به گزارش پارس نیوز، 

یک رسانه صهیونیستی از دستور ولیعهد عربستان به مشاور سابق خود درباره رژیم صهیونیستی پرده برداشت.

روزنامه عبری زبان "معاریو" به نقل از چند منبع رسانه‌ای آمریکایی نوشت که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مأموریت ویژه‌ای را درباره اسرائیل به سعود القحطانی، مشاور سابق خود محول کرده بود.

طبق گزارش این روزنامه، ولیعهد سعودی، القحطانی را مأمور بهبود وجهه رژیم اشغالگر در میان افکار عمومی عربستان کرده بود.

روزنامه "وال استریت ژورنال" آمریکا نیز پیشتر گزارش داد که القحطانی به رسانه‌های سعودی دستور داده بود در راستای تغییر نگاه‌ها به اسرائیل در عربستان گام بردارند که در گذشته به عنوان "دشمن صهیونیستی" توصیف می‌شد.

مقالاتی که اخیرا در رسانه‌های سعودی در حمایت از عادی سازی روابط با اسرائیل منتشر شده به خوبی بیانگر دستورات مشاور سابق بن سلمان به رسانه‌های سعودی است. همچنین سایت‌های اینترنتی نزدیک به مقامات ریاض، برای اولین بار در تاریخ رسانه‌ای عربستان به گرفتن مصاحبه‌هایی با مقامات صهیونیست پرداختند.

در همین راستا، ژاکی حوکی، نویسنده اسرائیلی در مقاله‌ای نوشته است: تمایل خبرنگاران، نویسندگان و شخصیت‌های دانشگاهی سعودی در ارتباط با نظام حاکم عربستان برای تمجید از اسرائیل در سال گذشته میلادی و حمایت از مواضع آن در بسیاری از مسائل، نشان می‌دهند که این مساله در چارچوب رویکرد رسمی برای بهبود وجهه اسرائیل در میان افکار عمومی عربستان صورت گرفته و هدف از آن نیز مشروعیت بخشی به توسعه روابط با تل‌آویو است.

وی افزود: با بررسی نوشته‌ها و اظهارات نخبگان عربستانی مرتبط با نظام حاکم سعودی، صحت آنچه روزنامه وال استریت ژورنال فاش کرده بود مشخص می‌شود. این روزنامه آورده بود، سعود القحطانی رهبری کمپین بهبود وجهه اسرائیل در عربستان را برعهده دارد.

این نویسنده اسرائیلی ادامه داد که تحت تاثیر دستورات القحطانی، مطالب روزنامه‌نگاران، تحلیلگران و نخبگان سعودی مرتبط با دستگاه حکومتی عربستان به تمجید از اسرائیل، همبستگی با این رژیم و دشمنی با فلسطینی‌ها می‌پرداختند طوری که انگار این مطالب از سوی دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل منتشر شده‌اند.

حوکی در پایان گفت که اقدامات القحطانی بنا به دستور بن سلمان و با هدف مهیا کردن شرایط برای ایجاد تحول در ماهیت روابط با اسرائیل و خارج کردن آن از دایره سری بودن به حالت علنی صورت گرفته است.

طبق گفته این نویسنده، بمب خبری قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی مانع تحقق این طرح شده است.