوده شود و بدون آن فلسطین بیانیه را نخواهد پذیرفت و اساسا بیانیه‌ای وجود نخواهد داشت. ما به این مسئله پایبندیم و در این نشست تا آخرین لحظه بر آن پافشاری کردیم.

وزیر امور خارجه فلسطین افزود: از آنجا که کشور‌های عربی در محکوم کردن خروج از طرح صلح عربی با ما هم نظر نبودند، وزیران خارجه هیچ بیانیه‌ای منتشر یا تصمیمی اتخاذ نکردند که به اقدام امارات وجهه قانونی ببخشد. فلسطین تلاش می‌کند با همه هم‌نظر باشد؛ البته در تصمیمات قابل قبولی که همه درباره آن اتفاق نظر داشته باشند. حتی اگر این تصمیمات به نام کشور فلسطین تدوین و منتشر شود.

المالکی ادامه داد: در سخنرانی ام در نشست اتحادیه عرب موضع ریشه دار فلسطین را در نهایت شفافیت و با قدرت تمام اعلام کردم و از کشور‌های عربی خواستم با بیانیه سه جانبه و عادی سازی روابط مخالفت کنند و مقابل آن بایستند.

وزیر امور خارجه فلسطین درباره تلاش‌ها برای جلوگیری از عادی سازی روابط با دشمن صهیونیست گفت: ما در این زمینه تلاش کرده ایم، اما در اتحادیه عرب تنها نیستیم. همیشه بحث و تبادل نظر و توافق بر سر پاره‌ای مسائل وجود دارد که ما را وادار می‌کند در همه مسائل به حداقل بسنده کنیم. ما در شفافیت کامل محکوم کردن خروج از طرح صلح عربی را خواستار شدیم و به آن دست نیافتیم، اما در عوض جلوی انتشار بیانیه این نشست را در جهت حمایت از امارات یا صدور مجوز برای آن به منظور امضای توافق عادی سازی روابط با اسرائیل زیر چتر حمایتی کشور‌های عربی گرفتیم.