به گزارش پارس نیوز، 

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تأکید کرد، آمریکا در تلاش است تا مداخله خود در امور داخلی مقدونیه را از طریق لفاظی‌ها علیه روسیه توجیه کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، «جان سالیوان» معاون وزیر خارجه آمریکا در سفری که در تاریخ 18 دسامبر (27 آذرماه) به «اسکوپیه» پایتخت مقدونیه داشت، مدعی شده بود که روسیه در حال تضعیف تلاش‌های مقدونیه برای پیوستن به پیمان سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این ادعاهای مقامات آمریکایی اعلام کرد: «واشنگتن با استفاده از لفاظی‌های بی‌اساس علیه روسیه، در تلاش است تا مداخله آشکار خود در مسائل داخلی مقدونیه را توجیه کرده و توافق ناقص «پرسپا» را مشروعیت بخشیده و یک کشور دیگر در حوزه بالکان را علیرغم مخالفت شهروندانش به پیمان نظامی ناتو ملحق کند، همانطور که این اتفاق در سال 2017 میلادی برای مونته‌نگرو افتاد».

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «سیاستمداران آمریکا بهتر است چشمشان را به روی واقعیت باز کنند و اول از همه، اراده کاملا مشخص مردم مقدونیه را که از طریق همه‌پرسی شکست‌خورده در این جمهوری منطقه بالکان نشان داده شود، را شاهد باشند».

وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: «مردم مقدونیه با رأی خود به این همه‌پرسی، تلاش‌های آمریکا و متحدانش را برای ملحق کردن اسکوپیه به این ساختار نظامی در ازای تغییر نام مقدونیه و وادار کردن این کشور به دست کشیدن از منافع ملی‌اش رد کردند».

مسکو در پایان گفته است: «علاوه بر این، این نمایندگان آمریکا ، اتحادیه اروپا و ناتو هستند و نه روسیه که هر روز به بهانه‌ای در عرصه سیاسی مقدونیه حاضر می‌شوند تا پیشنهادات خود را در قالب متمم‌های قانونی اساسی به این کشور تحمیل کنند».

دولت مقدونیه در تاریخ 30 سپتامبر همه‌پرسی‌ای را در میان مردم این کشور برگزار کرد و از آنها خواست تا به تغییر نام این کشور به «جمهوری مقدونیه شمالی» بر اساس توافق «پرسپا» رأی دهند. اما به دنبال شرکت نکردن حدنصاب واجدین شرایط در همه‌پرسی تغییر نام مقدونیه، این همه‌پرسی شکست خورد.

مقامات مقدونیه و یونان چندی پیش، توافقنامه تغییر نام کشور مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی را امضا کردند. «نیکوس کوتزیاس» و «نیکولا دیمیتروف» وزرای خارجه یونان و مقدونیه در جزیره پرسپا در مرز دو کشور این توافق را با حضور نخست‌وزیران دو کشور امضا کردند. در این مراسم «ماتئو نیمتس» فرستاده سازمان ملل و شماری از مقامات اروپایی شرکت داشتند.